"Путін – кат Беслану"

12 коментувати
Чому російська федеральна влада вирішила штурмувати шкільний спортзал з використанням танків і важкої артилерії?

Для п'ятьох матерів, які втратили своїх дітей під час штурму школи в північно-осетинському місті Беслані 3 вересня 2004 року, вчорашні поминальні заходи закінчилися жорстким затриманням і судом. Єдиних двох журналістів, які не відвернули камери від мовчазного протесту групи жінок, заарештували і утримували кілька годин. Навіть ті деякі російські ЗМІ, які були готові висвітлювати протест, в більшості своїй не розповіли всієї правди.

На 12-ту річницю трагічних подій п'ять матерів, діти яких загинули під час штурму будівлі, зняли з себе светри, залишившись у футболках з написом: «Путін – кат Беслана».

Жінок негайно оточили співробітники ФСБ, а потім спробували заборонити співробітникам Нової газети Олені Костюченко та Діані Хачатрян знімати протест на відео. Учасниць протесту відтіснили в куток, щоб напис на футболках не побачила делегація місцевих чиновників. Про ці написи або взагалі ніхто нічого не сказав, або їх описали як слова з «критикою у бік президента».

Учасниць акції спробували заарештувати ще в школі, але вони почали кричати, і співробітники ФСБ відступили. Проте, на виході з будівлі правоохоронні органи домоглися свого: жінок затримали із застосуванням фізичної сили. За словами учасниць акції, їх оточили співробітники правоохоронних органів у великій кількості, багато з яких були в цивільному, і заштовхали в машину. Світлану Маргієву вдарили по спині настільки сильно, що її знудило на місці. Як мінімум, двом іншим жінкам завдали серйозних ударів.

За минулі 12 років так і не було проведено належного розслідування

Учасниць акції протримали в поліцейській дільниці п'ять годин, висунувши звинувачення за статтями 19.3 та 20.2 Кодексу про адміністративні правопорушення за нібито «опір співробітникам поліції» та «порушення порядку проведення акцій». У рапорті було написано: «Для припинення протиправних дій був викликаний загін СОБР МЗС. Була застосована фізична сила відповідно до закону про поліцію».

Емма Бетрозова, яка під час штурму школи втратила свого чоловіка Руслана і двох синів, 16-річного Алана і 14-річного Аслана, сказала в суді: «Я не злочинець, щоб мене з теракту, де загинула моя сім'я, забирати на міліцейській машині. Це те місце, де я не вважала за потрібне просити постояти. Там я втратила найдорожче, що мала на цій землі. Поводитися подібним чином з матерями, діти яких були вбиті в спортивному залі, - це верх цинізму». Світлана Маргієва, у якої на руках загинула донька Ельвіра, оголосила голодування.

Будівлю бесланської школи захопили 1 вересня під час святкових заходів з нагоди Першого дзвоника. Це був важливий день для більшості сімей. Озброєні терористи захопили в заручники понад тисячу людей, серед яких були діти, вчителі, батьки, бабусі, дідусі. Москва систематично бреше про ті події, стверджуючи, що терористи нібито відмовилися вести переговори і що в будівлі було близько 300 заручників.

За минулі 12 років так і не було проведено належного розслідування. Як терористи зуміли заховати зброю в школі? Чому російська федеральна влада вирішили штурмувати спортзал з використанням танків і важкої артилерії? Вчорашнє 1 вересня – це перший випадок, коли матері Беслана зазнають переслідувань тільки через вимогт розповісти правду про те, чому їхні діти були вбиті.

У липні 2015 року Європейський суд з прав людини, куди жертви і родичі загиблих подали позови, визнав, що Росія порушила право на життя – як своїми діями, так і відсутністю розслідування. Цілком імовірно, що Росія буде звинувачена в порушенні Європейської конвенції, однак до остаточного рішення ще далеко.

3 вересня 2004 року, о першій годині дня, російські федеральні війська почали штурм школи, де було понад 1100 заручників, які перебували там три дні. Перед початком штурму очевидці чули вибухи. Багато людей загинуло в результаті трьох вибухів, і пожежі, яка почалася після цього. Інші були вбиті, коли спробували втекти з будівлі. Загинули 186 дітей і 145 дорослих, більшість з них – під час штурму школи. Влада завжди наполягала на тому, що вибухи були зроблені всередині будівлі. Але експерт з вибухів Юрій Савельєв вважає, що у приміщення були кинуті гранати, причому кинуті зовні. Походження вибухів має велике значення, оскільки вони були використані в якості підстави для штурму.

Гнів матерів загиблих дітей зрозуміти нескладно, якщо поглянути на перелік питань, які розглядатиме страсбурзький суд:

- попередження: позивачі стверджують, що російські власті мали в своєму розпорядженні достатньої інформації, але нічого не зробили, щоб запобігти напад;

- використання зброї невибіркового ураження по школі та загалом під час планування військової операції;

- російське розслідування не встановило всі випадки, пов'язані з невибірковим застосуванням сили (вогнемети, гранати, танки), а також не знайшло і не покарала відповідальних за загибель людей внаслідок використання такої зброї;

- необгрунтована затримка при здійсненні заходів з ліквідації пожежі, що виникла в спортивному залі.

Переклад НВ

Новое Время володіє ексклюзивним правом на переклад і публікацію колонок Галі Койнаш. Републікування повної версії тексту заборонено.

Оригінал

Більше точок зору тут

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.