Чергові захисники Кремля в Європі

2 коментувати
Чергові захисники Кремля в Європі
Вони вважають, що східна експансія ЄС в колишні країни Варшавського договору спровокувала Росію на агресію

У понеділок Україна несподівано опинилася втягнутою в кампанію з агітації британців проголосувати на майбутньому референдумі «за» вихід країни зі складу Європейського Союзу. Манера аргументів, що стосуються України, разюче нагадує стиль кремлівської пропаганди, яка триває вже близько двох років.

За словами колишнього мера Лондона та прихильника виходу Британії з ЄС Бориса Джонсона, «справжні проблеми почалися не з причини вторгнення Росії, анексії Криму і військової агресії у Східній Україні, а через запровадження європейських санкцій. В кінці виступу, присвяченого Європі, Джонсон зазначив: «Якщо ви хочете приклад того, як дії Євросоюзу на міжнародній арені і його прагнення перетягнути на себе повноваження у сфері оборони призвели до реальних проблем, подивіться на те, що сталося в Україні».

Але чи знає Джонсон, «що відбулось в Україні»? Екс-мер Лондона – не перший європейський політик, який виправдовує російську анексію Криму. Найвідомішим апологетом Кремля, безумовно, є французький праворадикальний політик Марі Ле Пен. Тим не менш, лідер британської Партії незалежності Найджел Фараж недалеко пішов від неї у своєму вираженні підтримки політики російського президента Володимира Путіна. Велика частина праворадикальних партій в Європі підтримують лінію Росії щодо України і єдині з нею в питанні протистояння ЄС. Члени цих партій, включаючи тих, хто відрізняється неонацистськими поглядами, як, наприклад, Люк Мішель і Мануель Оксенрайтер, регулярно запрошуються в якості «спостерігачів» на «кримський референдум», чи на так звані «вибори» в Донбасі.

Виявляється, РФ була просто змушена вторгнутися та анексувати суверенну територію України

Звинувачення в тому, що він є путінським апологетом, колишній голова британської столиці заперечує, називаючи всі «наклепом». Він виглядав би більш переконливо, якби правдоподібніше пояснив, що мав на увазі під своїми словами, і що, на його думку, зробив ЄС для розпалювання напруженості в Україні.

Насправді, причиною початку Євромайдану та подальшого падіння режиму Віктора Януковича стало рішення екс-президента України відмовитися від виконання своєї передвиборчої обіцянки, підписання Угоди про асоціацію між Україною та ЄС. Янукович і його прибічники втекли в Росію, а російські війська протягом декількох днів захопили контроль над Кримом.

Чи звинувачував Джонсон Євросоюз в горезвісному вторгнення на «задній двір Росії» (автор відсилає до словами колишнього посла Великобританії в РФ Тоні Бретона, написав у колонці для The Guardian: «ЄС лише погіршив ситуацію, необачно натрапивши на задній двір Росії, в самий уразливий її кут» - НВ)? Ні, прихильники виходу Британії з ЄС ставлять питання по-іншому: вони «вважають, що східна експансія ЄС в колишні країни Варшавського договору, а також його спроби вести економічні угоди з колишніми радянськими країнами, такими як Україна і Грузія), спровокували Росію на застосування більш агресивної воєнної політики, зокрема, у Криму».

Іншими словами, Росія була просто змушена вторгнутися та анексувати суверенну територію України. Це, по суті, відповідає лінії Кремля, його праворадикальних друзів і масштабній пропагандистській машині РФ, яка діє вже два роки або навіть більше.

Якими б не були мотиви Джонсона, він серйозно спотворює факти відносно того, хто несе відповідальність за найбільшу загрозу стабільності та безпеці Європи з часів закінчення Другої світової війни.

Провалившись у спробі здійснити внутрішній переворот, Росія 27 лютого 2014 року надіслала свої війська для захоплення урядових будівель і аеропортів в Криму. Згодом вона організувала незаконний «референдум», не передбачав можливості проголосувати за збереження статус-кво. Голосування провели через 10 днів та під загрозою застосування зброї. Навіть путінська Рада з прав людини припустив, що його результати, можливо, сфальсифіковані.

Після цього Росія запровадила політику репресій по відношенню до всіх супротивників анексії, різко обмежила всі права і свободи, а також уклала низку людей у в'язницю, керуючись політичними мотивами. Вона оголосила війну проти кримських татар, корінного народу півострова, проводячи політику терору та залякування.

Британія разом з Росією і Сполученими Штатами, була підписантом Будапештського меморандуму 1994 року, який гарантував захист суверенітету і територіальної цілісності України в обмін на ліквідацію одного з найбільших ядерних арсеналів у Європі.

Відсутність твердої відповіді Британії, США та інших західних країн на явне порушення Росією згаданого Меморандуму і міжнародного права в цілому, безсумнівно, розпалило апетит Путіна. З цієї точки зору, ЄС теж можна звинувачувати, проте Джонсон навряд чи мав на увазі відсутність більш жорстких санкцій проти Росії.

Протягом кількох місяців після того, як Росія почала військову агресію в Східній Україні, Захід безуспішно продовжував погрожувати відповіддю. З самого початку було достатньо доказів того, що Росія надає живу силу і озброєння для захоплення окремих районів Донецької та Луганської областей. Так звана «Донецька народна республіка» якийсь час управлялася росіянами. Але Захід ввів санкції лише після того, як 17 липня 2014 року російські та проросійські бойовики збили малайзійський лайнер MH17, а для перешкоджання відновлення контролю української армії над Донбасом були розгорнуті російські війська.

Джонсон говорив про те, що НАТО, а не ЄС, є реальним «гарантом миру» в Європі і наполягав на тому, що ЄС не повинен намагатися зазіхати на його миротворчу роль.

Альянс дійсно є гарантом миру для його членів у разі, якщо на когось із них напали. Британцям не завадило б поглянути на настрої людей у Східній Європі, особливо в балтійських республіках. Вони, як і Україна, відчувають на собі вплив так званою «гібридною війни» Росії, націленої на серйозну дестабілізацію цих держав і зміну їх політичного курсу. Росія намагається уникати військової інтервенції, яка може спровокувати відповідь НАТО, але, тим не менш, її дії ворожі і надзвичайно небезпечні.

Саме тому люди у цій частині світу розуміють необхідність єдиної Європи, і з цієї ж причини Кремль так наполегливо намагається підірвати єдність ЄС. Повторюючи виправдання Росії щодо її агресії проти України, прихильники виходу Британії з ЄС навряд чи посилять свої позиції.

Переклад НВ

Новое Время володіє ексклюзивним правом на переклад і публікацію колонок Галі Койнаш. Републікування повної версії тексту заборонене.

Оригінал

Більше думок тут


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.