Інновації – найкращі ліки від злиденної старості

1 коментувати
Інновації – найкращі ліки від злиденної старості
Світ катастрофічно потребує інновацій

На планеті вже не залишилося ринків, відкриття яких спровокувало б потужне глобальне зростання економіки протягом наступних десятиліть, як це було у випадку СРСР і Китаю. Величезні надії, що покладалися на BRICS, виправдалися лише меншою мірою. Очікувати економічного буму в африканських країнах теж не доводиться.

Більше того, людство невпинно старіє, а темпи його зростання продовжують знижуватися. Демографічна криза являє собою велику загрозу для глобальної економіки, а інновації – одне з небагатьох ефективних рішень, що дозволяють забезпечити економічне зростання. Історія людства – найкраще тому підтвердження. Не війни та диктатури, а колесо, паровий двигун і інтернет радикально змінили життя людей на краще, давши потужний поштовх розвитку цивілізації.

Де ж місце України на глобальній карті інновацій? Та й взагалі, чи актуальне для нас це питання, враховуючи, що з точки зору конкурентоспроможності ми знаходимося в найнижчій частині світової турнірної таблиці, в чудовій компанії Венесуели та Аргентини. Мені здається, що не тільки актуальне, але й критично важливе. Поки.

Демографічна криза підриває економіку України. За якихось 25 років населення країни скоротилося майже на 20%. Більш того, процес не зупиняється і, на превеликий жаль, в основному, за рахунок молодих, енергійних і освічених співгромадян, біжать із країни в пошуках кращої долі.

На що може розраховувати країна літніх і неосвічених людей в сучасному конкурентному світі - питання риторичне. Важливо інше - чи є в України шанс змінити ситуацію, і що може стати каталізатором змін?

IT-бум, що триває в країні вже кілька років, виник не на порожньому місці. Чому західні компанії воліють індійським програмістам фахівців з України, Білорусі та Росії? На думку старожилів галузі, головна причина в більш високій якості і виконавській культурі. Це гарна новина!

Погана новина в тому, що затребувані глобальними гравцями якість і культура – це не заслуга сучасників, а, швидше залишки системи радянської освіти, які докотилися до нас по інерції. На жаль, нічого в цьому світі не вічне і, якщо найближчим часом нічого не зробити, то інерційні коливання просто згаснуть. А з ними і надія на розвиток і комфортне життя.

Українські IT-компанії вже виросли з штанів офшорних кодувальників чужих ідей. На жаль, стагнація національної фундаментальної науки не дозволяє їм претендувати на роль першоджерела в інноваціях, але взяти участь у глобальному процесі, «підносячи снаряди» Кремнієвій долині, нам, може бути, і вдасться.

Що для цього потрібно? По-перше, необхідно терміново реформувати систему освіти, щоб зберегти приплив кваліфікованих кадрів в галузь. Це непроста, але посильне завдання. До того ж, впевнений, що багато IT-компаній були б зовсім не проти надати фінансову підтримку хорошим університетам, якби влада розпочала хоч якісь реформи в освіті.

По-друге, держава повинна створити максимально сприятливі умови для компаній галузі. Та такі, щоб всім російським і білоруським компаніям відразу захотілося перенести свої офіси в Україну. Хоча, звичайно ж, це складніше, ніж вичавлювати з програмістів гроші, з допомогою силових структур.

IT-галузь – це наш маленький, але реальний шанс взяти участь у глобальному інноваційному процесі. Нехай у ролі не ведучих, а ведених, але все ж учасників. Без цього будемо вирощувати кукурудзу, добувати руду і клянчити гроші у МВФ. Старіючи, вмираючи, тікаючи в інші краї і самознищуючись, як нація.

Особисті фінанси з Іваном Компаном – по вівторках

Читайте інші тематичні колонки на НВ:

Сьогодні у світі з Іваном Яковиною – щодня

Момент в історії з Олександром Пасховером – по понеділках

Особисті фінанси з Іваном Компаном – по вівторках

Тиждень по-діловому з Сергієм Фурсою – по п'ятницях

Відкриття з Олексієм Бондарєвим – по п'ятницях

Більше думок тут


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.