Соціальна безбатьківщина і ефект магнезії в Україні

5 коментувати
Чому важливо припинити голосувати за соціальних бандитів

Повна версія лекції Євгена Комаровського на конференції TEDx в Харкові 16 квітня 2016 року

Сьогодні я буду говорити про соціальну безбатьківщину. Уявіть собі всіх наших правителів: ви можете знати про них дуже багато, але ви уявлення не маєте, які вони батьки. Ми регулярно бачимо, як президент Обама зі своїми дівчатами скаче по галявині. Ми бачимо, як Обамі на очах у всієї Америки роблять щеплення від грипу. Але ми уявлення не маємо, які щеплення роблять нашим національним лідерам і чим вони займаються зі своїми дітьми. Та й взагалі, чи підходять вони до своїх дітей або ж головне завдання українського національного лідера: зробити так, щоб його син потрапив у Верховну Раду?

Виходячи з цього, я хотів би, щоб ви проаналізували ситуацію, що склалася. Чому поруч з нашими дітьми так мало чоловіків?

Почнемо з картинки, яка легко постане перед очима кожного, хто встиг стати татом або мамою. Уявіть: народився ваш первісток, ви прийшли додому, поклали його в ліжечко. І ви, два фахівці, які зробили дитину, стоїте і дивитеся на неї, розуміючи, що більшої краси ви, звісно, в житті не бачили, але вже на цьому етапі виникає страшна проблема: ви обидва уявлення не маєте, що з нею робити далі. Але жінка впевнена, що вона знає, а чоловік розуміє, що він - ні. І ось тут з'являються два різних підходи.

Перше - навіть якщо жінка сумнівається, їй ніхто не може допомогти. Вона розуміє, що вона мати, і їй нікуди від цього не подітися, піти вона не може, і тепер їй нести цей хрест до кінця своїх днів.

А чоловік сумнівається. І коли він починає сумніватися і простягає до цієї дитини руки, відразу ж прилітає старша жінка з криком: "Іди, ти нічого не розумієш, не твоя справа, заробляй гроші!". І він щасливий, тому що він знайшов привід піти і залишити їх удвох розбиратися з цим третім.

Якщо хтось з вас був не таким, вам дуже пощастило: бог дав вам трошки більше здорового глузду. Але це не говорить про те, що загальна ситуація не така.

Звертаюся до жінок: навіть якщо у вас три вищих освіти, ви сповнені здорового глузду і взагалі дуже-дуже розумні, пишете без помилок і знаєте англійську мову, в той момент, коли в пологовому будинку ви почуєте плач вашого первістка, вам на голову впадуть два страшних інстинкти. Перший "він не повинен померти з голоду" і другий "він не повинен замерзнути". Теоретично Творець придумав так, що поруч з вами повинна перебувати людина, на якого ці інстинкти не впали, тобто самець.

Якщо сьогодні ми перейменуємо чергову вулицю, як це відіб'ється на наших дітях, сім'ях і базових потребах?

Уявіть собі еволюцію людини: з'явився на світ в кутку печери хтось новий, і тут старша самка кидається туди з криком: "Відійдіть, загородіть вихід із печери, на нього дме, пригасіть вогонь, йому жарко" або, як казала одна моя знайома, «він швидко ходить по кімнаті, і на дитину тягне протягом».

Жіночі інстинкти потребують подолання. Сама природа зробила так, щоб поруч з жінкою перебував чоловік, який візьме на себе всю повноту відповідальності. І навіть якщо через два місяці, коли гормональний фон жінки стабілізується, вона зможе адекватно реагувати на крики дитини, ці два місяці можуть виявитися критичними для сім'ї та її майбутнього.

Дитина плаче – вона її годує. Дитина з'їдає більше, ніж треба, в хаті жарко – вона потіє і хоче пити, але вона начиталася книжок про те, що дитя напувати не можна, його потрібно тільки годувати. Тому що автори книжок не можуть додуматися, що в кімнаті 28 градусів і не поїти дитину при такій температурі не виходить. Дитина кричить, тому що їй жарко, хочеться пити і пересохло в роті; мати ж знає тільки одне: її потрібно годувати і накрити, а ще збільшити температуру в кімнаті - дитині погано, вона кричить.

Чоловік скаржиться: "Люба, мені немає чим дихати, тут жарко". Вона відповідає: "Ти нічого не розумієш, іди". Він йде з цієї кімнати, спить у сусідній. Оскільки дитина кричить і бігати до неї кожні п'ять хвилин не виходить, він спить на материнських грудях. Мужик наполегливо спить поруч. Потім іде на роботу, без нього вдома продовжується те саме.

