Гривня воскресла?

2 коментувати
Хотілося б ствердно кивнути, мовляв, воістину воскресла. Але, найімовірніше, весняне зміцнення - лише відмінна можливість купити долари за хорошою ціною в очікуванні справжніх реформ

Останніми тижнями наша валюта міцна, як ніколи, ба більше, може зміцнитися ще. Наприклад, на тлі видачі чергової порції кредиту від МВФ або традиційного літнього затишшя в очікуванні валютної виручки від продажу врожаю. Безумовно, ці фактори значущі, але не в довгостроковій перспективі. Тож, найімовірніше, весняне зміцнення гривні - лише відмінна можливість купити долари за хорошою ціною в очікуванні справжніх реформ.

Якщо покласти гроші на депозитний вклад, наприклад, в Ощадбанку, то протягом наступних шести місяців ви могли б заробити 8.75% від суми інвестиції. Чудова стратегія і прекрасний результат, якщо припустити, що a) девальвації не буде взагалі; б) ви точно знаєте, «коли все почнеться» і конвертуєте гривні в долари до початку девальвації; з) при перших же ознаках девальвації у вас є можливість моментально купити долари і спокійно спостерігати, як знецінюються гривневі вклади ваших недругів.

Почнемо з простого...

«Ніхто і ніколи точно не знає, коли все почнеться». Найкраще підтвердження цього – позиція найуспішнішого з активних інвесторів Уоррена Баффета. Він завжди краще за інших відчував момент, коли і що потрібно купити чи продати, за останні 25 років заробивши для своїх акціонерів 2,500%. Проте, незважаючи на власні успіхи Баффет вважає, що стратегія активного керування себе не виправдовує. Він навіть побився об заклад з менеджером хедж-фонду Тедом Сейдсом на $1 млн., що пасивна інвестиція в індексний фонд S&P500 буде більш прибутковою, ніж гроші, вкладені на вибір у 5 хедж-фондів, якими активно керують професійні інвестори. Спір вирішиться лише в 2018 році, але поки перемагає Баффет. Ба більше, на підтвердження своїх поглядів великий інвестор вже розпорядився інвестувати 90% від заповіданих нащадкам мільярдів саме в індексний фонд.

Вірогідність вгадати, обігравши весь ринок, в довгостроковій перспективі невелика. Якщо вже Баффет в це не вірить, то і вам, напевно, не варто ризикувати заощадженнями. Хоча, звісно, бувають винятки. Кажуть, деякі високопоставлені українські фінансисти та їхні родичі володіють настільки сильними аналітичними здібностями і даром передбачення, що встигають зняти мільйони гривень акурат перед девальвацією і подальшим банкрутством банку. Щоправда, діяльність цих людей розслідує НАБУ.

«У вас є можливість поміняти гривні на долари». На жаль, у разі паніки перетворити гривні в долари на неліквідному ринку буде вкрай складно. А досить курсу злетіти до 27.2, що не так вже й багато, і від вашого заробітку в Ощадбанку не залишиться і сліду. Ще вище – і ви у збитках. Отже, якщо ви не з тих талановитих фінансистів, які все дізнаються заздалегідь, і яким ніякий НАБУ не указ, краще не ризикуйте.

«Девальвації не буде взагалі». Для того щоб люди повірили у гривню в довгостроковій перспективі, як, наприклад, поляки вірять у злотий, потрібно відновити довіру до інститутів влади, здійснити реформи, зробити країну привабливою для внутрішнього і зовнішнього інвестора, що, зрештою, дозволить вдихнути життя в економіку.

Чи йдемо ми цим шляхом? Звісно, кілька тижнів абсолютно недостатньо, щоб судити про дії уряду, та ще і на підставі тієї мізерної інформації, що зазвичай доступна обивателю. Але, чесно кажучи, велика кількість віце-прем'єрів, що розмазують відповідальність, як діти кашу по тарілці, а також втеча прогресивно налаштованої «середньої ланки» з апарату міністерств і відомств, вселяє тривогу в реформаторські серця і змушує сумніватися в цілості гривневих заощаджень. Та, власне, і ставка на рівні 17-18% говорить про те, що ризик дуже великий.

Звичайно, можна сподіватися, що (як це було раніше) нас виручать сировинні ринки, але, на жаль, тут довгостроковий прогноз від провідних глобальних фахівців невтішний.

Тому залишається одне – з допомогою міцніючого громадянського суспільства підганяти владу до реформ і сподіватися, що Захід нам допоможе у цьому. Іншого шляху немає, до роботи, товариші!

Особисті фінанси з Іваном Компаном – щовівторка

Читайте інші тематичні колонки на НВ:

Сьогодні у світі з Іваном Яковиною – щодня

Момент в історії з Олександром Пасховером – щопонеділка

Особисті фінанси з Іваном Компаном – щовівторка

Тиждень по-діловому з Сергієм Фурсою – щоп'ятниці

Відкриття з Олексієм Бондарєвим – щоп'ятниці

Більше точок зору тут


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.