Чим прикрасити грошову новорічну ялинку

0 коментувати
Сяючий вогнями міжнародний інвестиційний світ підводить підсумки і міркує про майбутні перспективи. Що ж робити українцям?

От іноді думаєш про особисті фінанси і заздриш іноземцям з їх розвиненими фінансовими ринками. Особливо гостро напади «особистофінансової» заздрості і туги відчуваються перед Різдвом, коли сяючий вогнями міжнародний інвестиційний світ підводить підсумки і міркує про майбутні перспективи.

Звичайно ж, не кожен рік закінчується радісно і весело. Не завжди ринки ростуть і роблять інвесторів багатшими. Часто трапляється навпаки. Тим не менш, як рік не закінчувався, на іноземних ринках завжди є життя і надія, що в наступному році активи виростуть у ціні, якісь з компаній збільшать дивіденди, емітенти облігацій не оголосять дефолт і в кінцевому підсумку ваші долари, євро, фунти або ієни приростуть прибутком. Коли ж ще мріяти, як не напередодні Різдва і Нового року, коли вбрана ялинка, а Святий Миколай щедро розносить подарунки.

Ось і зараз великі західні банки вже почали прикрашати різдвяну ялинку, розвішуючи на неї кульки з назвами компаній, акції яких можуть принести інвесторам прибуток у наступному році. Загальна тенденція – це ухил у бік консерватизму, чому є цілком здорове пояснення. Багато професійних інвесторів вважають, що в наступному році зростання американського фондового ринку навряд чи буде вимірюватися двозначними цифрами.

Отже, є сенс вкладати у великі компанії, глобальних лідерів, з стійкими фінансовими показниками та високими дивідендами. Ще бажано, щоб акції були недооцінені. Саме недооцінені, а не безпереспективно дешеві, як на українському фондовому ринку. На сьогоднішній день на західній інвестиційній ялинці вже виблискують кульки з іменами таких відомих компаній, як Citibank, Verizon, Pfizer, Walt-Disney і Coca-Сola. Навіть якщо ціна в наступному році не зросте, то дохід за дивідендами, які платять більшість з перерахованих компаній, на рівні 3-5% річних, цілком компенсує відсутність зростання.


Чим же може порадувати інвестора українська ялинка? Про дві сумні кулі, витягнуті з запиленої коробки, я вже писав раніше. Це - нерухомість і фондовий ринок. Навіть якщо вони ненавмисно зісковзнуть з ялинки і розіб'ються, ніхто журитися не стане. Хіба що декілька брокерів, які не отримали бонуси, члени держкомісії, не до кінця реалізовані реформаторські плани, та будівельники, які не встигли закопати в землю гроші пайовиків. Адже кулі ці повісили на ялинку не тому, що вони створюють святковий настрій, а просто через те, що інших немає.

Що ж робити українським інвесторам? До міжгалактичного інвестиційного конгресу, про який я мав задоволення мріяти в попередніх колонках, ще далеко. Так що, поки ведеться лише рекламна кампанія у вигляді спроб віддерти намертво зачепленого за владну трибуну і посаду прем'єра, нам не залишається нічого іншого, як написати про найпопулярніший український фінансовий інструмент – депозит. Писати про валютні депозити - марна трата часу. Як влучно зауважив один відомий український журналіст: «Здати долари в віконце банку – справа однієї хвилини, а от забирати їх будеш місяцями». Додамо від себе – якщо взагалі забереш. А то ще, не дай боже, наш парламент у пориві турботи про виборців може прийняти якийсь закон, щоб валютні депозити конвертували за курсом 5.05 і видавали в гривнях. З іншого боку, ті, хто не боїться законодавців, кому подобається ходити в банк, як на роботу, за 1-5% річних, пропонованих надійними українськими банками, і любить спілкування в чергах з собі подібними, можуть повісити на ялинку ще одну кульку під назвою «Валютний депозит».

Що ж стосується гривневих вкладів, безумовно, збільшення ліміту на зняття до 300 000 гривень дещо збільшило їх привабливість. У 2015 році максимальна прибутковість гривневих депозитів у найнадійніших банках з відомими західними власниками склала 22%. Погодьтеся, це не так вже й багато, враховуючи інфляцію на рівні 50%, але достатньо, щоб обігнати інвестиції в нерухомість і фондовий ринок в нашому рейтингу фінансових інструментів в минаючому році.

Чого чекати в наступному році? Відсутність реформ, небажання боротися з корупцією і безперервна політична метушня позбавляють нас підстав вірити у зростання економіки найближчим часом. На цьому тлі фіксована дохідність депозиту в надійному банку, безумовно, підвищує його привабливість і, на нашу думку, дозволить йому зберегти лідируючі позиції в рейтингу.

Наступного тижня ми завершуємо підведення підсумків інвестиційного року аналізом ще однієї, останньої, інвестиційної можливості, доступній обивателю в Україні, складанням рейтингу всіх інвестиційних інструментів минаючого 2015 року, і прогнозом того, як можна буде зберегти і примножити заощадження в 2016.

Особисті фінанси з Іваном Компаном – по вівторках

Читайте тематичні колонки на НВ:

Сьогодні у світі з Іваном Яковиною - щодня

Момент в історії з Олександром Пасховером – по понеділках

Особисті фінанси з Іваном Компаном – по вівторках

Країна з Христиною Бердинських - по середах

Тиждень по-діловому з Сергієм Фурсою – по п'ятницях

Більше точок зору тут


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.