Справа за малим. Коли завершиться революція гідності

2 коментувати
Звідки в країні валюта? Хто платить найбільше податків?

Звідки в країні валюта? Хто платить найбільше податків?

Державі час надати українцям можливість самостійно заробляти гроші. І для цього не потрібно робити нічого надприродного

Скільки Україна не намагається знайти свій економічний шлях, окрім тотального злодійства та корупції, на жаль, вона покищо так нічого і не знайшла. Колись здавалося, що багаті надра, безкраї поля родючого чорнозему та високі технології, які залишилися у спадок після розпаду СРСР, будуть в стані не просто прогодувати, а озолотити український народ. Мрія частково збулася — лише для декількох дуже підприємливих українців, яких ми називаємо олігархами, і для їх свити з числа діячів меншого масштабу.

Вони успішно видоїли некеровані державні підприємства, продали карпатський ліс, продовжують видобувати природні копалини з української землі та вирощувати на ній рекордні врожаї. При цьому за допомогою куплених політиків не забувають переконувати простого українця, що саме великі промислові та сільськогосподарські підприємства, що їм належать, є запорукою економічного процвітання України.

Звідки в країні валюта? Хто платить найбільше податків? Хто піклується про те, щоб людям було веселіше жити, розвиваючи футбольні клуби, скуповуючи за мільйони доларів іноземних гравців на радість українцям? Відповідь ясна: країна не заглушила мотори тільки завдяки великому бізнесу. І найнеприємніше полягає в тому, що це правда. У ситуації, коли прошарок середнього і малого бізнесу незначний, в руках олігархічних структур зосереджена величезна економічна та політична влада. Влада, яка, якщо називати речі своїми іменами, представляє загрозу державності України, роблячи з її громадян безмовних рабів, які слухняно слідують за олігархами.

У сусідній Польщі малий та середній бізнес створює більше 70 % валового продукту країни

У 2014 році ціною багатьох життів українці завоювали унікальний шанс змінити країну, відновити нарешті гідність людей. На жаль, цей шанс поки що так і залишається шансом. Багато в чому в силу економічних та фінансових причин. Яке достоїнство може бути у людей, змушених місяцями чекати копійчану зарплату, вистоювати в чергах за знеціненими внесками та оформлювати подачки від злодійкуватої держави, що офіційно називаються субсидіями? Хіба це гідність?

Держава, зрештою, має дати людям можливість самостійно заробляти та змінювати своє життя. Скринька відкривається просто. Весь цивілізований світ вже давно зрозумів, що фундаментом та рушійною силою будь-якої успішної економіки є малий та середній бізнес.

У країнах ЄС на частку малих та середніх підприємств припадає 99 % зареєстрованих компаній та близько 70 % всіх робочих місць. У сусідній Польщі, що краще за всіх в Європі пережила кризу 2008 року і потроїла за останні 20 років ВВП на душу населення, малий та середній бізнес створює більше 70 % валового продукту країни, а мікробізнес (компанії, де кількість співробітників коливається від 0 до 9) — більше 30 %.

В Україні, за різними оцінками, на частку малого та середнього бізнесу офіційно припадає максимум 10 % ВВП. Звичайно, якщо врахувати тіньову економіку, цей показник збільшиться, та все одно і близько не зрівняється з середнім європейським. Що ще важливо — малі та середні компанії створюють чудові можливості для співінвестування і цілком можуть стати дієвим механізмом залучення таких необхідних Україні іноземних інвестицій. Адже іноземні інвестиції — це ж не тільки продаж землі, родовищ сланцевого газу і "криворіжсталей". Не сумніваюся, що для багатьох невеликих компаній з Європи, США та Азії було б набагато комфортніше працювати в партнерстві з собі подібними підприємцями, ніж з державою або олігархами.

На мій погляд, розвиток малого та середнього бізнесу повинен бути визнаним державою пріоритетним завданням. Для цього не потрібно нічого надприродного. Необхідно лише зробити так, щоб людина, що бажає відкрити свій бар, магазин або готель, думала в першу чергу не про те, як "вирішувати" пов'язані з цим питання в державних органах, а концентрувалася на традиційних та зрозумілих для кожного цивілізованого підприємця речах — якості, клієнтах, конкуренції.

Тільки так в країні з'явиться новий клас людей, які перестануть боятися держави, згуртованої в купку олігархів та злодіїв-бюрократів, які прислужують їм . Для більшості українців саме малий бізнес, а не підозрілі форекс-контори або високі ставки депозитів в сумнівних банках, повинні стати вірним способом збільшення особистого добробуту. І тільки тоді революція гідності завершиться.

Колонка опублікована в журналі "Новое Время" за 25 вересня 2015 року

Більше думок читайте тут


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.