Чемпіони популізму

1 коментувати
Поки в Україні все тихо та найбільш обговорюваними подіями минулих днів стали концерт Океану Ельзи і безславний програш футбольної збірної, Великобританія готується до референдуму

Згідно з останніми опитуваннями, протиборчі сили йдуть до фінішу «ніздря в ніздрю», що робить будь-які прогнози досить складним. І тим ні менше, якщо переможуть противники виходу з ЄС, якими будуть економічні та фінансові наслідки такого рішення?

Через невеликий розмір британської економіки (всього 2.4% світового ВВП) з точки зору економічних показників глобальний ефект буде незначним. Найбільші країни, що розвиваються, великі ресурсні економіки, а також США і Канада демонструють низький коефіцієнт економічної кореляції з подіями у Великобританії. Очевидно, що найбільший вплив можливий вихід Британії з ЄС спричинить на країни єврозони. Відповідно до економетричних моделей швейцарського Pictet в цьому випадку зростання ВВП єврозони знизиться на 0.2% у 2016 і 2017 роках.

Значно більший ефект вихід Великобританії спричинить на обсяги інвестицій в єврозоні, які, як очікується, знизяться на 0.6% у 2016 і 0.8% у 2017. Згідно з результатами моделювання подолання пов'язаних з цим негативних ефектів може зажадати додаткового зниження ставок, десь на рівні 0.2%. Саме по собі не так вже й багато, але може викликати серйозні проблеми, враховуючи, що ставка рефінансування і так знаходиться на нульовій позначці.

Найбільший ефект на глобальну економіку спричинить корекція британського фінансового ринку. І не дивно, враховуючи значущість Лондона, як одного з глобальних фінансових центрів. Економетричні моделі демонструють, що 8% падіння FTSE, індексу Лондонської фондової біржі, викличе 2% корекцію глобального ринку. Знову ж таки, більше за інших постраждають єврозона (5%) і Швейцарія (4%), в той же час американський ринок може впасти лише на 0.5%. Що стосується ринку облігацій, то можливий вихід країни з ЄС, швидше за все, потягне за собою збільшення дохідності облігацій країн європейської периферії і корпоративних боргових зобов'язань.

Вельми відчутним буде і політичний ефект. Багато європейських експертів не виключають, що позитивний результат спровокує проведення подібних референдумів і в інших країнах єврозони, а це, безумовно, призведе до ослаблення євро.

На жаль, зростання популізму, викликане економічними проблемами, притаманне не тільки Європі, де популярність відверто популістських партій, типу грецької Syriza або іспанської Podemos, зросла за останні роки в рази. Подальше розшарування суспільства в США, що свідчить про випереджаюче зростання добробуту 1% населення цілком може пояснити популярність Дональда Трампа, обрання якого на посаду президента може вплинути на глобальну економіку та фінансові ринки набагато більше, ніж Brexit.

Що стосується України, то переживати не варто. До популізму нам не звикати. В цьому ми вже давно чемпіони. За двадцять п'ять років незалежності, крім пустих обіцянок, народ так нічого і не побачив. Що стосується українських фінансових ринків, то ні Brexit, ні Трамп їм не страшні. Двічі померти неможливо! А ось боротьба з корупцією, справжня, а не на словах, могла б створити диво і відродити економіку і фінанси країни до життя. Ну, а поки цього не відбувається, продовжуємо переживати з улюбленого приводу – дасть МВФ в борг чи ні.

Особисті фінанси з Іваном Компаном – по вівторках

Читайте інші тематичні колонки на НВ:

Сьогодні у світі з Іваном Яковиною – щодня

Момент в історії з Олександром Пасховером – по понеділках

Особисті фінанси з Іваном Компаном – по вівторках

Тиждень по-діловому з Сергієм Фурсою – по п'ятницях

Відкриття з Олексієм Бондарєвим – по п'ятницях

Більше точок зору тут


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.