Хто заробив у третьому кварталі і що робити далі?

0 коментувати
Кінець кварталу – традиційний час підбивати підсумки наших віртуальних інвестицій. Отже, у порядку зростання прибутковості кожного з доступних українцю інструментів, з початку року

На останньому місці розташувався чемпіон України щодо збереження зароблених і вкрадених грошей із часів проголошення незалежності – американський долар. Незважаючи на те, що в останньому кварталі він дозволив своїм щасливим власникам заробити 5.7%, з початку року показники дуже скромні – усього 1.6%. Безумовно, стабільність національної валюти – це чудово. Ось тільки, за рахунок чого вона досягається? Швидше за все, не завдяки структурним змінам економіки та притоку прямих іноземних інвестицій, що дозволяло б говорити про довгостроковий ефект. На мою думку, гривня зміцнюється за рахунок скорочення грошової маси і низького рівня монетизації, що, до речі, не дуже сприяє розвитку економіки. Ну і, звичайно, донори допомагають.

Житлова нерухомість зробила потужний ривок у третьому кварталі, продемонструвавши, за різними оцінками, прибутковість у 6.2%, а з початку року в 11.3%. Чим це можна пояснити? Частково зростанням курсу долара, адже ціни на квартири, як правило, прив'язані до твердої валюти. А ще дивом і неточністю оцінки. Фундаментальних причин для зростання цін, по-моєму, не існує: пропозиція житла зростає, вартість утримання теж, доходи населення падають, іпотека відсутня.

Депозит формально нічого не заробив: щоб отримати всі зароблені гроші, потрібно дочекатися кінця року, адже ми «клали» гроші на річний депозит. Нагадаю – в Ощадбанк, під 18%. Тим не менш, у нашому віртуальному портфелі можна сміливо нараховувати 4.2%, за квартал, і 13.2%, з початку року. Швидше за все, до кінця року спокійно дотягнемо до 18%, оскільки в четвертому кварталі нічого поганого, начебто, не передбачається. Не схоже, щоб НБУ заборонив знімати гроші з депозитів, навпаки, все частіше йдеться про подальшу лібералізацію ринку. Дуже мала ймовірність того, що щось погане станеться найближчим часом із самим Ощадбанком. Та й зрештою, його внески повністю гарантовані державою.

Несподівано чемпіоном кварталу і лідером перегонів став український фондовий ринок. За квартал він зріс аж на 18.6%, а з початку року, відповідно, до 19.8%. Гідний захоплення результат, якби не одна обставина. Причина зростання проста – компанії однієї з українських ФПГ, які раніше торгувалися на біржі, знову стали приватними. У результаті, українські інвестиційні фонди отримали трохи грошей. Замість того, щоб швиденько віддати їх вкладникам, уся сума була витрачена на купівлю того, що ще торгується на біржі. Така імітація бурхливого попиту і, як наслідок, зростання ринку швидше нагадує ситуацію, коли в небіжчика, відразу після смерті, починають рости нігті і волосся.

Чому саме з усього доступного і описаного вище віддати перевагу українцю, у якого ще залишилося, що зберігати й інвестувати. Чи відображають квартальні досягнення кожного з інструментів їхню справжню привабливість?

Незважаючи на слабкі показники, мені, як і раніше, наймиліший долар. Адже, злегка перефразовуючи Оскара Уайльда, можна сказати, що в нинішній ситуації віра в стабільність гривні – це «перемога уяви над інтелектом». І так буде доти, поки в країну не потечуть прямі іноземні інвестиції і не почне розвиватися малий і середній бізнес. Що для цього потрібно, знають усі. На другому місці, мабуть, депозит в Ощадбанку. Все-таки, повернення капіталу гарантовано державою, а процентний дохід буде вищим за очікувану інфляцію, якщо прогнози держави не брешуть. Нерухомість неліквідна, морочлива, дорожчає в обслуговуванні. До того ж, у такої інвестиції занадто високий поріг входження – потрібно цілком придбати квартиру або будинок. Про фондовий ринок мовчу, адже про небіжчиків або добре, або нічого!

Багатійте, дорогі читачі, вкладаючи гроші в... американський фондовий ринок, з початку року зробив інвесторів багатшим на 9%, у доларах!

Особисті фінанси з Іваном Компаном – щовівторка

Читайте інші тематичні колонки на НВ:

Сьогодні у світі з Іваном Яковиною – щодня

Уроки минулого з Олегом Шамою – щопонеділка

Кінопошук з Фоззі – щочетверга

Тиждень по-діловому з Сергієм Фурсою – щоп'ятниці

Відкриття з Олексієм Бондарєвим – щонеділі

Більше точок зору тут


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.