Бабине літо української гривні

0 коментувати
Бабине літо української гривні
Те, що зараз на валютному ринку України практично нічого не відбувається – це факт. Як сприймати таку стабільність?

Враховуючи суб'єктивізм людської природи висновки можуть бути самі різні.

З точки зору «гривневих оптимістів», все добре:

 • НБУ, хоч і дуже обережно, продовжує лібералізацію валютного ринку.
 • Зниження частки обов'язкового продажу експортерами та дозвіл на виплату дивідендів ринок пережив абсолютно спокійно – не переваливши за 25.
 • Центральний банк продовжує купувати валюту на аукціонах і нарощувати резерви, які вже трохи більші $14 млрд.
 • Населення з початку року продало валюти більше, ніж купило.

Що це: вистраждана довгоочікувана стабільність або марення уяви?

Як подивитися, а точніше – як далеко заглянути. До кінця літа, може навіть бабиного, потрясінь, швидше за все, чекати не варто. Ілюзія спокійного надійноїгожиття зачаровує. Але разом з павутинками останніх теплих сонячних днів може розвіятися і флер стабільності, залишивши лише сірий холодний фундамент:

 • Уповільнення глобального економічного зростання. МВФ знизив прогноз зростання глобальної економіки до 3.1%, порівняно з квітневими 3.2%. У США у другому кварталі зростання ВВП склало 1.2%, що краще за торішній показник, але майже в два рази менше, ніж прогнозувалося. Зростання економіки в Китаї в поточному році, як і очікувалося, сповільниться до 6.5%. Європейський результат на рівні 0.3%, у другому кварталі, хоча і відповідає прогнозам, але яскравих надій не збуджує. Погодьтеся, що зростання на рівні 1.7% на рік важко назвати успіхом. Така ситуація, безумовно, негативно позначається на сировинних ринках – рушійній силі української економіки.
 • Бурхливе зростання сировинних ринків, які підтримали гривню в першому півріччі, схоже, закінчився. Згідно з опитуванням The Wall Street Journal, середня прогнозована ціна на барель нафти Brent в 2017 році склала $56, що на $1 нижче за червневий прогноз. Також ніхто з опитаних не очікує, що до кінця року ціна на нафту перевищить $50. Торік очікувалося, що середня ціна в 2016-му становитиме $70. Очікувані ціни на кукурудзу і пшеницю впали приблизно на 20% за останній рік і знаходяться на п'ятирічних мінімумах. Вартість залізної руди теж продовжує знижуватися. Уряд Австралії, найбільшого експортера руди, знизив свій прогноз на 2017 рік з $55 до $44 за тонну.
 • Зміцнення долара. Центральний банк Англії (ШЕ) знизив ставку до 0.25%, найнижчого значення за всю його 322-річну історію. Також банком було оголошено про £60 мільярдну програму викупу облігацій, щоб згладити ефекти Brexit. Японський центральний банк залишив програму монетарної експансії без змін, на рівні 80 трильйонів ієн у рік і ставку на рівні -0.1%. Все це лише додає сили долара.
 • МВФ не допоможе. Непроста економічна ситуація у світі не дозволяє нам розраховувати на крихти з чужого столу, схоже, не варто сподіватися і на донорів в особі МВФ. Наше дрібне шахрайство, необов'язковість і злодійство, зведені до рангу національної традиції, вже всім добряче набридли, так що, ймовірно, ми не побачимо третього траншу МВФ і супутніх йому ін'єкцій Світового банку та менших організацій-рятувальників .
 • Прямі іноземні інвестиції не прийдуть. У свою чергу, це дуже чіткий сигнал приватним інвесторам, що Україна – не те місце, куди варто інвестувати. Хоча, як на мене, приватні інвестори це і без сигналів МВФ добре розуміють. Подібні «знаки» ми і самі майстри робити.
 • Відсутність прямих іноземних інвестицій не дозволить закрити діру в торговому балансі, яка невпинно збільшується,і виросла в 2.2 рази до $1.4 млрд, у порівнянні з першим півріччям 2015. В цілому, з початку року дефіцит поточного рахунку платіжного балансу склав $184 млн. (0.5% від ВВП), у порівнянні з $114 млн. (0.3% від ВВП) рік тому.
 • Зростаючий дефіцит бюджету, який наприкінці червня становив 11.3 мільярда гривень, за відсутності грошей МФВ та недоступності ринків капіталу, буде закриватися за допомогою емісій.

Далі продовжувати немає необхідності, а головне – часу, бо, поки пишеш, можна і в обмінний кіоск не встигнути, щоб доларів купити. Все-таки, краще поспішити, поки бабине літо ще не сплело свої павутинки.

Особисті фінанси з Іваном Компаном – по вівторках

Читайте інші тематичні колонки на НВ:

Сьогодні у світі з Іваном Яковиною – щодня

Момент в історії з Олександром Пасховером – по понеділках

Кінопошук з Фоззі – по четвергах

Тиждень по-діловому з Сергієм Фурсою – по п'ятницях

Відкриття з Олексієм Бондарєвим – по неділях

Більше думок тут


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.