Брехня та амнезія Януковича

1 коментувати
Складно знайти хоч якусь правду в чотитьохгодинному допиті екс-президента України

Колишній український президент Віктор Янукович, нарешті, дав свідчення в суді. Правда, він виступав як свідок захисту, тобто, з боку колишніх співробітників «Беркута», підозрюваних у вбивстві протестуючих на Майдані в лютому 2014 року. На більшість питань про ключові події Євромайдану – аж до втечі в Росію – він відповідав «не знаю», «не пам'ятаю». Все, починаючи від кровопролиття на Майдані і закінчуючи ситуацією в Криму і на Донбасі», за його словами, було справою рук «радикалів, які маніпулювали людьми». Більше того, президент-утікач заявив, що він «союзник» родичів загиблих на Майдані активістів, і зацікавлений у тому, щоб встановити правду.

Офіційно Януковича ні в чому не звинувачували, він з'явився на суді виключно як свідок. Відповідно, його неправдиві свідчення і раптова амнезія не могли належним чином піддатись сумніву.

Спочатку планувалося провести допит 25 листопада, але його скасували, оскільки активісти не допустили п'ятьох підозрюваних у зал засідань. Учасники пікету стверджували, що побоюються звільнення підозрюваних з-під варти, хоча цього не могло статися, оскільки термін затримання був продовжений. Тим не менш, затримка дозволила Януковичу провести прес-конференцію без незручних нагадувань з боку адвокатів загиблих про те, наскільки сильно його версія події розходиться з реальністю.

Янукович заперечив буквально все, включаючи телефонну розмову з російським президентом Володимиром Путіним після першого дня стрілянини на Майдані

Перед допитом 28 листопада адвокати сімей Небесної сотні, а також громадська ініціатива Євромайдан - SOS виступили зі спільною заявою, закликавши активістів не блокувати появу підозрюваних беркутівців у суді. На Януковича, підкреслили вони, порушено вісім кримінальних справ, які ще не передані до суду. Причина проста: завжди набагато легше притягнути до відповідальності тих, хто виконує злочинні накази, а не віддає їх. П'ятьом підсудним пред'явлено звинувачення у вбивстві 48 осіб 20 лютого 2014 року. Хоча Янукович є підозрюваним по одному з епізодів, він не фігурує в інших. Будь-яка спроба додати ще одного відповідача поставить під загрозу успішне завершення судового процесу.

Автори звернення також підкреслили, що ініціатива допитати Віктора Януковича з території Росії за допомогою конференц-зв'язку надійшла від захисту обвинувачених співробітників «Беркута». Тим не менш, адвокати Небесної сотні підготувалися до допиту, хоча і не мали надій з приводу того, що Янукович стане говорити правду.

Дійсно, складно знайти хоч якусь правду в чотирьохгодинному допиті екс-президента. Янукович заперечив буквально все, включаючи телефонну розмову з російським президентом Володимиром Путіним після першого дня стрілянини на Майдані і зустріч з радником Путіна, Владиславом Сурковим, що обвинувачення може чітко довести. Він також розповів свою версію побиття студентів 30 листопада 2014 року, мовляв, не факт, що це дійсно були студенти, а, швидше за все, радикали, « що провокували Беркут».

Твердження про те, що беркутівців, які жорстко били і розганяли протестувальників на Майдані, просто-напросто «спровокували», було одним з ключових лейтмотивів розповіді Януковича – поряд з амнезією і заявами про те, що про деякі ключові події Майдану він дізнався зі ЗМІ. Президент-утікач заперечував, що віддавав накази стріляти по активістам на Майдані, а також стверджував, що не знає, хто міг би це зробити.

В ході прес-конференції в російському Ростові Янукович заявив, що задоволений допитом, оскільки «давно хотів сказати все це людям», а також зазначив, що український прокурор повинен розпочати розслідування злочинів активістів проти Беркута.

Не тільки Янукович трохи попіарився. Генпрокурор Юрій Луценко використовував коротку перерву для того, щоб зачитати екс-президенту підозру у державній зраді і надання допомоги російським держслужбовцям в спробі змінити межі України. Мова йде про звернення Януковича до Володимира Путіна, підписаного 1 березня 2014 року, де він закликає російського президента використовувати збройні сили на українській території. Луценко стверджує, що тим самим президент-утікач посприяв введенню російських військ в Україну і анексії Криму. За словами Луценка, він поступив таким чином, оскільки Янукович перебуває за межами України і ховається від українських правоохоронних органів. Тим не менш, генпрокурор впевнений, «підозра» незабаром перетвориться на обвинувальний акт.

Подивимося, наскільки Луценко має рацію у своїх прогнозах. Сергій Горбатюк, який очолює департамент ГПУ та який домігся прогресу в розслідуванні справи Майдану, а також адвокати сімей загиблих часто скаржаться на те, що високопоставлені чиновники роблять недоречні заяви і тиснуть на слідство для прискорення передачі справи в суд. Це, за їхніми твердженнями, може розвалити справу в суді. Винні можуть уникнути покарання.

Переклад НВ

Новое Время володіє ексклюзивним правом на переклад і публікацію колонок Галі Койнаш. Републікування повної версії тексту заборонено.

Оригінал

Більше точок зору тут


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.