Гривня як символ очікувань, що виправдалися

4 коментувати
Весь світ підвладний економічним законам, але не Україна

Весь світ підвладний економічним законам, але не Україна

Україна повернулася до свого стабільного стану, цілком відповідного нинішнім очікуванням народу

Цікава країна Україна. Коли літаки терористів впали на Нью-Йорк, фінансові ринки стрімко впали. Коли на Близькому Сході спалахнув черговий конфлікт, ціни на нафту закономірно зростають. Коли сповільнюється економіка, вартість сировини знижується. Цей перелік можна продовжувати довго, адже весь світ зрештою підпорядковується економічним законам.

Весь світ, але не Україна. Президент «вляпався» в офшорний скандал, а з ним заодно і вірна голова НБУ, яка партнерствує, як виявилося, з ворожими чиновниками. Прем'єр то йшов, то залишався. Нарешті пішов. Новий і вірний поки не прийшов, але, швидше за все, буде в четвер разом з «новою» коаліцією. Голландський референдум показав нам дулю, бойовики продовжують стріляти. Навіть дещиці перерахованих подій було б цілком достатньо, щоб зруйнувати фінансову систему якоїсь заможної європейської держави. Нам же, як самі бачите, все дарма, навіть навпаки - гривня стрімко зміцнюється.

Якоюсь мірою це, звичайно, можна пояснити невеликим підвищенням цін на руду, відсутністю ринку, у нормальному, а не «НБУшному» розумінні, частково сезонністю - мовляв, аграрії змушені продавати валюту, щоб профінансувати посівну. Напевно є ще якісь «розумні» пояснення. Хоча «суха теорія, але вічно зелене дерево життя». А древо життя – це, в тому числі, і наші очікування.

Як кажуть інвестори: «Купуй очікування, продавай факти!». Чому стрімко падає американський фондовий ринок, коли відбувається терористична атака? Хіба два хмарочоси можуть коштувати декілька трильйонів доларів, на які за кілька миттєвостей знизилася вартість компаній на біржі п'ятнадцять років тому? Та ні, звичайно. Просто ніхто і припустити не міг, що терористи зможуть спікірувати прямо на «вежі-близнюки». Події 11/9 представляли собою жахливу аномалію, за кілька хвилин зруйнувала наше сприйняття дійсності.

Зруйновані очікування вплинули на девальвацію не менше, ніж дефіцит платіжного балансу

Чого ми чекали від президента, прем'єра та всієї нової влади в 2014 і 2015? Тільки, будь ласка, не кажіть, що ви бачили наших лідерів наскрізь і ніколи їм не вірили. Звичайно ж, вірили і, звичайно ж, чекали від них реформ, виконання обіцянок, що, зрештою, було б елементарною порядністю по відношенню до власного народу і пам'яті загиблих. Саме ці очікування ми активно «купували» два роки тому.

Як виявилося, президент залишився лише гарантом власного добробуту. Камікадзе навіть не думали знищувати ворогів ціною не те що власного життя, а навіть і добробуту. Деякі «нові» депутати швидко підучилися у досвідчених вовків українського парламентаризму і непомітно розчинилися в ситих кулуарах парламенту. Нова реальність повністю не відповідала сподіванням 2014-го і початку 2015-го. На мій погляд, зруйновані очікування вплинули на девальвацію гривні не менше, ніж дефіцит платіжного балансу, різниця в процентних ставках та інші макроекономічні фактори.

Що зараз? Починаючи з середини 2015-го, і по сьогодні - ніяких аномалій немає. Ні президент, ні прем'єр, ні чиновницько-депутатська рать, в основній масі, ні на йоту не обдурили очікувань народу. Новий прем'єр теж, швидше за все, не підведе. Вони продовжують уникати реформ і вести країну в нікуди, запросто звалюючи всі біди на війну, підступи голландців з їх референдумом, нерозуміння МВФ української економічної специфіки, а європейцями великої історичної місії нашої країни. Україна повернулася до свого стабільного стану, цілком відповідного нинішнім очікуванням народу. На цьому тлі і гривня зміцнилася. З попереднім президентом деякий час у нас теж був спокій і гривня по вісім.

Чи хочете ви такого виконання очікувань від нового прем'єра і коаліції, що підтримує його? Може, все ж спробувати нові вибори, не звертаючи уваги на істеричні крики адептів нинішньої влади про те, що нічого не зміниться, а в новий парламент прийдуть нові шахраї, ще гірші за нинішніх? У всякому разі, під вибори з партійних кас і кишень багатих мажоритарників в економіку увіллють трохи неврахованої готівки, що непогано. Якась частина буде заведена з-за кордону, а це позитивно позначиться на гривні. Але головне – а раптом хоч на п'ять-десять порядних депутатів стане більше? Це ж прогрес! Шанс завжди є, адже суспільство розвивається, а разом з ним удосконалюються і очікування. Мені здається, спробувати варто.

Шкода, що до президентських виборів тягнути ще цілих три роки. Третього Майдану країна точно не витримає, та й північні сусіди не забудуть погріти руки на вогнищах від шин. У цій ситуації президент міг би зробити послугу народу, інтелігентно відмовившись від влади і повернувшись до улюблених шоколадних іграшок, але таких очікувань, на жаль, поки не виникає.

Особисті фінанси з Іваном Компаном – по вівторках

Читайте інші тематичні колонки на НВ:

Сьогодні у світі з Іваном Яковиною – щодня

Момент в історії з Олександром Пасховером – по понеділках

Особисті фінанси з Іваном Компаном – по вівторках

Тиждень по-діловому з Сергієм Фурсою – по п'ятницях

Відкриття з Олексієм Бондарєвим – по п'ятницях

Більше думок тут

підтримує його

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.