Справедлива ціна на нафту не вище $50

0 коментувати
Стрибки цін на нафту, що в один, що в інший бік, змушують тремтіти не тільки світ торгівлі, інвестицій і хеджування, але й політиків

Попри титанічні зусилля прогресивного людства змінити світ, замінивши нафту поновлюваними енергоресурсами, «чорне золото» продовжує відігравати важливу роль у глобальному економічному процесі.

Стрибки цін на нафту, що в один, що в інший бік, змушують тремтіти не тільки світ торгівлі, інвестицій і хеджування, але й політиків, для яких цей показник служить найкращим інструментом і порадником для прокладання державного курсу.

Залишивши геополітичні аспекти політологам, які завжди знають «Що задумав Путін?» або «Який наступний крок зробить Обама?», кілька слів про те, чого очікувати від нафтового ринку в цьому році і який ефект це справить на наші з вами кишені.

Безумовно, на вартість нафти великий вплив мають різні резонансні геополітичні події. Проте, вирішальними чинниками, що формують ціну, як і для будь-якої сировини, що торгується на біржі, є сили попиту і пропозиції. Своєю чергою, рівень попиту і ціна багато в чому визначаються ступенем глобальної економічної активності і силою/слабкістю валюти, яка використовується для визначення ціни на нафту – долара. У всякому разі зростання цін на нафту сорту WTI з $15 за барель, 1999, до $130, 2008, збігалося зі зростанням глобального ВВП і девальвацією долара. Безумовно, цих двох змінних недостатньо для прогнозування справедливої ціни. Запаси, технології, інвестиції у видобуток, погодні умови і політичні процеси відіграють важливу роль, хоча деякі з цих факторів досить складно, а часом неможливо прогнозувати.

З урахуванням сказаного, аналітиками швейцарського банку Pictet була розроблена модель, яка оцінює справедливу ціну на нафту WTI залежно від зростання глобального ВВП і стабільності долара. Відповідно до моделі, справедлива ціна за барель до кінця 2016 року може коливатися в межах від $29 до $71, за умови, що глобальний ВВП ростиме в межах від 2.0% до 3.4% (прогноз МВФ), а середньозважений курс долара (trade-weighted effective exchange rate) коливатиметься в межах 10%. Припустивши, що долар протягом року залишиться стабільним, цей діапазон можна звузити до $41-49 за барель.

В принципі, це непогані новини для України. По-перше, при відносно низьких цінах на вуглеводні погано буде сусідові, а це, відповідно до вікових національних традицій вже маленька, але перемога.

По-друге, з огляду на скорочувану, та все ж залежність України від російського імпорту енергоресурсів, недорога нафта стане позитивним чинником для стабільності гривні та української економіки в цілому. З іншого боку, навіть невелике зростання ціни на нафту допоможе глобальним ринків акцій і дозволить заробити інвесторам. Ну і, звичайно ж, хочеться вірити, що зростання глобальних ринків докотиться і до наших особистих фінансів.

Особисті фінанси з Іваном Компаном – щовівторка

Читайте тематичні колонки на НВ:

Сьогодні у світі з Іваном Яковиною – щодня

Момент в історії з Олександром Пасховером – щопонеділка

Особисті фінанси з Іваном Компаном – щовівторка

Тиждень по-діловому з Сергієм Фурсою – щоп'ятниці

Відкриття з Олексієм Бондарєвим – щоп'ятниціх

Більше точок зору тут


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.