Сезон грипу: як захиститися від хвороби

1 коментувати
Не намагайтеся, наслухавшись реклами і шарлатанів від медицини, «вбивати віруси» якимись препаратами в порядку самолікування

Люди, увага! Запам'ятайте найголовніше: тактика ваших дій абсолютно не залежить від того, як називається вірус. Грип сезонний, свинячий, слонячий, пандемічний, взагалі не грип — це не важливо. Важливо лише те, що:

1. Це вірус.

2. Цей вірус передається повітряно-крапельним шляхом.

3. Цей вірус вражає органи дихання.

Ці три пункти абсолютно достатні для того, щоб сформулювати правила профілактики та лікування.

Профілактика

Якщо ви (ваша дитина) зустрінетеся з вірусом, а у вас немає в крові захисних антитіл, ви захворієте. Антитіла з'являться в одному з двох випадків: або ви перехворієте, або ви зробите щеплення. Прищепившись, ви захистите себе не від вірусів взагалі, а тільки від вірусу грипу.

1. Якщо маєте матеріальну можливість прищепитися від грипу і змогли дістати вакцину — прививайтесь! Будь ласка, прививайтесь! Наявні вакцини захищають від усіх варіантів вірусу грипу, актуальних саме цього року. Вакцина зроблена саме цього року, вакцини щороку різні. Це бабусі на лавочці не знають, який вірус грипу буде цього року. А медична наука знає. Якщо ви молодий і здоровий і впевнені, що грип вам не страшний і щеплення не потрібне, так знайте, що саме такі молоді і здорові заражають дітей, людей похилого віку та інших не дуже здорових, які потім від грипу помирають.

Прищеплюватись не пізно ніколи. Якщо ви проїхали півдороги не пристебнутим, це не привід не пристібатися взагалі.

Пройтися зупинку пішки, не піти зайвий раз до супермаркету — мудро

Прищеплюватись бажано всім, але життєво важливо і в першу чергу треба прищепити: дітей у віці від 6 місяців до 2 років, дорослих старше 65 років, людей з хронічними хворобами (астма, діабет, ішемічна хвороба, хвороби нирок, наслідки інсульту і т. д.), всіх з імунодефіцитом, всіх вагітних на будь-якому терміні, всіх мешканців будинків престарілих.

2. Ніяких ліків та «народних засобів» з доведеною профілактичною ефективністю не існує. Тобто ніяка цибуля, ніякий часник, ніяка горілка і ніякі вживані вами або засунуті в дитя пігулки не здатні захистити ні від якого респіраторного вірусу взагалі, ні від вірусу грипу зокрема. Все, за чим ви убиваєтесь в аптеках, всі ці нібито противірусні засоби, препарати інтерферону і нібито стимулятори інтерфероноутворення, стимулятори імунітету і страшенно корисні вітаміни — все це ліки з недоведеною ефективністю, ліки, що задовольняють нашу головну ментальну потребу «треба щось робити».

Основна користь всіх цих ліків — психотерапія. Ви вірите, вам допомагає — я радий за вас, тільки не треба штурмувати аптеки — воно того не варте.

3. Джерело вірусу — людина і тільки людина. Чим менше людей, тим менше шансів захворіти. Пройтися зупинку пішки, не піти зайвий раз до супермаркету — мудро!

4. Маска. Корисна штука, але не панацея. Бажано бачити її на хворому, якщо поряд здорові: вірус вона не затримає, але зупинить крапельки слини, особливо багаті вірусом. Здоровій не потрібна.

5. Руки хворого — джерело вірусу не менш значуще, ніж рот і ніс. Хворий торкається обличчя, вірус потрапляє на руки, хворий хапає все навколо, ви торкаєтеся цього всього рукою, — здрастуй, ГРВІ.

Не чіпайте своє обличчя. Мийте руки, часто, багато, постійно носіть із собою вологі дезинфікуючі гігієнічні серветки, мийте, тріть, не лінуйтеся.

Вчіться самі і вчіть дітей, якщо вже немає хустки, кашляти-чхати не в долоньку, а в лікоть.

Начальники! Офіційним наказом введіть у підлеглих вам колективах заборону на рукостискання.

Користуйтеся кредитними картками. Паперові гроші — джерело поширення вірусів.

6. Повітря! Вірусні частинки годинами зберігають свою активність в сухому теплому і нерухомому повітрі, але майже миттєво руйнуються в повітрі прохолодному, вологому і рухомому.

