Спека: кондиціонер та зволожувач повітря

1 коментувати
Головна проблема, що з'являється влітку — висока температура навколишнього повітря, яку неможливо знизити провітрюванням: спекотно скрізь

Як відомо, дихальна система крім головної своєї функції (газообміну) відіграє величезну роль у підтриманні терморегуляції організму. Яким би не було вдихуване повітря, проходячи через дихальні шляхи, воно нагрівається до температури тіла і насичується водяними парами до 100%. Таким чином, видихуване повітря має вологість 100% і температуру, орієнтовно, 36,6 °С. Цілком логічно і очевидно виходить, що якщо дитина вдихнула повітря 20 °С, а видихнула 36,6 °С, то в процесі вдиху-видиху організм втрачає певну кількість тепла.

Принципова особливість теплокровних тварин взагалі і людини зокрема полягає в тому, що процес життєдіяльності супроводжується постійним виробленням тепла. Особливість дитинчат, і людське дитинча не виняток, — більш активний обмін речовин у порівнянні з дорослими, отже, вони (діти) в одиницю часу виробляють тепла набагато більше, ніж їхні батьки.

Процес вироблення тепла називається теплопродукцією. Від виробленого тепла варто позбавлятися, і цей процес називається тепловіддачею.

Природа передбачила два основних способи тепловіддачі:

  • через шкіру (безпосереднє перенесення тепла при контакті двох середовищ з різною температурою плюс випаровування поту);
  • через легені (обігрів вдихуваного повітря).

Принципова особливість дітей — незрілість потових залоз, тому в дитячому віці головним способом теплорегуляції є саме дихання, і це положення тим актуальніше, чим дитина молодша.

Головна відмінність літньої спеки від спеки зимової — ніде немає холодного повітря, тобто свідомо відсутнє повітря, в якому мало вологи

Висока температура повітря призводить до того, що організм не може віддати тепло через легені, як наслідок — різко зростає навантаження на систему потовиділення, організм втрачає багато рідини, відбувається згущення крові, а порушення реології крові (загусання) відображається на реології слизу (в гіршу сторону, зрозуміло). А в умовах хвороби розвиток запального процесу супроводжується зростанням теплопродукції, що робить високу температуру повітря ще більше небажаною. Головна ж умова нормального функціонування місцевого імунітету, що забезпечує боротьбу з хворобою, — підтримання належних реологічних властивостей слизу.

Про важливість вологості

Висока вологість повітря, що перешкоджає згущенню слизу — це добре і цілком очевидно. Висока температура вдихуваного повітря погіршує реологію слизу — це погано. Якщо це твердження не представляється очевидним, варто просто уявити собі, як ви пропотіли через спеку і у вас пересохло в роті.

Все вищевикладене — спроба фізіологічного обґрунтування простої рекомендації: температура 18 °С і відносна вологість повітря 60-70% — показники, оптимальні для приміщення, в якому перебуває дитина, особливо ж — дитина, хвора на ГРЗ.

З теоретичного знання випливають два практичних питання:

Як контролювати температуру і вологість повітря?
Як регулювати температуру і вологість повітря?

З контролем температури проблем, як правило, не виникає ніколи і ні в кого. Кімнатний термометр (рідинний, пружинний, електронний тощо) — штука цілком доступна і нескладна у користуванні. Розміщувати його рекомендують на висоті 1 м від підлоги, і дуже бажано при цьому, щоб не було поблизу нагрівальних приладів.

Прилад, призначений для вимірювання вологості повітря, називається гігрометром. Існує кілька типів гігрометрів, що принципово відрізняються один від одного за способами вимірювання вологості (хімічний, електричний, волосний, конденсаційний тощо). Варто знати, що по-справжньому точний гігрометр — штука непроста, часто громіздка, як правило, найдорожча. У той же час будь-які побутові потреби цілком може задовольнити гігрометр, що не претендує на істину в останній інстанції і допускає похибку в 3-5%. Саме такий гігрометр — це компактно, доступно, недорого. Це щось, що зовні нагадує годинник, — або стрілочний, або електронний.

Якщо вже мова зайшла про годинник, підкреслимо, що з практичної та економічної точки зору, найбільш зручні електронні багатофункціональні пристрої, що поєднують в собі і годинник, термометр і гігрометр та, за бажання-необхідності, багато-багато іншого (календар, барометр, місячний календар, прогноз погоди тощо).

