Як забезпечити собі заможну старість?

5 коментувати
Витрачайте менше, ніж заробляєте

Витрачайте менше, ніж заробляєте

Подивімося, як працюють в Україні ті 20 заповідей, що дозволяють американцям насолоджуватися забезпеченою старістю

Статистика показує, що безліч людей активно читає колонки із серії «10 простих способів стати красивою» або «5 книг, які ви повинні опанувати, щоб стати по-справжньому освіченим». Ну і так далі за списком традиційних обивательських бажань: стати спортивним, сексуальною, привабливою, успішною, дотепним і ще яким завгодно, залежно від буяння вашої фантазії. З усього переліку бажань я зупинився на «Як забезпечити собі заможну старість?» і для висвітлення цієї теми вирішив використовувати американський досвід. У будь-якому разі, величезна кількість забезпечених і при цьому спокійно сплячих людей, що проживають у США, служить достатньою підставою для нашого вибору. Подивімося, як працюють в Україні ті 20 заповідей, які дозволяють американцям насолоджуватися забезпеченою старістю.

Для початку пропоную скоротити американський список, відкинувши рекомендації, як краще використовувати пенсійну систему. Все одно, система соціального забезпечення в нас у жахливому стані, і з роками, швидше за все, краще не стане. Більше того, мені здається, що нинішнім 30-40 річним, узагалі, варто розраховувати тільки на свої сили, оскільки їхнім надіям на пенсію за віком навряд чи судилося коли-небудь здійснитися.

Отже, відкинувши всі непотрібні українцю фактори, де йдеться про те, як держава піклується про своїх громадян, зосередимося на 11 рекомендаціях, як людина може подбати сама про себе.

1. Витрачайте менше, ніж заробляєте

В Америці формула спокійної забезпеченої старості починається зі здатності громадянина робити заощадження регулярно. Загальноприйнятою рекомендацією є відкладати, як мінімум, 10% від щомісячного доходу.

Звичайно, важко пояснити касиру із супермаркету в райцентрі, який заробляє 1,600 гривень на місяць, як із цієї суми ще й відкладати, але ось, наприклад, професійному активісту, який самовіддано бореться за реформи в хорошому офісі і за хорошу зарплату, така рекомендація може цілком стати в пригоді.

2. Починайте відкладати змолоду

Якщо 20-річний американець буде відкладати по $100 щомісяця, то виходячи з припущення, що середня прибутковість складе 8% в рік (оптимістично, але цілком досяжно), до 65 років він накопичить $527,454.

Щодо українських реалій, усе трохи складніше. Звісно ж, не проблема знайти гривневий депозит зі ставкою 8%, навіть у надійному банку. Але мені здається, що така прибутковість навряд чи компенсує ризик можливої девальвації. У доларах пристойні банки пропонують ставки близько 0% - особливо капітал не примножиш. Ураховуючи, що інших інструментів інвестування в простого українця немає, то і скористатися цією рекомендацією дуже складно. Залишається витрачати і насолоджуватися життям. Подивіться на київські ресторани, вони переповнені.

3. Мінімізуйте податкові платежі

У цій частині ми самі можемо дати урок американцям. Величезна кількість українців податки не платить, а якщо й платить, то лише з невеликої частини доходів.

4. Додайте трохи ризику

Середній американець може повністю убезпечити свої інвестиції, вклавши всі кошти в американські державні облігації. Дійсно безпечно, але багато не заробиш. Саме тому рекомендується частину коштів інвестувати в нерухомість і ринок акцій. Незважаючи на провали, які  трапляються, обидва ринки, врешті-решт, завжди відроджувалися.

Не хочеться брати гріх на душу і рекомендувати українцям вкладати гроші в залишки національного фондового ринку. Щодо нерухомості, то за останні 20 років ціни, дійсно, зросли. Одна проблема – інструменти вкладень у нерухомість обмежені лише житловою нерухомістю та, до того ж, лише купівлею цілої квартири або будинку, що робить поріг для інвестиції надзвичайно високим.

