Справа 5610. Закон, який може звільнити Януковича

0 коментувати
Янукович повинен відповісти за свої вчинки. Але будь-який вирок за цим законом може бути оскаржений у міжнародних судах

Усім відомо, що Кремль ховає колишнього українського президента Віктора Януковича заради своїх цілей. Тепер же і українських лідерів звинувачують у тому, що вони використовують Януковича в якості виправдання, щоб прийняти закони, які можуть згубно вплинути на всю українську систему правосуддя. Гірше того – не зможуть забезпечити торжество правосуддя над Януковичем і його друзями.

Головний прокурор України Юрій Луценко обіцяв почати заочний суд над Януковичем у березні цього року. Внесення змін до закону для проведення суду координувалося президентом Петром Порошенком. У головного слідчого у справі активістів Майдану Сергія Горбатюка ентузіазму набагато менше, як і у громадських активістів, а також юристів, які представляють сім'ї жертв.

Янукович однозначно повинен відповідати перед судом. Але проблема в тому, що будь-який вирок за цим законом може бути оскаржений у міжнародних інстанціях. До речі, критику цього проекту озвучують, як правило, досвідчені юристи, тоді як лобісти закону, в тому числі сам Луценко – в основному політики.

Луценко сподівається пред'явити Януковичу кілька звинувачень: в узурпації влади, підриві боєздатності армії і державній зраді

Луценко сподівається пред'явити Януковичу кілька звинувачень: в узурпації влади, підриві боєздатності армії і державній зраді. Український парламент прийняв поправки в травні 2016 року, дозволивши заочне засудження, що дозволяє проводити слідство стосовно людини у розшуку, але вони дійсні лише до 15 квітня 2017 року. Зміни до Кримінального кодексу, що знімають ці часові обмеження, вже внесли в парламент.

Законопроект 5610, окрім іншого, збільшить термін досудового розслідування з 12 до 18 місяців, і дозволить тримати під вартою підозрюваних у таких серйозних злочинах, як створення терористичної організації 18 місяців.

Напередодні голосування законопроекту 23 лютого Луценко сказав депутатам, що після того, як зміни будуть прийняті, 119 справ проти Януковича, його колишнього міністра внутрішніх справ Віталія Захарченка та інших причетних до розстрілу протестувальників на Майдані, підуть до суду.

Луценко кілька разів повторив, що громадяни Росії такі, наприклад, як Сергій Глазьєв, радник президента Росії Володимира Путіна, або Сергій Шойгу, міністр оборони Росії, теж будуть судимі. Звісно, планується подання заяви в Міжнародний кримінальний суд, але складно собі уявити, що вирок українського суду щодо Глазьєва, може чогось досягти, крім галасу.

Карт-бланш для порушень

Законопроект різко засудив Олександр Банчук, експерт центру Політико-правових реформ, який заявив, що Порошенко і Луценко використовують можливість залучити Януковича до відповідальності як привід для серйозного обмеження прав українців.

Він попереджає, що закон вплине і на звичайних громадян. До цього моменту людину не можна було судити за її відсутності, без попередження про те, що вона під підозрою або що справа потрапила до суду. Допоки заочний розгляд залишається винятком для тяжких злочинів, але зміни до Кримінального кодексу можуть призвести до небезпечних зловживань. Згідно з новою редакцією статті 135, якщо вважається, що людина поїхала з України, повідомлення відправлять на її останню відому адресу та опублікують в офіційних виданнях.

Багато українців не живуть за місцем прописки, і Банчук передбачає хвилю сфабрикованих звинувачень. Людина, яку не знайшли за формальним місцем проживання, може опинитися в розшуку і «бути викликаною на допит» з допомогою офіційної публікації, яку, найімовірніше, не прочитає. Її навіть можуть визнати винною, але вона цього навіть не дізнається.

Банчук також звернув увагу на тривалий період затримання, що порушує право на свободу, тоді як запропоновані зміни до статті 190 дозволяють неточності в ордері на арешт, а це порушує принцип правової точності. Хто вирішує, що становлять собою «особлива складність процесу і наявність виняткових обставин», які можуть використовуватися, щоб виправдати затримання людини на 18 місяців. Крім іншого, законопроект повертає репресивні риси радянського кодексу і однозначно обмежує права громадян, що заборонено Конституцією.

Горбатюк упевнений: законопроект потрібно доопрацювати. Має бути прописана норма, що надає право переглянути справу в суді, якщо обвинувачений може довести, що не знав про розгляд або відсутній з поважної причини. У проекті закону є й інші порушення процедури, йому бракує правової ясності, що зрештою поставить під питання всі вироки.

Призначено для Страсбурга

Українські лідери ризикують опинитися в найгіршій ситуації: коли в результаті розгляду Європейський суд з прав людини ухвалить, що було порушено право Януковича на справедливий суд.

Основна мета цього законопроекту, як і попереднього – змусити Януковича відповісти перед судом – дозволяє звинуватити Україну і у вибірковому правосудді.

І це не абстрактний страх. Порошенко заявив, що законопроект потрібен для засудження Януковича. Адвокат українського президента-втікача Віталій Сердюк уже зазначив, що команда захисників додасть цю заяву до звернення у Страсбурзький суд «як доказ політичного переслідування» Януковича.

Так, для звинувачення Януковича та інших топ-чиновників є серйозні підстави. Відділ спецрозслідувань Генпрокуратури на чолі з Горбатюком підтримують юристи і громадські активісти, пов'язані з Євромайданом, за системний підхід і зацікавленість у тому, щоб передати справи до суду. Але на все це, так чи інакше, потрібен час.

Є побоювання, що поспіх провести гучний суд над Януковичем може призвести до слабкого обвинуваченням і вироку, який можна буде оскаржити. Один з адвокатів сімей загиблих на Майдані Віталій Тітич, зазначає, що сім'ї не зацікавлені у заявах на папері. Необхідні реальні вердикти незалежних судів, які будуть визнаватися у всьому світі, з усіма наслідками. Це те, що зобов'язані отримати жертви, їхні сім'ї і український народ, і не може саботуватися політиками.


Читайте термінові новини та найцікавіші історії у Viber та Telegram Нового Времени.
ПІДПИШІТЬСЯ НА РОЗСИЛКУ ПОГЛЯДIВ   Погляди   ТА ЧИТАЙТЕ ТЕКСТИ ОБРАНИХ АВТОРІВ КОЖНОГО ВЕЧОРА О 21:00
     

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.