Гуляти можна скільки завгодно. Підчепити вірус під час прогулянки практично нереально. У цьому аспекті, якщо вже ви вийшли погуляти, то не треба показушного ходіння в масці по вулицях. Краще вже нормально подихайте свіжим повітрям.
Оптимальні параметри повітря в приміщенні — температура близько 20°С, вологість 50-70%. Обов'язково часте й інтенсивне наскрізне провітрювання приміщень. Будь-яка система опалення сушить повітря. Мийте підлогу. Включайте зволожувачі повітря. Наполегливо вимагайте зволоження повітря і провітрювання приміщень у дитячих колективах.

Краще тепліше одягніться, але не включайте додатково обігрівачі.

7. Стан слизових оболонок! У верхніх дихальних шляхах постійно утворюється слиз. Слиз забезпечує функціонування т.зв. місцевого імунітету — захисту слизових оболонок. Якщо слиз і слизові оболонки пересихають — робота місцевого імунітету порушується, віруси, відповідно, з легкістю долають захисний бар'єр ослабленого місцевого імунітету, і людина захворює при контакті з вірусом з багато разів більшою мірою вірогідності. Головний ворог місцевого імунітету — сухе повітря, а також ліки, здатні висушувати слизові оболонки. Оскільки ви не знаєте, які це ліки (а це деякі протиалергічні і майже всі т. зв. «об'єднані протизастудні засоби»), так краще не експериментувати в принципі.

Зволожуйте слизові оболонки! Елементарно: 1 чайна ложка звичайної кухонної солі на 1 літр кип'яченої води. Заливаєте в будь-якій флакон-пшикалку (наприклад, з-під судинозвужувальних крапель) і регулярно пшикаете в ніс (чим сухіше, чим більше народу навколо — тим частіше, хоч кожні 10 хвилин). Для тієї ж мети можна купити в аптеці фізіологічний розчин або готові сольові розчини для введення в носові ходи: «Салін», «Аква маріс», «Х'юмер», «Фізіомер», «Аквалор», «Долфін», «Мореназал», «Марімер», «Носоль» і т. д. Головне — не шкодуйте! Капайте, пшикайте, особливо тоді, коли з дому (з сухого приміщення) ви йдете туди, де багато людей, особливо якщо ви сидите в коридорі поліклініки. Вищезазначеним сольовим розчином також регулярно полоскати рот.

8. Пам'ятайте, що ймовірність ГРВІ зменшують повноцінне харчування, можливість виспатися, активний спосіб життя, любов, доброзичливість, посмішка і гарний настрій. Не дивіться телевізор!

Відносно профілактики - це все.

Лікування

Тільки два препарати схвалені для лікування грипу у дітей і дорослих в сезоні 2016-2017. Озельтамівір (Таміфлю) і занамівір («Реленца»). Ще один препарат рекомендується тільки для дорослих — перамівір («Рапіваб»).

Все інше не працює неефективно, не допомагає, не повинно застосовуватися.

Протигрипозні препарати реально руйнують вірус, блокуючи білок нейрамінідазу (ту саму N в назві H1N1). Їх не їдять усі підряд при будь-якому чихові. Це і недешево, і побічних явищ багато, та й сенсу не має. Озельтамівір (найчастіше використовується саме він) застосовують тоді, коли хвороба протікає важко (ознаки важкої ГРВІ лікарі знають) або коли навіть легко захворює людина з групи ризику — люди похилого віку, астматики, діабетики (хто належить до груп ризику, лікарі теж знають). Суть: якщо показаний озельтамівір, то показано як мінімум спостереження лікаря і, як правило, госпіталізація.

Ефективність при ГРВІ і грипі інших противірусних засобів вельми сумнівна (це найдипломатичніше з доступних визначень).

Ще раз: не намагайтеся, наслухавшись реклами і шарлатанів від медицини, «вбивати віруси» якимись препаратами в порядку самолікування. Не допоможе! Марна трата часу, сил, засобів.

Лікування ГРВІ взагалі і грипу зокрема — це не ковтання пігулок! Це створення таких умов, щоб організм легко з вірусом впорався.

Правила лікування

1. Тепло одягнутися, але в кімнаті прохолодно і волого. Температура 18-20 °С (краще 16, ніж 22), вологість 50-70% (80 краще, ніж 30). Мити підлогу, зволожувати, провітрювати, включати зволожувачі та миття повітря.

2. Категорично не змушувати себе і не запихати їжу в дитину. Якщо просить (якщо хочеться) — легке, вуглеводне, рідке.

