Який толк від політичного фінансування?

1 коментувати
Який толк від політичного фінансування?
Нам знову кинули рятувальне коло взамін тих, що були вкрадені раніше недобросовісними «директорами пляжу»

14 вересня цілком можна оголосити червоним днем календаря - Днем першої національної ідеї. А чим не свято? Йому передували місяці запеклої боротьби, політичного підступу, обману та шахрайства. І, тим не менш, національні «еліти» зібралися з силами, вистояли й досягли мети. Країні виділили заповітний третій, ніколи раніше не бачений народом України, транш. Національна ідея №1, про яку так довго і наполегливо твердили державні мужі, успішно реалізувалася. Нам знову кинули рятувальне коло взамін тих, що були вкрадені раніше недобросовісними «директорами пляжу».

Доленосна подія! Як сказав президент, «рішення МВФ про надання Україні чергового траншу є зеленим світлом для інвесторів». Хоча, напевно, він трохи помилився у визначеннях. А можливо, ті, хто йому пише промови, так поспішали скласти оду радості, що не до кінця в термінах розібралися. Інвестори – це ті, кому президент збирався продати свій бізнес, одразу ж після виборів. А уряд США і Світовий банк, які повинні дати грошей Україні слідом за МВФ, - це, радше, політичні спонсори. Якщо застосовувати слово «інвестор» у традиційному розумінні, маючи на увазі представників приватного сектору, то, на превеликий жаль, для них семафор на в'їзді в Україну, як і раніше, горить яскравим червоним світлом, навіть не кліпаючи. Було б «зелене», то невже президент не скористався б першою ж можливістю виконати передвиборчі обіцянки і все розпродати, до останньої фабрики?

Чи потрібен країні кредит? Зайвим точно не буде. Будь-якому організму для розвитку потрібні фінансові ресурси, особливо найдешевші у світі. Як мінімум, допоможуть, а точніше, вже допомогли підтримати гривню. Чи надовго? Ні, ненадовго - до наступного траншу. Ще ніхто в світі не зміг стабілізувати фінансову систему країни лише за рахунок боргу.

Чи привід це для радості? Радше, сигнал задуматися. Ми як той бідняк, що стискає в руці кілька купюр, заклавши в ломбарді останні цінності. Проїсти чи спробувати стати на ноги? Більшість проїдає.

А ще потрібно задуматися, що фінансування МВФ – це, по суті, свідчення нашої безпорадності і констатація неприємного факту, що ринки капіталу для нас закриті, інвестицій немає, а економіка не розвивається. Доступна лише політично мотивована фінансова допомога, за надання якої обов'язково щось натомість попросять.

Чому ми так пишаємося третім траншем і мовчимо про те, що дійсно важливо для економіки країни? Наприклад, про провалену приватизацію, доходи від якої набагато вигідніші, ніж кредит МВФ. Крім короткострокових завдань фінансової стабілізації, успішний продаж державних компаній, дійсно запалив би зелене світло для іноземних інвесторів. У довгостроковій перспективі це означало б появу сучасних технологій, створення нових робочих місць, інтеграцію в цивілізований світ.

Чому ми не підтримуємо малий і середній бізнес? Його розвиток забезпечив би приплив внутрішніх інвестицій, витягнувши на світло ті десятки мільярдів доларів, що зараз лежать під матрацами. Все разом це змінило би структуру економіки, побороло залежність від сировинних ринків і забезпечило б стабільне зростання економіки. Зрештою, це дозволило б трансформувати Україну з «безробітної на соціальній допомозі» у представника середнього класу розвинених європейських держав.

Транші МВФ, на жаль, не розв'язують жодних фундаментальних проблем України, а лише дають коротку передишку перед наступним походом у ломбард. Справжнє свято буде, коли ми нарешті побачимо мільярдні «транші» від справжніх інвесторів, іноземних і наших, які повірили в можливості країни. Будемо чекати - вільних днів у календарі ще багато.

Особисті фінанси з Іваном Компаном – щовівторка

Читайте інші тематичні колонки на НВ:

Сьогодні у світі з Іваном Яковиною – щодня

Момент в історії з Олександром Пасховером – щопонеділка

Кінопошук з Фоззі – щочетверга

Тиждень по-діловому з Сергієм Фурсою – щоп'ятниці

Відкриття з Олексієм Бондарєвим – щонеділі

Більше точок зору тут


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.