Чоловік повертається з роботи, його зустрічає невиспана зомбі з нульовим лібідо, яка не привела себе до ладу, і тут він починає замислюватися: де всі обіцянки шлюбу? Де те нічим не обмежене статеве життя, де та красива жінка, з якою він одружився?

А вона розуміє: як тільки ти стала мамою, життя, загалом, закінчилося. Ти тепер думаєш про інше, тепер ти відповідаєш за дитину, а чоловік нічого не знає. Після цього родина дуже часто розпадається.

Я намагаюся достукатися до вас і пояснити, що стати мамою – ще не означає перестати бути жінкою, соціально активною людиною. Це просто мистецтво, якому треба вчитися, і я готовий цього навчати. Але хлопчики вперто вважають, що їм тут не місце, що інформація від дитячого лікаря їм не потрібна. Чому вони так вважають? Чому вони не підходять до дітей?

У мене перед очима постають дві картинки. Перша – з Фінляндії, де, якщо вагітна жінка або жінка з дитиною йде до лікаря, роботодавець зобов'язаний дати татові відгул. Не може собі уявити фінська сім'я, що вагітна піде до лікаря, а майбутній тато в цей час піде на роботу. Вони зобов'язані йти удвох.

І зовсім інша картина: коли з Києва, наприклад, до лікаря Комаровського приїжджає сім'я. Мама з дитиною заходять в кабінет, а тато сідає в коридорі і розгортає газету. Доктор Комаровський готовий задушити цього тата, бо такого зрозуміти не може, але і засуджувати це теж важко.

Чому? Тому що в кожної дитини закладений інстинкт копіювання поведінки дорослих. Якщо хлопчик ніколи не бачить, як його тато займається дітьми (акцентую - не на біологічному рівні, а на соціальному – коли всі рішення в будинку, що стосуються дітей, приймаються не мамою, а сімейною парою), він звикає, що діти – це зона відповідальності жінки.

Подивимося на прийняття навіть навколодитячих рішень з моменту зачаття. Профілактика вагітності і контрацепція у нас традиційно справа чия? Жіноча. Якщо вона надумала стати мамою, її не зупинить ніщо. Про те, що він стане батьком після вдалих танців, він несподівано дізнається і каже: "Як?". Тобто він взагалі не знав, що від цього бувають діти.

Після цього з'ясовується, що на всіх етапах еволюції дитини всі рішення, що стосуються дитини, приймає жінка. Пологовий будинок? Жінка. Дитячий лікар? Жінка. Медсестра? Жінка. Дитячий садок? Жінка (звертаю увагу: у Фінляндії 50% працівників дитячих садків - чоловіки). Школа? Жінка. Університет? Як мінімум наполовину – точно жінки.

Тобто на всіх етапах – від зачаття до працевлаштування – всі принципово важливі рішення про те, де дитина буде вчитися, якою буде температура в кімнаті, що вона їстиме, де відпочиватиме, якою вона стане людиною, визначають жінки.

А потім ті ж жінки скаржаться на те, що чоловіки перевелися, що вони не вміють приймати чоловічі рішення, що вони брешуть, запізнюються, не тримають слово, не вміють нести відповідальність за сім'ю. Перш за все, в цьому винна готовність жінки до самопожертви, готовність нести свій хрест. У цього образу матері-героїні, який багатьом з вас здається зовсім природним, є серйозний побічний ефект: соціальна безбатьківщина.

Чоловіки не бачать країну через призму дитинства. Чоловіки не знають слів "вагітність", "акушерство" та "дитяча поліклініка". Подивіться на нашу країну. Подивіться на людей, за яких голосують жінки. Ці люди таких слів, як "діти", "дитина", "дитячі інтереси", "школа" в принципі не знають. Взагалі. Але ми наполегливо віддаємо їм свої голоси, насолоджуючись або плюючись з приводу питань щодо національності, релігії, про те, з ким дружити і куди йти, про нафту і газ.

Чому ми не розуміємо найголовнішого призначення нас, людей? Політики користуються нашою інертністю, тим, що ми не думаємо про дітей (точніше, думаємо, але на побутовому рівні). А на рівні держави ці проблеми розв'язати не можемо, тому що вони використовують потужний побічний ефект.

