Реабілітація Сталіна в РФ. Як це відбувається

6 коментувати
Для нового міністра освіти РФ Сталін — це державне благо

Ольга Васильєва, новий вкрай консервативний міністр освіти РФ, відома своєю вельми специфічною позицією щодо кривавого диктатора Йосипа Сталіна, а також ремарками про те, що дані про жертви сталінського терору перебільшені.

Президент Володимир Путін повідомив про призначення Васильєвої 19 серпня, на 25-ту річницю повстання, що призвело до падіння СРСР. Можливо, це лише збіг, але новину про призначення нового міністра у цей день чітко підтвердила: Росія впадає в радянське минуле.

Видання Ведомости цитує «близьку до керівництва Міністерства освіти» людину, яка побажала залишитися анонімною та яка називає призначення нового міністра «плювком в обличчя модернізаційних ідей», а саму Васильєву описує як крайнього консерватора, який виступає за пріоритет релігійного виховання. «Навіть у тій сфері, де розумілася необхідність міжнародного співробітництва, глобальної конкурентоспроможності, ми, швидше за все, беремо курс на ізоляцію», — додаэ вона. Співрозмовник Ведомостей також передбачає, що в російських школах буде введено православне виховання з 1 по 11 клас.

56-річна Васильєва до недавнього часу працювала заступником керівника управління громадськими проектами при Адміністрації президента. Комусь здасться, що це нудна посада, звичайна бюрократія. Але це не так. Цей департамент було створено у 2012 році після того, як в Росії почалися масштабні протести через третій термін Путіна на посту президента. Народні виступи спричинили новий виток репресій. Департамент Васильєвої повинен був «консолідувати патріотичне виховання і духовно-моральні основи».

Здається, вона всерйоз вважає, що за відродження православної церкви потрібно дякувати Сталіну

Одним з ключових проектів даного департаменту стало проведення виставки під назвою «Православна Русь. Романови», про неї в 2013 році писав Комерсант. Виставка показувала, як Росія і династія Романових перемогли внутрішніх і зовнішніх ворогів. Стверджувалося, що декабристи, які завжди вважалися героїчними борцями за свободу і прогрес, насправді планували «знищити царську сім'ю і розділити країну на кілька держав». Мовляв, вони готові були ввести Росію в «кривавий хаос». Наприкінці виставки відвідувачам пропонувалося переглянути відеоряд під назвою «Росія з 1917 року і по наші дні», що завершувався «відродженням Росії з Путіним і патріархом» [Кирилом, главою Російської православної церкви].

Департамент повинен був виробити концепцію патріотичного виховання. Це завдання, поряд з формуванням єдиного підручника з історії, було визначене як пріоритетне.

Комерсант повідомляє, що концепція підручника написана давно, але досі викликає суперечки. Пару тижнів тому видання повідомляло, що Васильєва прочитала лекцію для членів правлячої партії Єдина Росія. За словами одного з слухачів, під час лекції вона ясно дала зрозуміти, що Сталін при всіх недоліках — державне благо, оскільки напередодні війни зайнявся єднанням нації, відродив героїв дореволюційної Росії і зайнявся пропагандою російської мови і літератури, що за великим рахунком і дозволило виграти війну. Більшовизм — це роз'єднання нації, руйнування державності і національних сил».

Ці слова нового міністра широко цитовані, хоча їх справжність підтвердити неможливо. Але інші твердження Васильєвої перевірити можна. Ніхто не сперечається з тим, що, на її думку, більшовики відкинули всю історію до 1917 року. Відповідно, з 1917-го по 1934 рік термін «патріотизм» і його розуміння були загублені.

У 1931 році, за версією Васильєвої, Сталін почав «рятувати» положення. Під час свого виступу 4 лютого 1931 року він сказав: «У минулому в нас не могло бути вітчизни. Але тепер, коли ми скинули капіталізм, а влада у нас народна, у нас є батьківщина, і ми будемо відстоювати її незалежність». На думку Васильєвої, саме тоді, в 1931 році, концепти батьківщини і патріотизму були «реабілітовані», при цьому під батьківщиною малася на увазі дореволюційна Росія.

Потім прийшов 1991 рік і розпад Радянського Союзу, який Путін охарактеризував як «найбільшу катастрофу ХХ століття». Васильєва також засуджує зміни, що почалися в 1991 році, стверджуючи, що «був повторений той же експеримент, що і в 1917 році».