Розібравшись зі способами контролю, розглянемо тепер способи регулювання температури і вологості. Головне, що потрібно враховувати, — тісний взаємозв'язок цих параметрів.

Головна відмінність літньої спеки від спеки зимової — ніде немає холодного повітря, тобто свідомо відсутнє повітря, в якому мало вологи. Тому в більшості регіонів влітку тепло, але не сухо.

Висока температура навколишнього середовища, як ми вже знаємо, призводить до того, що дитина втрачає багато рідини, оскільки змушена регулювати тепловіддачу за допомогою поту. Якщо цю рідину вдається повертати назад у вигляді рясного пиття — ситуація цілком контрольована і місцевому імунітету не небезпечна. А якщо повертати не виходить? Ну не хоче вона пити, наприклад, або потіє настільки активно, що стільки не випити... Це вже складніше і небезпечніше, а оптимальне рішення в таких умовах — охолоджувати повітря. Основний та всім відомий пристрій для охолодження повітря — кондиціонер.

Кондиціонер

Стартова інформація щодо кондиціонування повітря може здатися парадоксальною. Судіть самі: нагрівання повітря призводить до зменшення його відносної вологості, а охолодження повітря... теж призводить до зменшення його відносної вологості. Тим не менш, маленьке, але дуже принципове уточнення: не просто охолодження, а охолодження за допомогою кондиціонера.

Справа в тому, що теоретичною основою кондиціонування повітря є властивість рідин поглинати тепло при випаровуванні і виділяти при конденсації. Ми не будемо тут торкатися тонкощів компресії, терморегуляції та вентиляції, ми не будемо обговорювати нюанси циркуляції рідкого і газоподібного фреону. Ми лише констатуємо, що під час роботи кондиціонера відбувається контакт повітря з холодною поверхнею, а це супроводжується конденсацією вологи, яка і виводиться з приміщення через дренажний шланг.

Як наслідок — кондиціонер призводить до висушування повітря. (До речі, перше промислове застосування кондиціонера в 1902 році використовувалося не для охолодження, а саме для висушування повітря!)

Таким чином, застосовувати кондиціонери для оптимізації параметрів повітря і можна, і потрібно, але важливо при цьому контролювати вологість повітря і, за необхідності, використовувати зволожувач.

Варто визнати: існує досить поширена помилка: мовляв, кондиціонери дуже шкідливі, викликають страшні хвороби і користуватися ними треба з особливою обережністю. Це — дорослим! Дітей взагалі варто від кондиціонерів ховати, а хворих дітей — ховати якнайдалі...

Переважна більшість нинішніх тат і мам, не кажучи вже про дідусів та бабусь, отримали доступ до краси кондиційованого повітря вже у дорослому стані — тобто не мають досвіду спілкування-адаптації, що йде своїм корінням в дитинство. А кондиціонер, як і будь-яке досягнення цивілізації, має свої плюси і мінуси, про них треба знати, плюсами користуватися, мінуси обходити. Принципова особливість дитячого організму — здатність адаптуватися до зовнішніх умов, і чим дитина молодша, тим легше ця адаптація відбувається. Не дивно, що якщо з дитинства кондиційоване повітря — буденність, то дитячий організм легко до нього пристосовується. Це універсальний закон, а із закону випливає дещо філософське, але очевидне правило: не уникати, а пристосовуватися, проте вміти користуватися.

Незнання закону не звільняє від відповідальності за здоров'я дитини! Сумний наслідок — дівчинка Маша з температурою тіла 38 °С і забитим носом знаходиться в кімнаті, де температура повітря теж 38 °С... А кондиціонер не включається, тому що, на думку бабусі, «буде ще гірше»!

Правила користування кондиціонером досить прості і легко реалізовані. Цих правил дуже бажано дотримуватися здоровим і обов'язково дотримуватися хворим.

  1. Контролювати вологість повітря і за необхідності користуватися зволожувачем.
  2. Не забувати про те, що в кондиціонері є фільтри, які варто регулярно змінювати або мити.
  3. Використовувати режим плавної (повільної) зміни температури.
  4. Перед працюючим кондиціонером знаходиться зона активного руху повітря, розмір цієї зони (зазвичай два на три метри) індивідуальний, тобто залежить від конкретної моделі апарата. Це треба враховувати, і, принаймні, не розміщувати тут дитяче ліжко.
  5. Хоча б іноді провітрюйте приміщення, зрозуміло, з урахуванням погоди та екологічного становища за вікном.