Для того щоб зрозуміти цей побічний ефект, потрібно згадати про такі чудові ліки, як сульфат магнію (або магнезію). Ці чудові ліки обожнюють лікарі швидкої допомоги. Більше їх не використовують ніде в світі, але у нас дуже люблять. Суть така: у вас сильно болить голова, приїжджає "Швидка", лікар робить вам у попу укол сульфату магнію, і рівно через п'ятнадцять хвилин біль у сідницях стає настільки сильним, що про всі інші проблеми ви вже забули. Незалежно від того, що у вас боліло. Боліла голова? Ви забули про голову: тепер у вас болить попа.

Ефект магнезії в політиці використовується постійно. У нас у всіх болить: з ким дружити, куди йти, якою мовою говорити, якому богу молитися, як ставитися до наших предків, які пам'ятники ламати. Чому нам не болить наша школа, наш дитячий садок? Чому на це ніхто не реагує?

Ми настільки захоплені побічним ефектом, що не помічаємо істинного стану речей. Простий приклад, який буде зрозумілий кожному: десять місяців тому я написав на своїй сторінці в Facebook, що в Україні дуже скоро закінчиться протидифтерійна сироватка. Це єдині ліки, якими можна врятувати людину, хвору на дифтерію. Це було в липні минулого року. У вересні я написав: все, хлопці, сироватка закінчилася, жодного мілілітра на всю країну. Після цього я тричі виступав на всю країну, писав у Facebook, де тільки в друзях у мене три з половиною тисячі працівників ЗМІ. Три з половиною тисячі журналістів! І на сьогоднішній день ніхто не думає про те, що 50% дітей країни не щеплені від дифтерії, а сироватки в країні – нуль. І якщо завтра прийде епідемія, то в кожному київському, харківському та одеському дворі будуть стояти дитячі домовинки. Але навколо тиша.

Ви бачите, що ми обговорюємо по телевізору? І ось чому: тому що політики дуже добре розбираються в тому, як вкрасти, як побудувати в іншому місці, як перетягнути через кордон, домовитися і натовкти пику, кому не треба, але не вміють розв'язувати базові проблеми суспільства. Вони не знають, як закупити вмираючим дітям ліки. Вони не знають, як зробити так, щоб лікар міг хоча б вижити на свою легальну зарплату. Вони вже два роки вперто намагаються переписати санітарні норми для дитячих садків, написані в 1964 році. Не вдається.

Тому їм потрібно, щоб ми не лізли в ті галузі, де вони нічого не можуть. Вони абсолютні соціальні імпотенти, і вони створили для нас з вами шикарну картинку: виявляється, що головна наша проблема - в який бік іти і якою мовою розмовляти.

Я хотів би, щоб ми побудували кіндероцентричну державу. Державу, в центрі якої буде дитина. Це дуже зручно і для нас, дорослих, оскільки, щоб дитині було добре, потрібно, щоб добре було його мамі і татові. Але вибір за нами. Кожен раз, коли ви чуєте по телевізору чергову дурницю, подумайте ось про що: якщо сьогодні перестав літати літак з Харкова до Москви, як це відіб'ється на наших дітях? Якщо сьогодні ми перейменуємо чергову вулицю, як це відіб'ється на наших дітях, на наших сім'ях, на наших базових потребах? Давайте про це думати.

Давайте поміняємо образ успішної людини. Зараз це чоловік з глянцевого журналу: такий класний мен з дорогим годинником, у шикарному пальті, поруч з "Феррарі". А я згадую, як одного разу, прогулюючись на березі затоки в Дубліні, побачив, як зупиняється 911-й "Порш", з нього вискакує хлопець, витягує з заднього сидіння восьмимісячну дитину, саджає її в коляску і припускається по біговій доріжці вздовж затоки. Ось цей хлопець, який на пробіжку може вийти тільки з дитиною, для мене і є образ щасливої людини. Образ нормального мужика, який розуміє, що без щастя цієї дитини в країні не вдасться нічого.

І ще один елемент нашого благополуччя – це бабусі. Місце бабусь має бути в круїзах, а не біля наших дітей. Бабуся не розуміє, як можна виростити дитину, але при цьому зберегти любов чоловіка, красу і соціальну активність. Кожен раз, коли з'являється хоч щось, що покращує життя жінки, бабуся каже, що це погано. Харчування в баночках – це жахливо. Підгузки "Та ти що, я прала, подивись на мої руки! Ти збираєшся не прати? Яєчка люблять холод!". Це говорять всі бабусі, хоча дідусі з цим категорично не згодні.

Хлопці, будь ласка, сприйміть це як шлях до щастя нашої країни. Не вибирайте нам на голову соціальних бандитів, які не вміють розв'язувати проблеми наших дітей. Поговоріть з бабусями перед тим, як відпустити їх на вибори. Спасибі.Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.