І в першому, і в другому випадку робилися спроби знищити історію, вважає Васильєва, «очорнити минуле, щоб спробувати викреслити традицію із суспільної свідомості. Люди знову перестали говорити про «патріотизм»».

Відомості дають посилання на відео, де Васильєва каже, що передбачуване число жертв терору сильно перебільшено. Ні, Васильєва не сказала це прямо. Вона каже, що журнал Огонек Віталія Коротича, що випускався кожну середу, поширював безліч «міфів». Якщо підрахувати кількість репресованих, про яких писав Огонек, вважає Васильєва, «незрозуміло взагалі, хто в цій країні залишився жити і працювати». Мається на увазі, очевидно, що дані про жертви сталінського терору були перебільшені, причому людьми, які відкидали «історію Вітчизни» і які не були «патріотами».

Огонек був особливо важливим виданням в перші роки перебудови і після 1991 року, зокрема завдяки тому, що публікував правду про терор. Правду про страшні злочини також допомогли розкрити місцеві відділення організації Меморіал. Що найголовніше, величезна кількість українців, росіян і жителів інших республік дізналися, нарешті, правду про те, як загинули їхні батьки, бабусі і дідусі.

Наукові інтереси Васильєвої, починаючи з кандидатської дисертації, зосереджені навколо історії Російської православної церкви. Вона, здається, серйозно стверджує, що відродження православної церкви після більшовицьких репресій розпочалося в 1931 році, за що, знову ж, потрібно дякувати сталіну.

Вже близько дев'яти років можна спостерігати ознаки формування нового підходу до подання російської і радянської історії. Після звернення Путіна до вчителів у червні 2007 року з'явився підручник під редакцією Олександра Філіппова, в якому Сталін названий «одним з найуспішніших керівників СРСР». Мета Сталіна, на думку авторів підручника, як у внутрішній, так і зовнішній політиці, полягала у відновленні Російської імперії. Чищення «призвели до формування нового правлячого класу, здатного впоратися із завданням модернізації в умовах дефіциту ресурсів – беззастережно відданого верхнім ешелонам влади і бездоганного з точки зору виконавчої дисципліни». Такі матеріали як підручник Філіппова спонукали Путіна в жовтні того ж року привітати «певні позитивні кроки». Разом з тим, російський президент зазначив, що «до самого останнього часу ми читаємо такі речі в підручниках, від яких волосся дибки стає».

З того часу відбувається реабілітація диктатора, а не його жертв. Серйозно перекручуються історичні факти, особливо про Другу світову війну. Адвокат з прав людини Іван Павлов нещодавно писав про те, наскільки часто можна побачити портрети Сталіна в кабінетах слідчих, співробітників ФСБ і т. д.

«Позитивні зрушення», про які говорив Путін, призвели до того, що людей переслідують за правду, наприклад, про вторгнення Радянського Союзу в Польщу у вересні 1939 року або про пакт Молотова-Ріббентропа. У липні 2015 року в Твері було відкрито новий музей та пам'ятник Сталіну. Паралельно міністр культури Росії Володимир Мединський опублікував статтю, в якій він фактично відстоює важливу роль Сталіна в історії країни.

Все це відбувається одночасно з приховуванням інформації про злочини Сталіна. Музей на території горезвісного трудового табору Пермь 36, який надавав життєво важливу інформацію про ГУЛАГ, був тимчасово закритий. Незабаром він знову відкрився, але на цей раз вихваляючи тих, хто чинив репресії. Архіви таємних спецслужб (ЧК, НКВД, КДБ і т. д.) засекречені ще на 30 років, включно зі значною частиною матеріалів про Великий Терор 1937-1938 років, який, за словами нового міністра освіти і науки Росії, не був настільки жахливим, як кажуть непатріотичні люди.

А якщо і був, ми все одно пам'ятаємо Сталіна як людину, яка «реабілітувала» поняття патріотизму, вбиваючи при цьому мільйони співвітчизників.

Переклад НВ

Новое Время володіє ексклюзивним правом на переклад і публікацію колонок Галі Койнаш. Републікування повної версії тексту заборонено.

Оригінал

Більше точок зору тут


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.