Зволожувач повітря

Після цих простих правил логічно було б нагадати про основні способи зволоження.

  • Дуже популярний і часто рекомендований (дуже правильно рекомендований) метод зволоження — часте вологе прибирання (миття підлоги, протирання меблів). Зрозуміло, що чим більше в даному приміщенні поверхонь, в принципі доступних для вологого прибирання, тим цей спосіб ефективніше. Не менш зрозуміло, що килим на підлозі і чотири килими на стінах роблять цей метод неприйнятним, оскільки вологе прибирання стелі — це, щонайменше, неефективно. Принагідно зауважимо, що основна мета частого вологого прибирання — насичення повітря водяними парами, але не насичення парами, наприклад, хлору. З цього зауваження логічно випливає рекомендація: при проведенні частого вологого прибирання не додавати у воду хлорвмісних та інших дезінфікуючих засобів.
  • Ємності з водою як джерело випаровування: постійно діючі, наприклад, акваріум, і тимчасово встановлені — тази, відра і т. д. Акваріум (що, між іншим, очевидно) бажано відкрити, а заповнюючи тимчасові ємності, вибирати ті з них, де поверхня випаровування максимальна, тобто таз краще відра.
  • Вологі простирадла, рушники і т. д. — розвішані в кімнаті, розкладені на радіаторах опалення.

Принципова особливість всіх перерахованих вище методів — їх трудомісткість і низька ефективність. Крім того, розставлені в квартирі тазики і розвішені простирадла здатні неабияк зіпсувати естетичні почуття мешканців. Але найголовніше — саме низька ефективність: за максимальної уважності відносну вологість повітря вдається підвищити на 5-15%. Це набагато краще, ніж нічого, але цього, як правило, мало.

Тим не менш, радикальне рішення проблеми вологості повітря існує, і називається воно побутовий зволожувач повітря.

Зволожувач повітря — річ в господарстві дуже потрібна, гідна того, щоб розповісти про неї детальніше.

Будь-який зволожувач побудований на тому, що в цей пристрій наливається вода, яка під впливом різних факторів починає активно випаровуватися. З цієї точки зору, чайник, що кипить на плиті — цілком реальний зволожувач повітря: є ємність, є вода, є впливаючий фактор (нагрівальний елемент плити).

Саме на різноманітності факторів, форсуючих процес випаровування, базується різноманітність самих зволожувачів. Отже, якими бувають побутові зволожувачі?

1 Парові зволожувачі. Принцип аналогічний вищезазначеному чайнику, але є свій нагрівальний елемент. Так що це скоріше схоже на чайник електричний.

2 Зволожувачі холодної пари. Випаровування відбувається природним чином, ну хіба що активізується вентилятором, який обдуває спеціальні випарні елементи.

3 Ультразвукові зволожувачі. Мембрана коливається з ультразвуковою частотою і перетворює воду на холодний пар, в туман, який надходить в приміщення під дією вбудованого вентилятора.

Асортимент наявних у продажу зволожувачів величезний. Найзручнішими (безшумними, безпечними, продуктивними) є, на думку автора, саме ультразвукові зволожувачі.

Основний фактор, що вимагає обов'язкового обліку, — об'єм приміщення, що підлягає зволоженню. Обсяг приміщення визначає необхідну потужність, а отже, і ціну приладу. Ну а далі — навороти та прибамбаси: наявність вбудованого гігрометра, дисплей, пульт дистанційного керування, регулювання продуктивності, можливість автоматичного відключення після того, як вологість повітря досягне заданого значення, і багато іншого. Зволожувач повітря — як правило, самостійний і самодостатній побутовий прилад, але він може поєднуватися з очищувачем, іонізатором, ароматизатором, інгалятором, може доповнювати деякі моделі обігрівачів. Ним також обов'язково оснащені всі кліматичні установки.

(Публікація – адаптована глава з книги Євгена Комаровського "ГРЗ: посібник для розсудливих батьків".)

Текст публікується з дозволу автора

Оригінал


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.