Кремль будує нову "залізну завісу"

0 коментувати
Якщо законопроекти будуть прийняті, через тиждень або два росіяни прокинуться в абсолютно іншій реальності

Через 25 років після розпаду Радянського Союзу в Росії прийнятий пакет законопроектів, який, судячи з усього, може відродити «залізну завісу». Він дозволить владі не випускати з країни дисидентів. Це радикальна атака на основні права людини, і спрямована вона нібито на боротьбу з «тероризмом» і «екстремізмом», які специфічно інтерпретуються в Росії.

Досвідчений російський правозахисник Лев Пономарьов застеріг співвітчизників: якщо ініціативи приймуть, через тиждень або два росіяни прокинуться зовсім в іншій реальності. Це застереження зроблено вже після того, як Державна дума 13 травня схвалила пакет законопроектів в першому читанні з однією-єдиною поправкою, що не стосувалася питань свободи пересування і наступу на інакомислення в цілому.

Згідно з повідомленнями, обидва законопроекти ініційовані Іриною Яровою, головою Комітету з безпеки Державної думи, і Віктором Озеровим, який займає аналогічну посаду в Раді Федерації, верхній палаті російського парламенту. Ярова стала сумно відомою завдяки різним законодавчим ініціативам. Остання, на думку Пономарьова, залишає лише два варіанти: або втеча, або в'язниця.

Є лише два варіанти: або втеча, або в'язниця

Але з втечею все не так вже й просто. Пакет законопроектів містить нові обмеження для громадян Росії по виїзду за кордон. Якщо ініціатива буде прийнята, російська влада зможе забороняти громадянам виїзд за кордон лише на підставі отримання офіційного попередження про неприпустимість вчинення «терористичних» і «екстремістських» дій, а також дій, які ставлять під загрозу суспільну безпеку. Ні судового ордера, ні осуду - нічого цього не потрібно. Тим часом, заборонити виїзд можуть на п'ять років.

Це є прямим порушенням ст. 27 конституції Росії, яка гарантує громадянам право вільного пересування, а також виїзду за кордон.

Згадані попередження видаються прокуратурою або ФСБ. Згідно з наказом ФСБ від 2 листопада 2010 року, вони застосовуються в ситуаціях, коли є інформація про те, що дії людини «створюють умови для вчинення злочину», але для пред'явлення звинувачень проти них немає ніяких підстав. В окупованому Росією Криму це призвело, наприклад, до наступних попереджень:

- газеті Avdet - за використання слів «окупація» і «анексія»;

- членам Меджлісу кримськотатарського народу напередодні річниці Депортації 1994 року;

- Різє Шевкієву, члену Меджлісу, - за вивішений 24 квітня прапор України на будівлі офісу Меджлісу;

- кримськотатарським та іншим українським активістам в Криму - напередодні Дня незалежності України.

Рада з прав людини при президенті РФ Володимира Путіна виступила з протестом проти цих ініціатив поряд з іншими правозахисними групами. На думку Ради, «абсолютно незрозуміло, як така заборона може підвищити безпеку держави».

Рада з прав людини, інформаційно-аналітичний центр «Сова» і окремі правозахисники провели ретельне вивчення даних ініціатив та неодноразово попереджали про те, що вони порушують права людини.

«Антиекстремістське» законодавство завжди було широким полем для зловживань в Росії, і тепер воно все частіше використовується для придушення інакомислення, в тому числі в окупованому Криму. З 2011 року число людей, засуджених за так званими «екстремістськими» статтями, збільшилося в три рази.

Наприклад, 12 травня був затриманий кримськотатарський лідер Ільмі Умеров, якому офіційно пред'явили звинувачення по «екстремістському» законодавству. Його звинувачують в публічних закликах, націлених на порушення територіальної цілісності Росії, також відомих як вираження надії, що Крим повернеться в Україну. За передбачуваний «екстремізм» передбачається покарання до п'яти років позбавлення волі. Аналогічні звинувачення привели до тюремного ув'язнення російських громадян Рафіса Кашапова і Андрія Бубеєва. В обох випадках чоловіки опублікували або поділилися в соціальних мережах матеріалами з критикою анексії Криму Росією.

Пономарьов припускає, що до 18 травня дані законопроекти будуть прийняті в цілому. Путін, безумовно, їх підпише. Дані нововведення введуть ще більш драконівські покарання за те, що охороняється будь-якою демократичною країною і забутою Конституцією Росії - право висловлювати незгоду і критикувати владу.

Це право вже зведено нанівець. Відповідні законопроекти подані на наступний день після того, як Путін заявив про створення підпорядкованої йому Національної гвардії, якій дозволять стріляти без попередження у випадку, якщо зволікання «може створити безпосередню загрозу для життя і здоров'я присутніх або самого солдата Національної гвардії, а також якщо зволікання може викликати інші тяжкі наслідки». І законопроекти, і створення Нацгвардії несуть в собі небезпечне попередження як для росіян, так і для кримчан, які живуть під російською окупацією.

Для вироків за будь-якими статтями Кримінального кодексу, пов'язаними з «екстремізмом» і «тероризмом», буде передбачено виключно позбавлення волі. Це включає в себе статтю 282.1 - участь в тому, що Росія називає екстремістським співтовариством, або статтю 282.3 - продовження діяльності забороненої організації. Нещодавно Росія заборонила діяльність Меджлісу, який є представницьким органом одного з найбільших корінних народів Криму, назвавши його «екстремістським». Величезна кількість кримчан вже знаходяться під загрозою кримінального переслідування за участь в діяльності Меджлісу. Їм всім загрожує тюремне ув'язнення, як 46-річній матері-одиначці Катерині Вологженіновій з Єкатеринбургу, яка визнана винною в розпалюванні ворожнечі за перепис або «лайки» матеріалів з критикою приєднання Криму до Росії і війни в Донбасі. Аналогічні звинувачення висунуті проти російського поета Олександра Бившева.

Законопроекти також пропонують знизити вік, з якого можна притягати до кримінальної відповідальності в рамках вищезазначених статей, а також за «неповідомлення про злочин» і інших звинуваченнях, до 14 років. Можливості для залякування підлітків з метою отримання доносів будуть величезними.

Інші нововведення включають в себе прирівнювання інтернету до ЗМІ, а також кримінальну відповідальність за те, що називається «сприянням або схиленням когось до екстремістської діяльності» (стаття 282.4). Це може означати все, що завгодно Кремлю. Достатньо лише поглянути на величезний «Список екстремістів і терористів» Росії, щоб зрозуміти, наскільки багато в ньому тих, кого звинувачують у вираженні поглядів, за які в радянські часи можна було отримати термін у трудовому таборі за «антирадянську агітацію і пропаганду». Це нове законодавство ще сильніше тягне Росію назад в СРСР.

Переклад НВ

Новое Время володіє ексклюзивним правом на переклад і публікацію колонок Галі Койнаш. Републікація повної версії тексту заборонена.

Оригінал

Більше точок зору тут


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.