Луценко перешкоджає розслідуванню справ Майдану?

0 коментувати
Сергієві Горбатюку, який досяг прогресу в справах Майдану, оголошено догану, його департамент позбавлений багатьох повноважень. Від оптимізму, що з'явився після призначення Луценка генпрокурором, не залишилося й сліду

Судячи з усього, нещодавно призначений новий генпрокурор України Юрій Луценко має намір знищити слідчий орган, який зумів просунутися в розслідуванні злочинів на Майдані. Сім'ї жертв і адвокати, які їх представляють, обурені.

Луценко анонсував реорганізацію Департаменту спеціальних розслідувань 24 жовтня. Очолювати департамент продовжить Сергій Горбатюк, але його позбавлять чималої частини повноважень і співробітників. Планується створити новий департамент, відповідальний за розслідування всіх передбачуваних злочинів, скоєних колишнім президентом Віктором Януковичем та його соратниками. За словами прес-секретаря генпрокурора, це включає в себе розслідування узурпації влади, розкрадання державної власності та епізодів, пов'язаних з економічними злочинами.

Керівником майбутнього департаменту планують призначити Юрія Столярчука, і це, м'яко кажучи, шокуюча звістка. Столярчук тривалий час вважався близьким соратником колишнього генпрокурора Віктора Шокіна, і, за повідомленнями, вніс свою лепту у блокування реформи прокуратури. Крім того, Горбатюк публічно звинуватив його в перешкоджанні і тиску на слідство у справах Майдану.

Варто відзначити, що багато громадських активістів та адвокати, що представляють жертв Майдану, побоювалися, що Столярчука можуть призначити генпрокурором замість Шокіна. Вони були впевнені, що призначення одіозного прокурора означатиме, що влада не збирається реформувати відомство, і закликали врахувати думку громадськості при виборі нового керівника ГПУ. Не дивно, що Консультативна рада, куди увійшли адвокати сімей Небесної сотні та інші громадські активісти, пропонували призначити генеральним прокурором Горбатюка. Вони особливо підкреслювали той факт, що прогрес у розслідуванні злочинів проти активістів Майдану – заслуга Горбатюка та Департаменту спеціальних розслідувань, який він очолював до кінця 2014 року.

Чому слідчий орган, якому довіряли адвокати Небесної сотні і різні суспільні групи, вирішили знищити?

4 жовтня Луценко оголосив Горбатюку догану за зволікання у розслідуванні. Луценко розкритикував, наприклад, відсутність обвинувального висновку щодо високопоставлених посадових осіб. Горбатюк каже, що намагався оскаржити догану, але відповіді не отримав. Горбатюк вважає, що рішення про його звільнення вже погоджено, і необґрунтована догана – перший крок на цьому шляху. Він вважає, що конфлікт виник через його відмову виконувати незаконні вказівки.

Консультативна рада активно критикує тиск з боку Генеральної прокуратури і високопоставлених політиків, які потребують негайного висунення звинувачень, оскільки ще не зібрані всі докази. Це загрожує тим, що справи з часом розпадуться, а винні не будуть покарані.

Як і Горбатюк, вони впевнені, що реорганізація, оголошена Луценком 24 жовтня, буде лише перешкоджати розслідування гучних злочинів.

Консультативна рада вважає, що рішення Луценка приведе до зниження прогресу в розслідуванні. Януковича, його генпрокурора Віктора Пшонки, міністра внутрішніх справ Віталія Захарченка та інших посадових осіб, безпосередньо пов'язаних з кримінальними злочинами проти активістів Майдану, так і не притягнуть до відповідальності. Крім того, нововведення Луценка призведуть до того, що постраждалих відсторонять від процесу розслідування, тобто, суттєво погіршиться громадський контроль.

Цілі, які Генпрокуратура сама собі приписує, звучать похвально. Але чому слідчий орган, якому довіряли адвокати Небесної сотні і різні суспільні групи, раптом вирішено знищити? Ще менше віри в добрі наміри керівництва ГПУ залишається після повідомлень про призначення керівником нового департаменту людини, багаторазово обвинуваченої (судячи з усього, небезпідставно) у блокуванні реформи прокуратури.

У травні Луценко провів першу нараду з адвокатами жертв Майдану, на якій оголосив кроки, які, здавалося, спрямовані на те, щоб нівелювати саботаж розслідування всередині Генпрокуратури. Але від обережного оптимізму, що з'явився тоді, нічого не залишилося. Луценко правильно зробить, якщо перегляне своє рішення.

Переклад НВ

Новое Время володіє ексклюзивним правом на переклад і публікацію колонок Галі Койнаш. Републікування повної версії тексту заборонено.

Оригінал

Більше точок зору тут


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.