19 листопада 2018, понеділок

Як стати гарним, здоровим і сильним

0 коментувати

Судячи з новин минулого тижня, ми, по-моєму, входимо в ключову фазу "рішучих реформ"

Перспективи настільки очевидні, що навіть записні оптимісти й ті примовкли. Та й що тут скажеш, коли Мінекономіки і НБУ одночасно знижують прогноз ВВП, а НБУ піднімає ставку до 17,5%, і, найімовірніше, на цьому не зупиниться. Зрештою, у Аргентини, що теж пишається своїм сільським господарством, ставка вже на рівні 40%.

Будемо сподіватися, що підвищення ставки допоможе НБУ стримати інфляцію, що, власне, і є головним завданням центрального банку. Але чим би не закінчилася ця боротьба, економічному розвитку висока ставка точно не посприяє. Вона лише ще більше посилить мотивацію комерційних банків заробляти на державних цінних паперах, замість кредитування реального сектора. Воно і прибутковіше, і безпечніше.

Тож, яке вже тут економічне зростання. Та й взагалі, на жаль, цієї самої реальної економіки залишається все менше і менше. Люди їдуть на заробітки, шлють додому валюту, а родичі її тут витрачають. Саме ця невигадлива схема – і є джерело нашого економічного дива, включно зі стабільністю національної валюти.

В принципі, чимось схоже на доходи від туризму. Правда, разом з туристами в країну, звичайно, приходять іноземні інвестиції, розвивається інфраструктура, включно з аеропортами і дорогами, створюються нові робочі місця, і у країни з'являється довгострокова перспектива.

У нашому ж випадку перспектив не густо. Зрештою, пропозиція робочої сили не нескінченна, а родичі заробітчан, що витрачають в Україні зароблені за кордоном гроші, цілком можуть возз'єднатися з годувальниками за кордоном або померти від старості. Слати гроші буде нікому – ось і кінець фінансової стабільності.

Чого очікувати в найближчі півроку?

Опитування фінансових експертів, проведене днями Bloomberg, свідчить, що глобальні ринки, що розвиваються, чекають важкі часи. Причина проста – сильний долар і зростання ставок у США. Як це вплине на Україну?

Прибутковість українських євробондів буде, найімовірніше, рости, роблячи гіпотетичні запозичення уряду на ринках капіталу ще дорожчими. Хоча, чого не віддаси, щоб вижити. Пам'ятаєте шекспірівського Річарда III: «Півцарства за коня!». Шкода тільки, що за коня, що везе на вибори, заплатять, як завжди, українці, отримуючи все більшу дірку в бюджеті від непомірного навантаження, пов'язаного з обслуговуванням боргу.

Гривня, ймовірно, девальвує, відновивши, нарешті, економічну справедливість. Адже останнім часом валюти практично всіх ринків, що розвиваються, втрачали вартість. Зокрема й у Аргентині, звідки людям нікуди їхати на заробітки, навколо всі небагаті. Зміцнювалася тільки українська грошова одиниця, підтримувана валютою, заробленою на полях і будівництвах Європи і спекулянтами, що заводять в країну долари, щоб насолодитися високою прибутковістю українських внутрішніх облігацій. Але будь-яке свято рано чи пізно закінчується, і в наступному місяці іноземці почнуть виходити з ОВДП, активно скуповуючи долари назад. Адже не з гривнями ж їм повертатися додому.

У світлі обставин, що склалися, говорити про можливість примножити капітал, довгостроково інвестуючи в щось українське, язик не повертається. ОВДП не береться до уваги – занадто ризиковано для непосвячених. Але зневірятися не варто. В кінцевому підсумку, давньогрецький мислитель Платон, перераховуючи фізичні і життєві блага людини, розставляв їх у такому порядку: здоров'я, краса, сила, багатство. Тож, навіть, якщо останнє у нас і відберуть, то залишаться перші три. А це не так уже й мало!

Читайте інші тематичні колонки на НВ:

Сьогодні в світі з Іваном Яковиною – щодня

Сьогодні в Україні з Андрієм Смирновим – щодня

Кінопошук з Фоззі – щочетверга

Діловий тиждень з Сергієм Фурсою – щоп'ятниці

Відкриття з Олексієм Бондарєвим – щонеділі

Приєднуйтесь до нашого телеграм-каналу Мнения Нового Времени

«Діалоги про майбутнє»

НВ представляє: «Діалоги про майбутнє» з Уільямом Тейлором, Павлом Шереметою і Дмитром Кулебою.

Київ-Вашингтон-Брюсель
Яке місце займає Україна у цьому трикутнику? Якою нашу країну бачать у Європі та США?

Відвідати лекцію
Ukraine-2020

Читайте термінові новини та найцікавіші історії у Viber та Telegram Нового Времени.
ПІДПИШІТЬСЯ НА РОЗСИЛКУ ПОГЛЯДIВ   Погляди   ТА ЧИТАЙТЕ ТЕКСТИ ОБРАНИХ АВТОРІВ КОЖНОГО ВЕЧОРА О 21:00
     

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.