Хто більше за всіх заробив у першому кварталі?

2 коментувати
Закінчився перший квартал, і можна підбити проміжні підсумки нашої віртуальної інвестиційної діяльності з початку року

Як, власне, і очікувалося, з бідного набору фінансових інструментів, доступних законослухняним українським громадянам, на останньому місці опинилася інвестиція в індекс Української біржі UX, що втратила 20.3%. Якщо і далі рухатися такими темпами, то до кінця року від фондового ринку зовсім нічого не залишиться. Хоча, швидше за все, його зникнення ніхто і не помітить, крім регулятора та жменьки торговців, які дивом виживають .

Передостаннє місце посіла інвестиція в нерухомість, яка позбулася в гривневому еквіваленті 1.1%. Втім, незважаючи на негативну динаміку, українські будівельники зберігають оптимізм. Вони будують не покладаючи рук, заливаючи бетоном сквери та дитячі майданчики, тестуючи потужності колекторів, введених в експлуатацію ще в минулому столітті полоненими німцями. Нові мікрорайони відчувають пропускну здатність навколишніх вулиць, розрахованих на одночасний проїзд декількох волг і жигулів, а разом з тим і терпіння водіїв, які по годині виїжджають з двору, в годину пік.

Численні будівельні компанії, великі і малі, зводять поверх за поверхом, що в центрі, що на Троєщині, паплюжачи колись красивий та інтелігентний Київ зразками знеособленої архітектури сумнівної якості. Хто ж буде все це купувати в умовах, коли економіка падає, безробіття зростає, іпотека померла, а вартість утримання нерухомості стрімко збільшується?! Напевно, розрахунок робиться на невичерпний попит з боку українських чиновників, суддів і співробітників правоохоронних органів, які, як і раніше, володіють великим запасом неврахованої готівки. Як казав герой Шукшина, в  фільмі «Калина красная»: «Я нервничаю, потому что мне деньги жгут ляжку. Сто листов. Их же надо взлохматить!»

Вперше за довгий час незмінний лідер фінансових інвестицій, вінець української інвестиційної думки, зрозумілий і улюблений масовим інвестором інструмент під назвою «скупка доларів», опустився на друге місце. Продемонструвавши зростання всього лише 1.5%, він поступився чемпіону першого кварталу – гривневому депозиту. Обраний нами на початку року депозит в Ощадбанку заробив за перший квартал цілих 4.6%.

Чи означає це, що варто обміняти всі валютні заощадження на гривні і віднести в банк? На мій погляд, це буде занадто поспішним і необдуманим рішенням. Судячи з відсутності черг з оптимістичних вкладників, які товкуться біля віконець банків, з пачками гривень, а також стабільно високого попиту на банківські комірки, зі мною не на словах, а на ділі погоджується більшість громадян України, у яких за останні вісім років кризи ще хоч щось залишилося в кишені. Як показують результати рідкісних обшуків, проведених правоохоронними органами, досвідчені корупціонери теж воліють зберігати викрадені гроші в валюті або діамантах. Упевнений, що вони більше за нас знають про перспективи боротьби з корупцією і проведення реформ – цих необхідних умовах відродження економіки, фондового ринку, банківської системи і, зрештою, людського життя в Україні.

Чи є стабільність, яку продемонструвала гривня в першому кварталі свідченням реформ, що розгортаються  і ренесансу української економіки? Сумнівно! Успіхи країни в цьому відношенні минулого тижня по заслугах оцінила «The New York Times». Ще сумніше від того, що президент і його посіпаки замість того, щоб прислухатися, покаятися та зробити правильні висновки, намагаються від такої оцінки відмахнутися, розповідаючи якусь нісенітницю про гібридні війни. Не додає оптимізму і тривала торгівля за прем'єрське крісло та відсутність конструктивного підходу до формування уряду.

Світові ціни на руду і зерно, від яких цілком залежить українська економіка, теж не поспішають рости, розбиваючи в пух і прах наші надії на економічне зростання в найближчій перспективі. Малий та середній бізнес, який міг би слугувати відмінним джерелом зростання і у важкі часи подушкою безпеки для української економіки, як і раніше, малочисельний, крихкий і беззахисний перед жорстким пресингом регулюючих органів. У цій ситуації джерелом короткострокової стабільності для української валюти залишаються лише кредити МВФ та їх сателітів, але і тут, схоже, наші містечкові хитрощі перестали спрацьовувати, і грошей Україні більше не подають.

Але якщо МВФ не хоче кидати гроші в «болото української корупції», то з якого дива це робити нам з вами? Мабуть, набагато безпечніше буде не виймати долари з надійного місця та чекати, може президент і його соратники візьмуться, нарешті, за реформи. «Котлета» доларів, перехоплених гумкою, напевно підсолодить очікування і зробить його не таким тяжким. А чекати, схоже, доведеться довго. На жаль, історія «папєрєдніків» нинішніх правителів так нічому і не навчила, зберігши в їх управлінському арсеналі лише два інструменти – жадібність та короткозорість.

Особисті фінанси з Іваном Компаном – по вівторках

Читайте інші тематичні колонки на НВ:

Сьогодні у світі з Іваном Яковиною – щодня

Момент в історії з Олександром Пасховером – по понеділках

Особисті фінанси з Іваном Компаном – по вівторках

Тиждень по-діловому з Сергієм Фурсою – по п'ятницях

Відкриття з Олексієм Бондарєвим – по п'ятницях

Більше думок тут


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.