14 листопада 2018, середа

Операція "Пан або пропав!"

0 коментувати

Якщо МВФ дасть грошей, то до кінця року, коли «сезонність» гривні стане особливо ядерною, у нас з'явиться хоч якась можливість утримати її на плаву

Якось за маршами військових оркестрів, ревом техніки на параді і гуркотом найпатріотичнішого концерту в історії української поп-музики практично непоміченою залишилася новина про те, що Україна знову взяла в борг. Приватне розміщення облігацій на $725 мільйонів, з погашенням у 2019 році. Кажуть, що під 9.1-9.15%. Про вартість боргу в офіційному повідомленні Мінфіну ані слова.

Цього разу все пройшло тихо, спокійно, без фанфар і славослів'я. Навіть закрався сумнів, що новий борг спробували приховати в гуркоті танків, пафосі святкових промов і гуркоті гітарних рифів.

Навіть незвично! Адже вже давним-давно ми звикли бурхливо радіти кожній новій позиці, вважаючи її національним досягненням і переконливою фінансово-економічною перемогою над невір'ям і легкодухістю скептиків.

Звідки ж така скромність цього разу? Невже ми змінили національну фінансово-економічну доктрину і припиняємо жити в борг? Невже це приватне розміщення короткострокових облігацій стало тією останньою фінансової краплею, тим останнім разом, який, нарешті, відкриє шлях до економічного відродження України? Сумнівно... Стан державних фінансів такий, що без «п'ятірки до зарплати» нам не прожити.

Навіщо брали? Як зволив офіційно висловитися Мінфін, взяли заради того, щоб «задовольнити свої короткострокові потреби у валютній ліквідності, а також отримати переваги від гнучких умов залучення коштів». І навіть інтелігентне виправдання знайшли, прикрившись «умовами нестабільності міжнародного ринку капіталу для країн, що розвиваються». Це, мовляв, турки своїм безвідповідальним популізмом човен розгойдали, а нас, пасажирів, просто нудити почало.

Ринки, що розвиваються, звичайно, нестабільні, що й казати, але тільки про прийдешні виплати боргу ми знали заздалегідь. Як і про те, що золотовалютні резерви невеликі. Діра в бюджеті теж не за останній тиждень утворилася. А на співпрацю з МВФ і проведення реформ ми давним-давно наплювали. Ось тепер і залишається плоди пожинати та гнилими нитками дірки латати.

А джерел для порятунку майже не залишилося. МВФ просто так грошей не дає, наполягає на реформах. Уперті. Без Фонду інші донори теж не дають. Прихвосні. Банки українські, особливо державні, вже наїлися внутрішнім боргом, скільки ж можна. Дрібна торгівля, а не банки. Співвітчизники рідній державі в борг давати не поспішають, і в чергу за ОВДП не шикуються. «Зрадники». Залишалося тільки йти до «провідних міжнародних інвесторів» (термінологія Мінфіну) і проявити «гнучкість». І, уявляєте, спрацювало! «Провідні» нас «нагнули», по повній програмі, давши в борг під дуже високі відсотки.

Тепер, головне питання! Що нам, звичайним українцям, від усього цього? Отримані $725 мільйонів і анонсований приїзд МВФ у вересні, найімовірніше, дозволять утримати гривню на нинішніх рівнях. Так що, на якийсь час колапс відсунеться і можна буде спокійно, без стресу, насолодитися наступаючої золотий осінньою порою і літаючими павутинням бабиного літа.

Потім залишиться сподіватися на МВФ і вірити, що вийде його переконати, догодити, обдурити, шантажувати Росією... - потрібне оберіть самі. Якщо МВФ дасть грошей, то до кінця року, коли «сезонність» гривні стане особливо ядерною, у нас з'явиться хоч якась можливість утримати її на плаву. І, найімовірніше, про нинішню позику вже ніхто і не згадає. Ну, хіба що «злі язики», які наполягатимуть, що вона обійшлася нам на $40-50 мільйонів дорожче, ніж гроші Фонду.

Ну, а якщо грошей від МВФ не буде, тоді смуток-туга, що з цим розміщенням, що без нього. І, взагалі, вже ніхто ні про що і ні у кого не питатиме. Всі будуть дуже зайняті, бігаючи по обмінників в надії купити долар-другий.

Отже, з погляду дуже короткострокової державної стратегії під назвою «Пан або пропав!», нещодавнє розміщення – мудрий і вчасний хід уряду. Ну і непоганий сигнал ринку про справжній стан справ у державних фінансах.

Читайте інші тематичні колонки на НВ:

Сьогодні в світі з Іваном Яковиною – щодня

Сьогодні в Україні з Андрієм Смирновим – щодня

Кінопошук з Фоззі – щочетверга

Діловий тиждень з Сергієм Фурсою – щоп'ятниці

Відкриття з Олексієм Бондарєвим – щонеділі

Приєднуйтесь до нашого телеграм-каналу Мнения Нового Времени

Ми у 2020 році. Як зміниться Україна?

Цього четверга, 15 листопада, відбудеться фінальна лекція НВ з циклу "Україна 2020. Що чекає країну"

Що можемо зробити ми, щоб Україна нарешті стала успішною країною?

Прийти на лекцію
Ukraine-2020

Читайте термінові новини та найцікавіші історії у Viber та Telegram Нового Времени.
ПІДПИШІТЬСЯ НА РОЗСИЛКУ ПОГЛЯДIВ   Погляди   ТА ЧИТАЙТЕ ТЕКСТИ ОБРАНИХ АВТОРІВ КОЖНОГО ВЕЧОРА О 21:00
     

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.