«Чорні лебеді», які вони?

0 коментувати
«Чорні лебеді», які вони?
На жаль, людині не дано зазирнути в майбутнє. Все, що нам залишається – це прогнозувати події на підставі історичного досвіду: особистого, друзів, країни, людства, зрештою

Так і більшість фінансових рішень приймається на підставі моделей, що використовують статистичні дані минулих років. Інвестуючи в якісь активи на тривалий термін, ми припускаємо, що наші результати будуть приблизно на тому самому рівні, що і протягом минулих десятиліть. Зокрема, з моменту створення індексів Barclays Capital U. S. Aggregate і Lehman Bond index, у 1976, що відображають прибутковість інвестицій в ринок корпоративних облігацій, їхні показники складали, в середньому, 7.5% на рік. Прибутковість інвестицій в більш ризикований, але більш прибутковий ринок акцій, яка вимірюється динамікою індексу S&P 500, була в середньому на 3% вище, близько 10%. Ці показники традиційно є основою для прогнозування прибутковості різних фінансових інструментів залежно від рівня ризику.

Буквально минулого тижня один з гуру фінансових ринків, Білл Ґросс, легендарний інвестор, під керуванням якого свого часу перебувало до 2 трильйонів доларів, поділився поглядами на майбутнє глобальних фінансових ринків і піддав сумніву традиційну логіку, використовувану багатьма поколіннями інвесторів.

Згідно з досить компетентною думкою Ґросса, високі показники прибутковості, якими інвестори насолоджувалися останні 40 років, стануть недосяжними в майбутньому. У ситуації, коли ставки на розвинених ринках близькі до 0%, а то й зовсім негативні, ймовірність досягнення прибутковості на рівні 7.5%, як це було в минулі роки, абсолютно нікчемна. В термінах сучасних теорій і методів, які використовують технократи, така подія може бути класифікована на рівні 5 або 6 Сигма.

Ґросс вважає, що чотири останніх десятиріччя високої прибутковості можуть розцінюватися вже якщо не як «чорний лебідь», то точно, як «сірий», користуючись подібним терміном, введеним в обіг Нассімом Талебом. З його легкої руки «чорним лебедем» стали називати практично неймовірну, з точки зору математичної статистики, подію, що справляє потужний ефект на фінансові ринки. Наприклад, криза 2008-го року.

Протягом останніх 40 років прибутковість інвестицій на рівні 7.5% забезпечувалася зниженням процентних ставок, глобалізацією, розширенням міжнародної торгівлі і, звісно ж, неймовірним збільшенням обсягів кредитування. Ці тенденції підходять до завершення, деякі з них просто вичерпали можливості для розвитку. Як образно сказав Ґросс: «Повторити прибутковість попередніх 40 років неможливо, хіба що ви друг Ілона Маска і у вас вистачить ресурсів і талантів, щоб долетіти до Марса. На планеті Земля таких можливостей більше не існує!».

На думку Ґросса, прибутковість інвестицій в облігації складе від 1.5% до 2.9%, протягом наступних 10 років. Тема, що розвивається Ґроссом в останніх прогнозах – порушення всіх історичних закономірностей: зниження прибутковості, що супроводжується збільшенням ризику, що повністю суперечить класичній фінансової теорії.

Хто знає...? Якщо Ґросс має рацію, то можливо, невисока дохідність і підвищений ризик розвинених ринків змусить глобальних інвесторів приділити більше уваги ринкам, що розвиваються, і їхні руки зможуть дотягнутися навіть до України. Так і дивись, відбілимо всіх «чорних воронів» нашого ринку, що стали сіро-білими лише двічі, в 1997 і 2007 роках.

Ну, а поки Україна асоціюється у інвесторів не з доходами, а скоріше зі смердючим болотом корупції, що робить ризик інвестицій порівнянним з польотами Маска на Марс, не втрачайте шанс купити долари і євро за добру ціну. Адже потім, коли всі кинуться, велику суму відразу не купиш. Доведеться сидіти і терпіти, спостерігаючи, як девальвація, знищивши ті 10-15%, які вам вдалося заробити на депозиті, починає роз'їдати ваш капітал. А тут уже буде не до «лебедів»!

Особисті фінанси з Іваном Компаном – щовівторка

Читайте інші тематичні колонки на НВ:

Сьогодні у світі з Іваном Яковиною – щодня

Момент в історії з Олександром Пасховером – щопонеділка

Особисті фінанси з Іваном Компаном – щовівторка

Тиждень по-діловому з Сергієм Фурсою – щоп'ятниці

Відкриття з Олексієм Бондарєвим – щонеділі

Більше точок зору тут


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.