C чего начинается Родина

1 коментувати
С картинки в твоем букваре...Саме таким букварем для влади могла б стати книга з основ стратегічного планування

Але, схоже, вони там нагорі книг не читають, а якщо і читають, то розуміють їх зміст по-своєму.

Ось яка стратегія у нашої Батьківщини, які цілі ставить перед собою і країною влада? Перше, що приходить на розум – інтеграція в цивілізований західний світ. Саме європейський вибір став причиною революції, саме на хвилі європейської риторики було обрано нинішню владу. Але чи так це насправді?

Два роки тому західний світ розкрив обійми Україні, поставивши ряд умов. Щось виконали, ряд законів з сотої спроби прийняли, але найголовніше завдання - боротьбу з корупцією, провалили. Не те, щоб програли у відчайдушній сутичці, а просто поєдинок вирішили не починати.

Звичайно, у будь-якої стратегії є свої обмеження, як внутрішні, так і зовнішні. На жаль, війна на сході, крихкість глобальної економіки, нестабільність світової фінансової системи істотно обмежили наші можливості. Але що заважало протягом двох років створювати механізми, спрямовані на розвиток малого та середнього бізнесу? Адже саме цей сегмент є основою західних економік, джерелом розвитку і зміцнення середнього класу і фундаментом демократії. Не з олігархами ж інтегруватися в західний світ? Що було зроблено в цьому напрямку? Нічого!

Для успішної реалізації стратегії потрібна відповідна інфраструктура. Погодьтеся, нинішня структура виконавчої влади з сотнями тисяч чиновників старої формації, неузгодженістю між підрозділами і повною відсутністю державної управлінської культури, в Європу не пролізе, як не штовхай. Звичайно, є і позитивні приклади. Наприклад, ProZorro, система державних закупівель, яку самовіддано просуває група ентузіастів. Але ж цього змало, та й не може все і завжди триматися тільки на ентузіастах і волонтерах.

Впровадження стратегії вимагає ресурсів. Тут спочатку все йшло добре. МВФ грошей дав, його фінансові сателіти теж, власники євробондів здалися і повірили, що зароблять на особливих умовах, коли почнеться небачений економічний ріст. Потім влада, як завжди, почала викручуватися, сподіваючись обдурити довірливих іноземців, і, як і всі попередні режими, прийшла до закономірного фіналу. Замість третього траншу МВФ показав реформаторам велику дулю, точно так само, як до цього показував махровим реакціонерам-корупціонерам. До речі, за всю історію співробітництва України з МВФ до третього траншу справа не дійшла жодного разу, що яскраво свідчить про спадкоємність влади.

Будь-яка стратегія повинна включати фінансову модель. У нашому випадку - це державний бюджет. Фоліант, в якому ні один макроекономічний показник не відповідає дійсності, навряд чи можна вважати державним бюджетом. Швидше - це ширма для розподілу грошей в ручному режимі – «цьому дам, цьому дам, а цьому не дам».

Якось з наших спостережень не випливає, щоб у влади була якась стратегія. У всякому разі,така, що веде до Європи. Хоча, якщо припустити, що головна мета нинішньої влади така ж, як і у всіх попередніх, тоді збіг практики з теорією просто приголомшливий. І обмеження не заважають, і оргструктура відповідна, і фінансова модель працює. Ось тільки з ресурсами, з яких можна красти, проблематично. Свої вичерпалися, а західні кредитори наші містечкові хитрощі розкусили. Навіть "марширування" єдиним міністерським строєм з піснею про вірність реформ всіма телешоу країни не допомагає.

Так, може бути, наступного разу,обираючи між гіпотетичними Пєтєю, Сєнєй або Наташею, варто поцікавитися, а чи є у них стратегія? Запитати, яку мету вона переслідує, як і за рахунок чого буде виконуватися. Бо в теорії стратегічного планування є таке поняття, як зворотний зв'язок, за допомогою якої до існуючої стратегії вносяться необхідні коригування. В українській практиці зворотній зв'язок вже двічі спрацював на повну потужність і не хочеться, щоб це сталося знову. Третього разу країна може просто не витримати.

Особисті фінанси з Іваном Компаном – по вівторках

Читайте тематичні колонки на НВ:

Сьогодні у світі з Іваном Яковиною  щодня

Момент в історії з Олександром Пасховером – по понеділках

Особисті фінанси з Іваном Компаном – по вівторках

Тиждень по-діловому з Сергієм Фурсою – по п'ятницях

Відкриття з Олексієм Бондарєвим – по п'ятницях

Більше думок тут


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.