3. Пити (поїти). Пити (поїти). Пити (поїти).

Температура рідини дорівнює температурі тіла. Пити багато. Компоти, морси, чай (у чай дрібно порізати яблучко), відвари родзинок, кураги. Якщо дитя перебирає — це буду, а це ні — хай п'є що завгодно, лише б пило. Ідеально для пиття — готові розчини для пероральної регідратації. Продаються в аптеках і повинні бути в будь-якій домашній аптечці: «Регідрон», «Ре-соль», «Хумана електроліт», «Гастроліт», «Нормогідрон» і т. д. Купуйте, розчиняйте за інструкцією, поїть.

Ви п'єте достатньо, якщо сечовипускання відбувається раз в три години. Якщо більше 6 годин немає сечі — дефіцит рідини критичний. Не можете пити — терміново до лікаря.

4. У ніс часто капайте-пшикайте сольові розчини.

5. Всі «відволікаючі процедури» (банки, гірчичники, розмазування по тілу жиру нещасних тварин — кіз, борсуків і т. д.) — класичний совковий садизм і знову ж таки психотерапія («треба щось робити»). Парити дітям ноги (доливаючи окріп в тазик), робити парові інгаляції над чайником або каструлькою, розтирати дітей спиртовмісними рідинами — божевільний батьківський бандитизм.

6. Якщо надумали боротися з високою температурою — оптимально парацетамол або ібупрофен. Дітям категорично не можна аспірин (дитина+вірус+аспірин — ризик смертельно небезпечного ускладнення з боку печінки)!

Головна біда в тому, що тепло одягти, зволожити, провітрити, не пхати їжу і напоїти — це по-нашенськи називається «не лікувати», а «лікувати» — це послати тата в аптеку.

7. При ураженні верхніх дихальних шляхів (ніс, горло, гортань) ніякі відхаркувальні засоби не потрібні — вони тільки підсилять кашель. Ураження нижніх дихальних шляхів (бронхіти, пневмонії) не мають до самолікування ніякого стосунку. Ліки, що пригнічують кашель (в інструкції написано «протикашльову дію»), — категорично не можна».

Ще раз: усі «сиропчики від кашлю» дітям до 2 років протипоказані, до 6 років не рекомендуються, після 6 років не потрібні, оскільки їх ефективність в порівнянні з рясним питвом не доведена.

8. Протиалергійні засоби не мають до лікування ГРВІ ніякого відношення.

9. Вірусні інфекції не лікуються антибіотиками. Антибіотики не зменшують, а збільшують ризик ускладнень.

10. Всі інтерферони для місцевого застосування і для ковтання всередину — ліки з недоведеною ефективністю або «ліки» з доведеною неефективністю.

11. Гомеопатія — це не лікування травами, а лікування зарядженою водою. Безпечно. Психотерапія (треба щось робити).

Коли потрібний лікар

Завжди. Але це нереально. Тому перераховуємо ситуації, коли лікар потрібний обов'язково:

 • відсутність поліпшень на четвертий день хвороби;
 • підвищена температура тіла на сьомий день хвороби;
 • погіршення після поліпшення;
 • виражена тяжкість стану при помірних симптомах ГРВІ;
 • поява ізольовано або в поєднанні: блідості шкіри; спраги, задишки, інтенсивного болю, гнійних виділень;
 • посилення кашлю, зниження його продуктивності; глибокий вдих призводить до нападу кашлю;
 • при підвищенні температури тіла не допомагають, практично не допомагають або дуже ненадовго допомагають парацетамол та ібупрофен.

Лікар потрібний обов'язково і терміново, якщо спостерігається:

 • втрата свідомості;
 • судоми;
 • ознаки дихальної недостатності (утруднене дихання, задишка, відчуття браку повітря);
 • інтенсивний біль де завгодно;
 • навіть помірний біль в горлі за відсутності нежиті (біль у горлі + сухий ніс — це найчастіше симптом ангіни, яка вимагає лікаря і антибіотика);
 • навіть помірний головний біль у поєднанні з блювотою;
 • набряклість шиї;
 • сип, який не зникає при натисканні на неї;
 • температура тіла вище 39 °С, яка не починає знижуватися через 30 хвилин після застосування жарознижуючих засобів;
 • будь-яке підвищення температури тіла у поєднанні з ознобом і блідістю шкіри.

Текст опубліковано з дозволу автора.

Оригінал

Більше точок зору тут


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.