Каральна психіатрія Росії

0 коментувати
Челябінського активіста Олексія Морошкіна визнали небезпечним для суспільства лише тому, що він не захотів відмовлятися від статусу політичного в'язня

Це сталося відразу після того, як психолога, який раніше заявляв у суді, що Морошкін не потребує стаціонарного лікування, усунули від догляду за ним. Судячи з усього, за підтримку України Морошкін став жертвою каральної психіатрії.

Мати Морошкіна повідомила, що 10 жовтня її сина несподівано перевели у відділення з тяжко хворими пацієнтами. Умови в новому місці погіршилися, спілкуватися з Морошкіним неможливо.

Ймовірна причина цього рішення лякає. Після того як лікар Морошкіна заявила, що він не потребує госпіталізації, Челябінський обласний суд призначив повторну психіатричну експертизу активіста, проведену 28 вересня. Мати Морошкіна повідомляє, що друга «експертиза» переважно складалася з критики заяви правозахисного центру «Меморіал», де він визнає себе політичним в'язнем. Лікарі вимагали від Морошкіна відмовитися від цього статусу і визнати себе хворим.

Відмова активіста від цієї пропозиції, на думку лікарів, є ознакою психічного захворювання – точно як у радянські часи. За їхніми твердженнями, це свідчить про те, що Морошкін не усвідомлює свого стану і тому небезпечний для оточення.

Росія воскрешає гірші традиції каральної психіатрії

Як усе відбувалося

36-річний Морошкіна було засуджено 19 листопада 2015 року за так звані «публічні заклики до порушення територіальної цілісності Росії». Однак суд вирішив, що обвинувачений страждає від «параноїдної шизофренії» і відправив його на примусове лікування в психіатричну лікарню. Родичі Морошкіна не згодні із цим діагнозом. За їхніми словами, він заснований на помилкових твердженнях про стан здоров'я активіста.

Морошкіна також звинуватили у «вандалізмі» за те, що він нібито розфарбував у кольори українського прапора бюст Леніна в Челябінську. Активіст заперечує свою причетність до цього, мати стверджує, що «докази» були сфальсифіковані.

11 липня 2016 року відомий правозахисний центр «Меморіал» оголосив Морошкіна політичним в'язнем і вимагав його звільнення. У своїй заяві Меморіал зазначає, що немає жодних підстав вважати, ніби челябінський активіст становить загрозу для суспільства і, відповідно, немає ніяких причин примусово позбавляти його волі. Центр також стверджує, що Морошкіна переслідують за його опозиційну діяльність і критику російської гібридної війни проти України.

Спочатку Морошкін пішов на поводі в пропаганди і 2 березня 2014 року вирушив у Крим, щоб підтримати російську агресію в Україні. Крім того, він брав участь у спробі, яка провалилася, захопити державні установи Харкова, як це було в Донбасі. Далі Морошкін воював за сепаратистські сили на Сході України. На початку травня він усвідомив, наскільки помилявся і почав виступати в підтримку України. Повернувшись до Челябінська, він створив Вконтакте сторінку під назвою «За сражающуюся Украину! За свободный Урал!».

Судячи з усього, заклики Морошкіна до створення «Уральської народної республіки» схожі на аналогічні громадянські ініціативи на Кубані і в Сибіру. Їхня мета – підкреслити лицемірство Росії, яка фінансує «сепаратизм» у Східній Україні і так звані «Донецьку та Луганську народні республіки». Він також зробив репост статті Forbes.ru про з'їзд сепаратистів у Москві, де підкреслювалося, що Росія спонсорує сепаратистські рухи у всьому світі, переслідуючи при цьому тих, кого звинувачує в російському сепаратизмі.

В одній із публікацій Вконтакте Морошкін написав про уральський націоналізм і можливість розколу країни на регіональні «республіки». Він також критично висловлювався щодо «російської диктатури». Усе це говорилося виключно на теоретичному рівні, жодних пропозицій до примусового відокремлення від Росії він не висував.

Соціальна мережа Вконтакте знаходиться під пильною увагою ФСБ. Усе закінчилося тим, що в серпні 2015 року Морошкіна заарештували, а в листопаді засудили за так звані «публічні заклики до порушення територіальної цілісності Росії». Якийсь час його тримали в слідчому ізоляторі, а потім за розпорядженням суду провели психіатричну експертизу, згідно з якою діагноз активіста: «параноїдна шизофренія».

Приводом для цього висновку стало те, що у 2014 році Морошкін заявив про створення якоїсь Церкви Челябінського метеорита. За словами Морошкіна і його родичів, це був жартівливий проект, придуманий разом із журналістами LifeNews. Усе це затухло, однак згодом використовувалося як підтвердження, ніби активіст дотримується божевільних ідей релігійного характеру.

Ця справа дуже нагадує стару радянську каральну психіатрію. Лікар добре знав, що діагноз Морошкіна не обґрунтований. Раніше активіст ніколи не був на обліку в психіатрів, але лікар стверджував, що його так звана «параноїдна шизофренія» хронічна, а в підлітковому віці в нього нібито діагностували «повільну шизофренію» (цей надуманий розлад часто використовували як привід для ув'язнення радянських дисидентів у психіатричних закладах). Твердження лікаря неправдиві, Морошкін навчався вдома не тому, що в нього був психологічний розлад, а тому що він страждав ревматизмом.

Росія воскрешає гірші традиції каральної психіатрії. І оскільки Морошкіна визнали небезпечним для суспільства тільки на основі того, що він не захотів відмовлятися від статусу політичного в'язня, можна припустити, що цей процес завершено.

Переклад НВ

Новое Время володіє ексклюзивним правом на переклад і публікацію колонок Галі Койнаш. Републікування повної версії тексту заборонено.

Оригінал

Більше точок зору тут


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.