Відмирання держави. Що залишилося в мені від марксизму

8 коментувати
Мені коштувало великих зусиль позбутися ідей про неминучість класової боротьби

Мені, як і багатьом моїм ровесникам, перші 25 - 30 років життя серйозно засирали голову марксизмом-ленінізмом. Так засрали, що якісь його постулати, навіть проти моєї волі, стали для мене безумовними, до такої міри вони тоді здавалися мені банально-очевидними.

Мені коштувало великих зусиль позбутися ідеї про неминучість класової боротьби і взагалі поділу суспільства на класи. Я відмовився від матеріалізму та атеїзму. Додана вартість перестала бути для мене доказом експлуатації людини людиною. З'ясувалося, що це лише премія за ризик. Я вже не кажу про диктатуру пролетаріату: вона викликає огиду, не тільки як садистська практика, але і як очевидна інтелектуальна дурість і прибільшення.

Але зараз я хотів би зупинитися не на марксистських дурницях і мерзотах. А на тому, що залишилося в мені від марксизму. Що я, як і раніше, вважаю вірним і фантастично прозорливим. Те, що як і раніше не перестає бути для мене якимись важливими базовими принципами світобудови.

Ну, по-перше, це вся гегелівська діалектика. Втім, це очевидно.

Чим більше я живу, тим більше я переконуюся в тому, що людство рухається до анархії

По-друге, це віра в прогрес. Я глибоко переконаний, що науковий прогрес рухає історію і що наука і пізнання людиною самого себе і навколишнього світу не тільки роблять життя кращим у вузько утилітарному сенсі, але і перетворюють суспільство, змінюють базові людські відносини. І взагалі, це те, заради чого Господь нас створив.

По-третє, я вірю у відмирання держави. Чим більше я живу, тим більше я переконуюся у тому, що людство рухається до анархії. Але не до вульгарної анархії як до хаосу, де кожен сам за себе, а до анархії як здатності до самоорганізації в цей момент і для конкретної задачі. Мені вже зараз видно, наскільки держава архаїчна, безглузда і досить шкідлива для людства конструкція.

Може, я ще щось забув. Але це - головне.

Звичайно, марксизм безсовісно компілятивний; всі ці ідеї були запозичені з інших вчень. Але до його честі треба сказати, що марксисти самі про це відкрито говорили. І, що не менш важливо для мене: персонально я вперше ці ідеї дізнався з підручників про марксизм. Так вони і залишилися в моїй голові.

Оригінал


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.