Ілюзія стабільності. Скільки ще протримається гривня

7 коментувати
Ілюзія стабільності. Скільки ще протримається гривня
Нинішня стабільність української гривні має ту ж природу, що північнокорейська або радянська

Весь минулий тиждень і початок поточного світові фінансові ринки перебувають в стані надзвичайної турбулентності. Майже 9% падіння китайського фондового ринку в понеділок, що продовжується сьогодні, у вівторок, природно, викликало розпродаж на глобальних ринках. У перші хвилини торгів у понеділок американський ринок втратив близько 7%, хоча протягом дня зумів скоротити втрати до -3,5%. Індекс VIX (CBOE Volatility Index), ключовий показник, що відображає розмах коливань (volatility) американського фондового ринку, досяг у понеділок позначки 50, найвищого показника, починаючи з кризового 2009 року, потім впав до 30, потім знову виріс до 40, що, безумовно, свідчить про високий рівень занепокоєння, що панує на ринку.

Основні причини - поступове уповільнення китайської економіки, падіння цін на сировину і можливе підвищення процентної ставки в США. Звичайно ж, це не могло не позначитися негативно на валютах. Бразильський реал, індонезійська рупія, південноафриканський ранд та, практично, валюти всіх без виключення країн, економіки яких значною мірою залежать від експорту сировини, втратили значну частину вартості. Не виняток і країни СНД - казахський тенге знецінився на 22%, а російський рубль в понеділок досяг позначки 71.20 за американський долар, тільки за останні 30 днів втративши 23% вартості. Постраждали і інші економічні сателіти Росії - Вірменія, Білорусь і Киргизстан.

Чи варто радіти тому, що у сусідів все погано, а у нас "гривня міцна як ніколи", та ще й наші регулятори пророкують економічне зростання найближчим часом?

Так вже було раніше, коли курс фіксували на позначці 5,05 або 8,0

Напевно, не обов'язково бути видатним економістом, щоб зрозуміти просту закономірність: в епоху глобалізації жоден локальний ринок не може уникнути наслідків того, що відбувається в глобальному масштабі. Це можливо тільки в тому випадку, якщо він зовсім не інтегрований в світову фінансову систему. Та й то, в цьому випадку йдеться лише про офіційні сегменти ринку.

Наприклад, Північна Корея. Ніяке падіння Dow Jones, нехай навіть і на 1000 пунктів, не може похитнути офіційний курс місцевої валюти, вона. Точно так само свого часу радянський рубль стійко тримався на позначці 0,6 за долар, незважаючи ні на які драматичні події у світовій економіці. Хоча в таких фінансових системах зв'язок з реальністю завжди здійснюється через чорний ринок.

Мені здається, що нинішня стабільність української гривні має ту ж природу, що північнокорейська або радянська, а це, як правило, має властивість закінчуватися різними катаклізмами. Ну як в країні, економіка якої повністю залежить від експорту, може бути стабільна валюта, коли усі значимі для України глобальні сировинні та сільськогосподарські ринки падають?

Більш того, відсутність відчутного прогресу у переговорах з кредиторами щодо української боргу теж не може не справляти негативного впливу на гривню. І, тим не менш, гривня стабільна, що, на мій погляд, говорить тільки про одне - нинішній курс абсолютно не відображає її реальної вартості, звичайно ж, через відсутність ринку. Ілюзія стабільності. Так вже було раніше, коли курс фіксували на позначці 5,05 або 8,0. Чим закінчилося – відомо.


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.