14 листопада 2018, середа

Спекотне літо обіцяє дощову осінь. Будьте готові

1 коментувати

Хочеш не хочеш, а безтурботні канікули закінчилися, і настав час повертатися в реальність, яка в цьому році буде гостро приправлена економічними проблемами

Запитайте будь-якого школяра, навіть нормального відмінника, що він відчуває, коли на горизонті маячить 1 вересня? Тугу, жаль і смуток за безтурботним літнім життям, на зміну якому прийдуть злі вчителі, домашні завдання, сніг і сльота навчального року. І це почуття залишається на все життя. Навіть подорослішавши, дивлячись на серпневі зорі, що падають одна за одною, хочеться загадати, щоб уся ця осінньо-зимова ділова чехарда, яка ще не почалася, швидше закінчилася, і знову прийшло наступне літо. Спекотне, веселе і безтурботне.

Таке ж, як і це, яке, перш за все, запам'яталося нам...

Початком виборчої кампанії. Поки ще неофіційним, але від цього не менш страшним. Знайома палітра методів. Новий курс, підкріплений суворим поглядом з усіх білбордів країни. Власний переможний рейтинг невідомого походження в патріотичному і серйозному, як колись вважалося, періодичному виданні. Банальне скуповування телеканалів та інших медіаресурсів. Ну, а комусь навіть вдалося стати героєм романтично-героїчних спогадів колишнього президента великої європейської країни. Все це з вірою в «перемогу», хоча кожен і трактує її по-своєму. А невдячний народ, так той, взагалі, вважає всі ці «перемоги» справжньою «зрадою». Діалектика.

Двома чудовими концертами в самісінькому кінці літа, на закуску. Емоційно-патріотичний Вакарчук, оповитий таємничим ореолом можливого президентства, смикає за ниточки стадіон, вщерть заповнений патріотичними шанувальниками. Десятки тисяч людей співають гімн! Душею, щиро, з вірою (хоча б до тих пір, поки ще грає музика) у справжню «перемогу». За Вакарчуком захоплює інтернаціональний Imagine Dragons. Ніякого патріотизму, ніяких гімнів, справжня перемога майстерності і професіоналізму. Заплющивши очі, слухаєш музику і здаєшся собі частиною великого світу, який може належати і тобі. Дороги відкриті, зроби крок і завоюєш.

Відмінним заробітком на ОВДП. Спасибі НБУ за високу облікову ставку. Де ж іще заробити 17.5% річних. Були, звичайно, побоювання, що до моменту погашення гривня девальвує і від високих відсотків залишиться лише мала частина. Але ні! Наша влада не така. Не стала вона псувати інвесторам свято. До моменту погашення гривня чудесним чином «сезонно» зміцнилася, що дало можливість власникам ОВДП заробити ще й на курсі, зібравши урожай до 70% річних, у доларах. Рекорд щедрості від жебраків позичальників і сльози вдячності на очах добре інвесторів, які добре заробили !

Девальвацією гривні, яка почала валитися незабаром після погашення ОВДП, випередивши графік, складений адептами сезонності, майже на місяць. Сезонність, звичайно, сезонністю, але скільки про неї не тороч, закликаючи не хвилюватися, а без стійкої політичної системи і сильної економіки валюта як знецінювалася, так і буде. Чудес не буває, навіть якщо дуже сильно вірити в «перемогу».

Упевненим зростанням американського ринку акцій. Незважаючи на очікування кризи, за три місяці літа американський ринок виріс на 7.3%. Більш того, ми стали свідками найдовшого в історії людства періоду зростання: 3465 днів, за які індекс S&P 500 виріс у 4.2 рази або, в середньому, 16.5%, на рік.

Тільки не знаю, радіти чи засмучуватися. Купувати на нинішніх рівнях страшно: у довгостроковій перспективі нічого не заробиш. Одна надія, що зростання не буває вічним. Тож, скоріше б дочекатися падіння, яке стане чудовим шансом заробити для тих, хто встиг або ще встигне підготуватися.

Передчуттям глобальної кризи. Тим, хто старший і давно інвестує в цінні папери, хвилювання, які почалися на ринках, що розвиваються, в серпні, нагадали «азіатську» кризу 1997-98 років. Тільки цього разу на зміну азіатським «тиграм» прийшли Туреччина і Аргентина. Обвальна девальвація турецької ліри і аргентинського песо, облікова ставка на рівні 60%, в Аргентині, і передчуття краху, яке витає в повітрі – наочний урок, що може статися з ураженими корупцією економіками, які підмінюють реформи популізмом.

До двох головних героїв ринків, що розвиваються, може приєднатися і Індонезія, рупія якої опустилася до двадцятирічного мінімуму щодо американського долара. У цьому випадку хвиля тривог стане набагато вищою і потужнішою, а паралелі з «азіатською» кризою наочнішими.

Очікуванням українського економічного дива. Якщо для підготовлених інвесторів глобальна криза може стати чудовим шансом заробити, то Україні, в цілому, вона точно не принесе нічого хорошого.

Дірки в бюджеті та платіжному балансі, жалюгідні резерви НБУ, ставка на рівні 17,5%, з перспективою вирости ще більше вже у вересні, нездатність або небажання домовитися з МВФ, поступившись передвиборчими амбіціями, змушує нас відчути себе школярами, на яких невблаганно насувається день знань. Хочеш не хочеш, а безтурботні канікули закінчилися і настав час повертатися в реальність. А в цьому році вона напевно буде гостро приправлена ​​економічними проблемами і перипетіями майбутніх виборів. Отже, будьте готові!

Бойовою піонерською готовністю. «Закон про валюту» дарував українським доларам шанс вибратися з-під запорошених матраців і повернутися на Батьківщину, в американські банки і брокерські контори.

І це чудово! Адже за повної відсутності механізмів заощадження і накопичення всередині країни у вас є тільки один шанс підготуватися до холодів, які насувається. Відкрити рахунок в іноземному брокері і переказати туди кошти. Інвестиції в українську нерухомість і гроші під матрацом рости не будуть. Скористайтеся правом на виведення валюти за кордон. І тоді у відповідь на черговий передвиборчий заклик ви зможете поблажливо посміхнутися і, як веселий рожевощокий піонер, бадьоро і впевнено відповісти: «Завжди готовий!»

Читайте інші тематичні колонки на НВ:

Сьогодні в світі з Іваном Яковиною – щодня

Сьогодні в Україні з Андрієм Смирновим – щодня

Кінопошук з Фоззі – щочетверга

Діловий тиждень з Сергієм Фурсою – щоп'ятниці

Відкриття з Олексієм Бондарєвим – щонеділі

Приєднуйтесь до нашого телеграм-каналу Мнения Нового Времени

Ми у 2020 році. Як зміниться Україна?

Цього четверга, 15 листопада, відбудеться фінальна лекція НВ з циклу "Україна 2020. Що чекає країну"

Що можемо зробити ми, щоб Україна нарешті стала успішною країною?

Прийти на лекцію
Ukraine-2020

Читайте термінові новини та найцікавіші історії у Viber та Telegram Нового Времени.
ПІДПИШІТЬСЯ НА РОЗСИЛКУ ПОГЛЯДIВ   Погляди   ТА ЧИТАЙТЕ ТЕКСТИ ОБРАНИХ АВТОРІВ КОЖНОГО ВЕЧОРА О 21:00
     

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.