Як країна провела літо?

0 коментувати
Cкоро в Україні залишаться лише популісти-політики, злодійкуваті чиновники та «агенти змін». Цікаво, хто з них буде створювати ВВП?

Cкоро в Україні залишаться лише популісти-політики, злодійкуваті чиновники та «агенти змін». Цікаво, хто з них буде створювати ВВП?

Ми вимагаємо від життя неможливого, очікуючи, що обрані нами у владу олігархи будуть будувати демократію, а тилові генерали створять нову армію

Закінчилося літо – пролетіло, як один день. Чекали, готувалися, будували плани, але не встигли озирнутися, а післязавтра вже перше вересня, яке для школярів, за традицією, розпочнеться твором на тему «Як я провів літо». Не варто очікувати від творців абсолютної об'єктивності. Для одного літо – це романтичні ночі та зорепади, а для іншого – виснажлива спека. У кожного своє сприйняття навколишньої дійсності, тому про літні враження без жодної претензії на істину.

На політичному фронті гора народила кілька мишей у вигляді політичних партій, заснованих професійними активістами, які, подібно комсомольцям, що вирішили присвятити своє життя боротьбі за щастя народу, ну і трохи, за тією ж традицією, за своє власне. На сьогодні миші поки не при ділі. Їх старші товариші, не комсомольці, а справжні, повноцінні партійці, домовилися виборів не проводити і комсомольський запал остудили.

Кульмінацією річної боротьби з корупцією стали битви ГПУ і НАБУ, і, звичайно ж, нещадна боротьба з окремими досвідченими корупціонерами, що не особливо ховаються в Лондоні, Москві і на пляжі Лазурного Берега. А ще нарешті виявила свою велику силу чарівна «Бухгалтерська книга» Партії регіонів, змивши хвилею народного гніву Пола Манафорта. Виявилося, що лише згадки в книзі цілком достатньо, щоб прибрати, загалом-то, одну зі значущих фігур американської політичної сцени. Шкода, що на території України книга втрачає свою чарівну очищувальну силу. Толерантність українського суспільства не знає меж, і багато хто з головних героїв книги як і раніше чудово почуваються і йти зі сцени зовсім не збираються.

У той же час, громадяни простіші, чесні трудові люди, повним ходом досліджують можливості побудувати щасливе майбутнє за межами України. Їдуть, в основному, працьовиті й професійні. Якщо цей процес не зупинити, то скоро в Україні залишаться лише популісти-політики, злодійкуваті чиновники та «агенти змін». Цікаво, хто з них буде створювати ВВП?

Хоча, судячи з офіційних  прогнозів і неофіційних сподівань, ніхто про цим не переймається. Очікуване економічне зростання в межах 1–1,5% подається як досягнення, хоча насправді нагадує конвульсії. Вінцем державної економічної політики цим спекотним літом стала приватизація Одеського припортового заводу, яка задумувалася, як потужний сигнал інвесторам всього світу об'єднуватися навколо української економіки, а прозвучала, як грізна пересторога навіть не думати про діяльність в Україні.

Увінчати безславне літо, повне політичних і економічних недоладностей, досягненнями олімпійців теж не вдалося. Наші проявили справжній героїзм, примудрившись без будь-якої підтримки і турботи держави виграти хоч якісь медалі. З іншого боку, Олімпіада ще раз яскраво продемонструвала, наскільки державі наплювати на спорт. Все, на що здатні наші чиновники і політики – це в разі перемоги «розділити успіх» з чемпіоном або патріотично покартати, якщо останній перекинувся виступати під прапори іншої країни.

На «особистофінансовому» фронті все спокійно. Ну, прикрили влітку кілька дрібних банків, так це вже звично, нікого не хвилює, та, власне, ні на що й не впливає. Ставки в пристойних банках повзуть вниз – у гривні вони вже часто нижчі, ніж очікувана інфляція, а в доларах і зовсім 0%, як на розвинених ринках. Ті, хто мав можливість і довірився західним ринкам акцій, цього літа були досить щедро винагороджені. За три спекотних місяці індекс S&P 500 виріс на 4%, FTSE на 10%, у континентальній Європі зростання було слабшим, 1–2%, але тим не менш. Індекс UX української біржі за три місяці спекотного літа додав близько 11%, але пояснити це можна лише технічними причинами – виведенням з біржового ринку компаній групи СКМ. Як наслідок, у кількох фондів, що дивом вижили, утворився надлишок ліквідності, який і виплеснувся на худющий український ринок. Рекомендувати українські акції як довгострокову інвестицію було б дуже злим жартом. На жаль, про зростання західних ринків та можливості на них заробити більшість, як і раніше, може міркувати лише умоглядно. Невелику надію вселив законопроект, що дозволяє українцям інвестувати за кордон, але, найімовірніше, подібна ініціатива залишиться лише красивою мрією, як і сотні інших, що народилися в світлих українських головах за останні роки.

Якось сумно все звучить. Але, з іншого боку, чому тут дивуватися? По-моєму, ми вимагаємо від життя неможливого, очікуючи, що обрані нами у владу олігархи будуть будувати демократію і суспільство рівних можливостей, тилові генерали створять нову армію, майстри освоювати гранти звільнені «неокомсомольські діячі», багато хто без знань і професії, змінять країну, а спортсмени, які не одержують від держави ніякої допомоги, раптом візьмуть та й виграють Олімпіаду. Ви самі в це вірите?

Як казав Кролик, але не той, що ви подумали, а хороший, з Аліси: «Всі думають, що час прийде, а час тільки йде». Ось і літо пройшло.

Особисті фінанси з Іваном Компаном – щовівторка

Читайте інші тематичні колонки на НВ:

Сьогодні у світі з Іваном Яковиною– щодня

Момент в історії з Олександром Пасховером – щопонеділка

Кінопошук з Фоззі – щочетверга

Тиждень по-діловому з Сергієм Фурсою – щоп’ятниці

Відкриття з Олексієм Бондарєвим – щонеділі


Больше точок зору тут

 Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.