Чи доб'є Федеральна резервна система США гривню?

4 коментувати
Як підвищення ставок у США вплине на ринки, що розвиваються? Найсильніший ефект – зміцнення долара, далі -девальвація місцевих валют

Мабуть, найбільш значущою подією останніх днів, що впливає на глобальні фінансові ринки, стало рішення керівництва Федеральної резервної системи США (ФРС), американського центрального банку, залишити поточну монетарну політику незмінною. Такий результат, власне, і очікувався ринками. Основні причини, озвучені головою ФРС Джанет Еллен, дві: слабке економічне зростання за межами США та зростання коливань фінансових ринків.

Чого очікувати від ФРС у поточному році? Спочатку, в 2016-му ФРС планував 4 підвищення ставки, кожне з 0,25%. Тим не менш, враховуючи реакцію фінансових ринків, в першу чергу валютного, а також розбіжність монетарної політики США та інших провідних центральних банків світу, що продовжують зниження ставок, такий темп міг би стати надто великою загрозою для американської економіки.

На засіданні минулої середи ФРС значно пом'якшив тон висловлювань щодо подальших підвищень та знизив прогноз ставки на кінець 2016-го року до 0.875%, що означає, як мінімум, ще два підвищення до кінця року. Прогнози на кінець 2017-го і 2018-го було знижено, відповідно, до 1.875% і 3.0%. Наскільки піддаються змінам такі оцінки і яку роль вони відіграють при прийнятті рішення про зміну ставки? Статистика говорить про наступне: на підставі прогнозу, зробленого в кінці 2014 року, ФРС повинен був підняти ставки чотири рази по 0.25%, а зробив це лише однин раз. Тому, найімовірніше, траєкторія американської монетарної політики в цьому році буде змінюватися в залежності від поточних макроекономічних показників і, схоже, не варто очікувати різких рухів у бік підвищення ставок. Тим більше, при нинішніх, і так дуже низьких ставках, у ФРС набагато більше можливостей відреагувати на позитивні зміни в економіці США, ніж на негативні.

Чому рішення про зміну ставки, що приймається ФРС, настільки важливе для світової економічної системи та глобальних ринків, що його, затамувавши подих, чекають всі, хто має хоч якесь відношення до економіки та фінансів? Тому що зміна федеральної ставки, яку банки використовують для короткострокового кредитування на міжбанківському ринку, що безпосередньо впливає на короткострокові ставки, які платять як компанії, так і прості громадяни. У свою чергу, це має ефект на довгострокові ставки, включаючи іпотеку та корпоративні облігації. Ну, а довгострокові ставки безпосередньо впливають на вартість активів, в тому числі й ринки акцій.

Підвищення ставки ФРС наприкінці минулого року призвело до збільшення прибутковості американських облігацій і, відповідно, до підвищення інтересу до них серед інвесторів. Це стимулювало попит на долари, в яких деноміновані облігації, і, як наслідок, на початку поточного року вартість долара відносно кошика основних світових валют досягла дванадцятирічного максимуму.

Що стосується інших класів активів, то високі ставки, як правило, вказують на те, що економіка зростає, а це, безумовно, добре відбивається на вартості компаній, акції яких торгуються на біржі. Те саме стосується й нерухомості, ціни на яку, в переважній більшості випадків, зростали після підвищення ставки. Найменш привабливим активом стає золото, яке не генерує ніякого процентного доходу, але володіти яким буде все дорожче, по мірі збільшення ставок.

Який підвищення ставок у США вплине на ринки, що розвиваються? Найсильніший ефект – зміцнення долара, далі - девальвація місцевих валют. Особливо відчутно це буде для країн з економікою, що росте повільно і подальше підвищення ставки в США цілком може викликати кризові явища у фінансових системах багатьох країн третього світу.

Україна в цьому відношенні - не виняток. Підвищення ставки в США теоретично повинно здійснювати додатковий тиск на гривню та провокувати її подальшу девальвацію. Тим не менше, відсутність в Україні фінансових ринків в цивілізованому розумінні цього слова й самоізоляція України по відношенню до глобальної фінансової системи дозволять значно пом'якшити негативний ефект.

Мізерні обсяги торгів на валютному ринку та передчасна смерть внутрішнього ринку цінних паперів роблять нас більш захищеними від глобальних фінансових процесів. Добре це чи погано? Як подивитися... Первісна людина, сидячи в печері, теж не страждає від того, що десь можуть відключити електрику або інтернет. Як відреагує на підвищення ставки ФРС НБУ? Швидше за все, ніяк. Підвищувати немає сенсу. Це, як правило, робиться для того, щоб переконати іноземних інвесторів йти з ринку, а в Україні переконувати вже практично нікого. Знизити, щоб розбурхати економіку? Це створить тиск на гривню, а НБУ такого допустити не може. Тому, швидше за все, будемо жити, як раніше.

Особисті фінанси з Іваном Компаном – по вівторках

Читайте тематичні колонки на НВ:

Сьогодні у світі з Іваном Яковиною  щодня

Момент в історії з Олександром Пасховером – по понеділках

Особисті фінанси з Іваном Компаном – по вівторках

Тиждень по-діловому з Сергієм Фурсою – по п'ятницях

Відкриття з Олексієм Бондарєвим – по п'ятницях

Більше думок тут


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.