19 листопада 2018, понеділок

Як забезпечити пасивний фінансовий дохід

3 коментувати

Не хочемо ми використовувати можливості, що відкриваються, вважаючи за краще тягнути традиційну українську пісню-ниття про важку долю

Як добре було жити в середині 00-х! Гроші в країну текли рікою, економіка росла, як на дріжджах, до 12% за рік, компанії купувалися і продавалися, а машин і квартир, куплених в кредит, не було тільки у ідейних бомжів, які обрали свободу, як домінуючий принцип існування. Люди повірили, що фінансові щастя і спокій даровані назавжди, як компенсація за труднощі 90-х.

Для багатьох настав час розслабитися. І можливість була, адже в ті золоті часи банки були щедрі і запросто платили власникам валютних депозитів більше 10%. Продавши бізнес за мільйон і поклавши гроші в банк, можна було розраховувати на щорічну ренту в розмірі чесних і прозорих $100,000. Здавалося, фінансове благополуччя буде тривати вічно. Хіба хтось думав про ризик?! Гучні імена іноземних банків, що заполонили в ті часи країну, були цілком достатньою гарантією безпеки заощаджень.

Але, хочемо ми того чи ні, а хороші часи не можуть тривати вічно. Ось і фінансове щастя новоявлених рантьє почало давати тріщину. Спочатку вниз поповзли ставки. Як зворотний відлік при польоті в космос, тільки з дуже гірким присмаком, оголошувалися відсотки за валютними депозитамих: «десять, дев'ять, вісім... Приїхали!». І вкладники заметушилися в пошуках виходу. Одні шукали його в банках з не настільки гучними іменами, але більш високими відсотками, і ми дуже добре знаємо, чим це для них закінчилося. Інші розсудливо знизили витрати і змінили стиль життя до розмірів нової ренти. Але ставки продовжували знижуватися, банки відмовлялися повертати гроші, система розвалювалася на очах. Бажання «заробити» поступово витіснялося надією «зберегти» і, в кінцевому підсумку, ми прийшли до повністю європейської ситуації, коли маючи в банку мільйон, його щасливий власник заробляв зовсім нічого. Ось і постали представники середнього українського класу перед вибором – або мільйон починай проживати, або нові можливості для заробітку шукай.

Проживати – діло дурне, нехитре і, що найгірше, недовге. Які альтернативи? Новий бізнес? З мільйоном, звичайно, стартувати можна, але час фантастичних можливостей пішов, та й сили вже не ті, щоб в активне підприємництво лізти. Ось і кинувся народ, як навіжений, квартири скуповувати. Одну, другу, третю..., збільшуючи витрати на утримання, грузнучи в управлінні і, врешті-решт, розбазарюючи капітал, що танув, як сніг на сонці, разом з української нерухомістю, що дешевшає.

І, нарешті, довгоочікуваний подарунок від влади. Спочатку – дозвіл інвестувати до $50,000 на рік за кордон, а потім і зовсім закон про валюту, що відкриває повноцінний доступ на іноземні фінансові ринки. Дійсно, прорив, але тепер справа залишилася за малим – зуміти цим скористатися. Адже, просте відкриття рахунку в найкращому іноземному банку не вирішить ваші проблеми з отриманням доходу. Навпаки, чим краще і надійніше буде банк, тим імовірніше, що ставка за депозитом буде близька до нуля. Так надійніше, але аж ніяк не вигідніше.

Що ж робити? Вихід один – інвестиції в цінні папери. Акції, облігації, фонди. Без цього – залишиться лише з жахом дивитися, як подібно шагреневій шкірі зменшується зароблений кров'ю і потом капітал, коли ви відщипуєте від нього шматочки на прожиття.

Страшно інвестувати в цінні папери? Так! Неможливо? Нісенітниця! Потрібно тільки захотіти і трохи напружити мізки. Як сказав легендарний інвестор Пітер Лінч: «Перестаньте слухати професіоналів. Кілька десятиліть в цьому бізнесі переконали мене, що будь-яка нормальна людина, використовуючи типові 3% свого мозку, може вибирати акції не гірше, а то й краще, ніж професіонали Wall Street».

На жаль, лише близько двох тисяч українців поділяють оптимізм знаменитого інвестора. У всякому разі, легально. Адже, приблизно, стільки е-ліцензій на відправку грошей за кордон було видано з моменту дозволу. І це за цілий календарний рік. Мізерно мало для сорокамільйонної країни.

Не хочемо ми використовувати можливості, що відкриваються, вважаючи за краще тягнути традиційну українську пісню-ниття про важку долю і шукати можливості легкого і швидкого заробітку, захоплюючись форексом, майнінгом та іншими «розумними» словами іноземного походження. Смію вас запевнити – оплесків і сліз співчуття в кінці виконання не буде. Буде лише гірке розчарування від втрачених можливостей.

Цивілізованих джерел для отримання пасивного фінансового доходу з розумним рівнем ризику всередині України немає, і найближчим часом не з'явиться. Тож поки не пізно перестаньте скаржитися на життя, включіть ці нещасні 3% вашого мозку і розберіться, як інвестувати в американські акції. І тоді, в довгостроковій перспективі у вас є абсолютно реальний шанс заробити 10.5% річних. У всякому разі, саме така середня прибутковість американського ринку акцій за останні 120 років.

Читайте інші тематичні колонки на НВ:

Сьогодні у світі з Іваном Яковиною – щодня

Сьогодні в Україні з Андрієм Смирновим – щодня

Кінопошук з Фоззі – щочетверга

Діловий тиждень з Сергієм Фурсою – щоп'ятниці

Відкриття з Олексієм Бондарєвим – щонеділі

Приєднуйтесь до нашого телеграм-каналу Мнения Нового Времени

«Діалоги про майбутнє»

НВ представляє: «Діалоги про майбутнє» з Уільямом Тейлором, Павлом Шереметою і Дмитром Кулебою.

Київ-Вашингтон-Брюсель
Яке місце займає Україна у цьому трикутнику? Якою нашу країну бачать у Європі та США?

Відвідати лекцію
Ukraine-2020

Читайте термінові новини та найцікавіші історії у Viber та Telegram Нового Времени.
ПІДПИШІТЬСЯ НА РОЗСИЛКУ ПОГЛЯДIВ   Погляди   ТА ЧИТАЙТЕ ТЕКСТИ ОБРАНИХ АВТОРІВ КОЖНОГО ВЕЧОРА О 21:00
     

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.