Що буде з Левада-Центром?

0 коментувати
Незалежний соціологічний центр, можливо, доведеться закрити

Левада-Центр включений до списку «іноземних агентів» Міністерства юстиції Росії. Відтепер існування шанованої в світі організації по проведенню соціологічних опитувань перебуває під загрозою. Перевірка соціологічного центру була розпочата за доносом прокремлівської організації Антимайдан, рівно через кілька днів після того, як соціологи повідомили про значне зниження підтримки правлячої партії Єдина Росія.

Левада-Центр був створений в 2003 році покійним Юрієм Левадою і його колегами, яким набрид політичний тиск, що чиниться на державний Всеросійський центр вивчення громадської думки (ВЦВГД). В кінці 2015 року ВЦВГД був змушений провести для президента Володимира Путіна «опитування» протягом однієї доби – опитування, яке показало, що переважна більшість кримчан, швидше відмовляться від електрики, ніж підпишуть контракт з Києвом на постачання електроенергії, якщо в ньому буде зазначено, що Крим є частиною України.

Левада ж має репутацію незалежного соціологічного центру. Не дивно, що його роботу вже другий раз намагаються паралізувати через закон про «іноземних агентів».

Наприклад, у березні цього року Левада-Центр повідомив, що популярність Путіна впала на 10%. У липні співробітники центру провели опитування громадян щодо переслідування учасників протестів на Болотній площі перед третім президентським терміном Путіна. Виявилося, що 54% респондентів вважають ці справи сфабрикованими, створеними з метою стримування протестів.

У червні Антимайдан написав донос в Міністерство юстиції, стверджуючи, що Левада-центр з 2012 року отримував гроші від Міністерства оборони США

У 2013 році уряд відступив. Проте з того часу режим значно посилив репресії, невдоволення владою зросло. «Якщо рішення Мін'юсту не вдасться заперечити, не виключено, що Левада-центр доведеться закрити», - сказав директор Лев Гудков. Крім того, що ті неурядові організації, які були внесені до списку «іноземних агентів», підпадають під різні види контролю і перевірок, вони також зобов'язані зазначати цей ярлик на всіх своїх матеріалах. З таким клеймом, говорить Гудков, проводити опитування громадської думки просто неможливо.

У червні Антимайдан написав донос в Міністерство юстиції, стверджуючи, що Левада-центр з 2012 року отримував гроші від Міністерства оборони США, причому посередником виступав Університет штату Вісконсін. Гудков відкидає ці звинувачення, стверджуючи, що перевірка була проведена «недбало і дуже тенденційно», органи виконували «політичне замовлення». Директор Левади заявив, що не пов'язує рішення Мін'юсту з майбутніми виборами, однак додав, що перевірки почалися саме після того, як соціологи зафіксували зниження рейтингів Єдиної Росії. Хоча підтримка Путіна залишається на високому рівні, опитані Левадою респонденти не побоялися продемонструвати падіння підтримки прем'єр-міністра Дмитра Медведєва.

З того часу, як в 2012 році був прийнятий відповідний закон, російські неурядові організації, пов'язані з так званою «політичною активністю» і які отримують якесь фінансування з-за кордону, повинні були зареєструватися як «іноземні агенти». Багато громадських організацій прийняли рішення бойкотувати це нововведення, тому в червні 2014 року Путін підписав законопроект, який дозволив Міністерству юстиції вносити подібні організації в список «іноземних агентів» у примусовому порядку, істотно обмежуючи їх права і можливості. Відтоді цей закон був використаний проти організації Голос, яка боролася за чесні вибори, Солдатських матерів Санкт-Петербурга, які розслідували випадки загибелі і поранення російських солдатів в неоголошеній війні Росії проти України, у тому числі військовослужбовців строкової служби, а також проти Сахаровського центру.

20 травня 2016 року був проголосований новий законопроект, який, на думку правозахисних організацій, націлений на те, щоб повністю знищити громадянське суспільство. 2 червня Путін його підписав. Новий закон істотно розширив поняття «політичної активності», включивши в нього критику корумпованих чиновників, а також будь-які об'єднання громадян, які відстоюють свої соціально-економічні права.

Тепер назвати якусь організацію «політичною» дуже просто, і це лякає. Вас можуть визнати «політичною організацією» вже за те, що ви виступите з публічним зверненням або організовуєте дискусію, націлену на те, щоб переконати владу прийняти, змінити або скасувати якийсь закон. Або за критику рішень, які приймає влада. З цими поправками навіть спостереження за виборами та проведення соціологічних опитувань можна назвати «політичною активністю».

Озброївшись новим законодавством, Москва націлилася на Левада-Центр. Якщо ситуація не зміниться, це буде мати серйозні наслідки як для Росії, так і для Криму, поки він залишається під російською окупацією – грудневе опитування 2015 року тому підтвердження.

Переклад НВ

Новое Время володіє ексклюзивним правом на переклад і публікацію колонок Галі Койнаш. Републікування повної версії тексту заборонено.

Оригінал

Більше точок зору тут


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.