12 грудня 2018, середа

Гривня міцна, але над батьківщиною згущуються хмари

1 коментувати

Ми опинилися в ситуації, коли законослухняному громадянину, який бажає щось заробити, не залишається нічого іншого, як вкладати в іноземні активи

Якимось чином слов'янська літературна, політична і громадянська традиції склалися так, що думається, твориться і переживається про долю Батьківщини найкраще з-за кордону. Горький творив «у засланні» на Капрі, Гоголь писав свої епічні «Мертві Душі» в Римі, Ленін закладав фундамент грандіозного перевороту в Цюріху і навіть великий Кобзар був написаний за межами України. Тенденція зберігається й донині – багато сучасних «агентів змін», такі собі Добчинський і Бобчинський нового часу, теж вважають за краще переживати про майбутнє країни зовсім не за місцем прописки, а з комфорту і млості європейських або американських міст.

Схоже, що й в української інвестиційної традиції той же шлях. Ми опинилися в ситуації, коли законослухняному громадянину, який бажає щось заробити, не залишається нічого іншого, як вкладати в іноземні активи.

У всякому разі, в минулому році ті, хто не полінувався і знайшов спосіб інвестувати в західні ринки, були винагороджені сповна. Американський ринок акцій виріс на 19.4%. Хто ризикнув, вклавши в компанії з сектора інформаційних технологій, заробили, в середньому, майже 40%. Більш того, оптимізм не вичерпався й у новому році – за перший тиждень індекс S&P 500 виріс ще на 2.6%.

На жаль, більшість з тих, хто обмежився інвестиціями всередині країни, виявилися менш щасливими:

– Зберігання доларів під матрацом, безумовно, не перестало бути актуальним фінансовим інструментом для заможних українців, але, напевно, стало менш прибутковим – всього лише 2.4% за рік. Все це завдяки міні гривні. У минулому році національна валюта встояла! Трохи перефразуючи бравого солдата Швейка можна сказати, що гривня була міцна, як ніколи, хоча над батьківщиною й збиралися хмари.

Ті, хто вірив у силу національної валюти і мав достатню відвагу, щоб інвестувати в гривні на тривалий термін, заробили в минулому році близько 15%, поклавши гроші на депозит.

Кількість нерухомих метрів в країні неухильно і безконтрольно росла. Відповідно, згідно із законами попиту та пропозиції, ціна на них продовжувала падати – 2.8% за рік.

– Космічне зростання продемонструвала українська біржа. Індекс, складений з чотирьох застарілих підприємств і одного банку, виріс на 69,6%. Ось тільки боюся, що ризик у такій інвестиції теж космічний, до пари біткоіну. Адже, коли почне падати, то за існуючих обсягів торгів навряд чи вам вдасться щось продати за нормальною ціною. Навіть в «золоті» роки українського фондового ринку історія була точно такою ж – легко купити і неможливо позбутися.

Що ж нас, індивідуальних інвесторів, чекає в 2018 році? На мій погляд, відповідь проста – нинішній стан економіки і той факт, що на наступних президентських виборах, схоже, доведеться вибирати з Гаранта, Берегині й Радикала, робить міркування про інвестиції в Україну практично безглуздими.

Можна, звичайно, знову патріотично довіритися гривневому депозиту в українському банку або ОВДП в національній валюті. Але, є нюанси. На жаль, стабільність гривні вельми оманлива. Адже базується вона лише на обмежених ресурсах відсталої економіки, повністю залежної від коливань світових цін на сировину, і геополітичної необхідності для сильних держав її рятувати. Цілком очевидно, що в 2018-му ніякі масштабні реформи ніхто проводити не буде. Все зведеться до політичних спекуляцій і шантажу. Інвестиція в гривневі інструменти – це, фактично, ставка на здатність українських чиновників отримати черговий транш. Розжалобимо МВФ – врятуємо гривню, не вийде – будемо девальвувати. Вельми ризикована гра!

Про перспективи матраців, нерухомості і української біржі навіть говорити не хочеться. Хоча, друг-матрац – це, як і раніше, варіант, я б його повністю з рахунків не списував.

Тож, методом виключення доходимо простого висновку – краще всього скористатися дарованим НБУ правом і вкласти гроші в міжнародні ринки цінних паперів. Тим більше, прогнози щодо перспектив Європи і Америки в 2018 році досить оптимістичні. Нехай не 20%, як в цьому році, але й 15%, як пророкують деякі великі інвестиційні банки, нас би теж цілком влаштували. Чи збудуться прогнози чи ні – побачимо. У будь-якому випадку, не сумніваюся, що гроші за кордоном, грамотно інвестовані в цінні папери, в довгостроковій перспективі дозволять вам непогано заробити і, звичайно ж, дадуть сил і оптимізму пережити майбутню передвиборну кампанію, вислухати нездійсненні обіцянки українських політиків і поглянути в майбутнє з більшою упевненістю.

Приєднуйтесь до нашого телеграм-каналу Мнения Нового ВРемени

Журнал НВ
за спеціальною ціною

Передплата журналу Новое Время до кінця грудня дешевше на 100 грн! Передплатіть зараз на 12 місяців лише за 559 грн.

Передплатити журнал
Ukraine-2020

Читайте термінові новини та найцікавіші історії у Viber та Telegram Нового Времени.
ПІДПИШІТЬСЯ НА РОЗСИЛКУ ПОГЛЯДIВ   Погляди   ТА ЧИТАЙТЕ ТЕКСТИ ОБРАНИХ АВТОРІВ КОЖНОГО ВЕЧОРА О 21:00
     

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.