5. Аналізуйте інвестиції

Не плутайте ризикову інвестицію з безглуздим вчинком. Уявіть, що вам вдалося обійти перешкоди, вивести гроші за кордон і інвестувати в якийсь фонд, що спеціалізується на ринках або стартапах Кремнієвої долини. Це розумний ризик!

Стати жертвою реклами і власної жадібності, віддавши гроші якій-небудь FOREX конторі або поклавши їх на депозит під високі відсотки у "вмираючий" банк – це дурість.

6. Правильно одружуйтесь

Хороше придане – завжди плюс. Не дарма наші предки приділяли цьому питанню стільки уваги. Залежно від розвитку стосунків відповідайте собі на запитання, чи хочете ви бути єдиним годувальником у сім'ї, і зважте свої сили зі здатністю вашого партнера витрачати.

Одружившись терпіть! Розлучення дорого обходяться.

7. Розмір сім'ї має значення

До відповіді на запитання "Скільки дітей ми хочемо?" підходять по-різному. Хтось керується логікою, що п'ята дитина в сім'ї – це лише "ще одна склянка води в каструлю з борщем", а хтось починає рахувати витрати на освіту. У будь-якому випадку, кількість дітей вплине на наступні витрати:

  • Житло. П'ятьом дітям може бути тісно у двокімнатній квартирі.
  • Транспорт. Сім'я з п'ятьма дітьми не влізе в Ланос.
  • Їжа та одяг. Із цим в Україні простіше. Приклад борщу показовий. Одяг із секонд-хенду. Молодший доношує за старшим.
  • Освіта: Не кажучи про вартість музики, балету, англійської та спортивних тренувань, подумайте про те, що доведеться найняти людей і обзавестися додатковим транспортом, аби розвести всіх дітей по гуртках і секціях.

8. Не змагайтеся із сусідом

Кому ж не хочеться користуватися останньою моделлю iPhone та їздити на новому BMW?! Ось тільки купувати такі «іграшки», не маючи жодних заощаджень, а тим більше в кредит, нерозумно.

9. Навчіться планувати

Абсолютно правильна порада для американців, що живуть розміреним життям у впевненій у завтрашньому дні країні. Українцю планувати набагато складніше. Революції, війни, агресивні, п'яні та бідні сусіди, дефолти, уряди, що приходять під оплески і безславно йдуть обсвистаними , корумповані чиновники, - усе це робить процес планування сутужним. І все-таки, навіть поганий план краще, ніж його повна відсутність.

10. Не обтяжуйте старість боргами

Безумовно, мудра порада. Особливо для українців. Якщо в Америці борг можна використовувати на благо, за рахунок відсотків знижуючи прибуток і сплачуючи менше податків, то в Україні вам цього ніхто зробити не дозволить. По-друге, чим нестабільнішою є економіка і, відповідно, ваші доходи, тим ризикованіше стає життя в борг.

11. Розробіть запасний план

Якщо американцям радять мати запасний план, мотивуючи це тим, що людство переживає епоху економічної нестабільності, то українцю сам Бог велів мати якусь "заничку" на чорний день. У країні, де валюта девальвувала на 1400% за двадцять років, банки лопалися десятками, якщо не сотнями, а депозити, навіть у пристойних установах, то віддають, то ні, завжди добре мати якийсь "тривожний чемоданчик".

Особисті фінанси з Іваном Компаном – щовівторка

Читайте інші тематичні колонки на НВ:

Сьогодні у світі з Іваном Яковиною – щодня

Момент в історії з Олександром Пасховером – щопонеділка

Кінопошук з Фоззі – щочетверга

Тиждень по-діловому з Сергієм Фурсою – щоп'ятниці

Відкриття з Олексієм Бондарєвим – щонеділі

Більше точок зору тут


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.