До буднів безвізу

1 коментувати
Безвізовий режим має позбавити українців від таких проблем, як черга в світ. І прибрати бар'єри, що розділяють Україну та Європу

Днями вийшов із зони особистого комфорту — купив квиток на поїзд не в інтернеті, а на вокзалі. Щоб виїхати в польський Перемишль, а особливо повернутися назад, потрібно постояти в черзі у так звану міжнародну касу. Поки.

Квитки знадобилися для акції Перший безвізовій поїзд, організованої громадськими активістами з Європа без бар'єрів. Ми вирушали з Києва до Перемишля, символічно святкуючи таким чином повернення додому. Саме так прогресивні українці оцінюють безвізовий режим з країнами Євросоюзу, який набув чинності 11 червня. Проблем з проходженням митного і паспортного контролю не було, хоча журналісти, які подорожують з нами, внутрішньо налаштувалися на якийсь локальний скандал. Вечір того ж дня в замку Красицьких присвятили спогадам. І виявилося, що вони не завжди приємні.

Я, наприклад, згадав, як три доби стояв у черзі до посольства Німеччини лише для того, щоб здати документи на візу. Був грудень, зима зовсім не європейська, і проблема полягала в тому, що я приходив до консульського відділу щоразу невчасно. Люди стояли там з ночі, як за квитками в московський Театр на Таганці в 1970-ті.

Черги в СССР були нормою життя. Хоча черга за чимось сама по собі принизлива

Безвіз покликаний позбавити українців від черг. Але це поки не так. Ті, хто прославляв наші сервіси на кшталт Готово або Документ, сьогодні ненавидять їх, виливаючи жовч у соціальних мережах. Величезні черги, здатність прийняти тільки 450 людей на день довели наочно загальну неготовність вітчизняної бюрократії до лібералізації візового режиму. З іншого боку, біометричні паспорти беруть собі ті, у кого на руках вже є закордонний паспорт. І спостерігається мала кількість неофітів.

Причина — у світогляді. Українці, яких лякають опції “в Європі все дорого" і “ми не розуміємо, що нам скажуть", забувають: Європа відкрита для гостей насамперед як сфера послуг. Ви приходите в Україні на базар і можете без проблем отримати якусь послугу. При цьому говорити, погодьтеся, зовсім необов'язково. Тому кожен, хто боїться бути незрозумілим, нехай заплатить гроші за курси Як тикати пальцем у прейскурант і меню.

Але й це не головне. Всі учасники маленького безвізового турне охоче згадували, як в різний час їм відмовляли у візі з дурної причини. А коли її давали, це було свято, яке можна порівняти з народними гуляннями, влаштованими Києвом напередодні офіційного безвіза. З 11 червня 2017 го у наших людей стало на одне свято менше.

З цього моменту і, сподіваюся, назавжди перетин кордону в західному напрямку стане для українців буднями. Захотів подарувати коханій дівчині або не менш коханій дружині Париж — немає нічого неможливого. Дізнайся напередодні, де там вільний готель, — а в Парижі їх повно — бери квитки та їдьте в місто закоханих. На вихідні. Просто так, погуляти.

Спогади все одно повертають далеко назад. Якось у 1999-му я за 20 німецьких марок і бонус — пляшку горілки Фінляндія — стояв у черзі до німецького посольства на прохання незнайомої мені жінки з Чернівців. Було літо — і було приниження. Приниження, яке народжений у СРСР не викупить одразу. У тій, що канула в Лету країні, черги були нормою життя. Я займав їх скрізь і навіть не замислювався, що це погано. Черга за чимось — сама по собі принизлива, якщо, звісно, люди стоять не за новою книгою або квитком у кіно. Тому молодих, яким сьогодні від 18 до 25, туга в напівтемряві паспортних сервісів гальмує. Вони почуваються людьми меншого гатунку, ніж носії біометрії. А все тому, що покоління, яке народилося після 1991 року, не знає, що таке черга. І не розуміє сенсу свята, коли людина достояла і щось отримала. Хоч кіло ковбаси, хоч пляшку горілки, хоч закордонний паспорт.

Черги в сервісних центрах вбивають радості безвізу. Вони вкотре показують, що одні рівні, а інші — рівніші, як підмітив свого часу Джордж Орвелл у Фермі. Українці ще не усвідомили, що паспорт — і не благо і не щось, отримане без черги по блату і за доплату. Безвізовий режим має позбавити наших громадян від таких проблем, як черга в світ. І прибрати бар'єри, що розділяють Україну і Європу.

Спічі з приводу того, що ми повернулися додому, загалом правильні. Але треба робити поправку на те, що перетин кордону без візи стає процесом, якого не відчуваєш. Недарма Росія в 2012 році максимально спростила перетин свого кордону для українців: всі належні документи заповнювали ще до того, коли вирушав фірмовий поїзд. Тепер ми дуже хочемо такого ж з Європою. А що робити з безвізом з Росією — розберемося.

Колонка опублікована в журналі Новое Время від 9 червня 2017 року. Републікація повної версії тексту заборонена

Більше поглядів тут


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.