Лист вождям-2. Як мутувала російська влада

8 коментувати
Підкуп більшості і насильство над меншістю – головний принцип кремлівської владної кухні. Розмовляти з народом нема чого

Ось я думаю, що все-таки російсько-радянський різновид диктатури здатний адаптуватися і еволюціонувати.

Дивіться: сорок два роки тому Солженіцин написав свій знаменитий "Лист вождям". Це був фурор! ЦК КПРС, його ідеологічний відділ, П'яте управління КДБ, Спілка Письменників СРСР і так далі, словом, уся ідеологічна, пропагандистська, охоронна і каральна машини Радянського Союзу забилися в істериці.

Були посадки за зберігання тексту. За його поширення. За його читання. Арештовувалися копіювальні машини. Посилився контроль над друкарськими машинками. Ксерокси закривалися вночі під замок і опечатувалися.

На Солженіцина накинулися спеціально навчені армії журналістів, письменників, діячів культури. Навіть у школах проводили п'ятихвилинки ненависті і розповідали, що ось є такий Солженіцин - ворог нашого народу і нашого ладу.

Владі здавалося, що прочитає цей текст проста радянська людина, і все, зникла радянська влада. Зневіриться в ній проста радянська людина, і пиши-пропало справу соціалізму.

Навіть більше, комуністичним вождям того часу було, схоже, навіть прикро, що про них так думають. Вони, мовляв, день і ніч жили рвуть, для народу стараються, а тут якісь недоброзичливці обмовляють чесних більшовиків.

Ми маємо справу з абсолютним злом, яке скинуло всі фігові листки і навело годинник за мільйони рублів

А нинішня влада набагато більш товстошкіра та менш вразлива. Ось написав Кашин новий "Лист вождям-2". Не буду аналізувати літературні достоїнства листа: нехай він навіть і на кшталт солженіцинського (тут питання смаку). І що? Нічого.

Ні тобі масового вилучення копіювальної техніки, ні тобі заборони на продаж смартфонів і комп'ютерів. Ні тобі блокування Фейсбуку. Ні тобі висилки Кашина за 24 години з Росії в його улюблену Швейцарію. Навіть Пєсков ніяк нічого не прокоментував.

Телеканали не дали гнівної відповіді. У дитсадках не пройшли ранки зі спалюванням кашинського портрета. Нічого не сталося взагалі.

Адже й не сказати, що Кашин маловідомий журналіст. Ні, відомий і навіть дуже. І не сказати, що цей його лист ніхто не прочитав. Ні, прочитали десятки тисяч людей. А прочитають ще сотні тисяч.

Так у чому ж справа? Чому така флегматична реакція влади? Їй що, не страшно, що простий росіянин у ній розчарується? У його голові цим листом буде посіяний сумнів? Що він може якось переглянути своє ставлення до влади?

Ні, не страшно. І це ознака того, що влада за ці сорок три роки мутувала і стала набагато більш пристосованою до реальності. Що значить - більш пристосованою? А те й значить, що влада зрозуміла, що весь цей гармидер не має ніякого значення.

Ви вважаєте, що ми злодії? Та ми, власне, це особливо і не приховуємо. Ви вважаєте, що в Росії є люди, для яких закон не писаний? Так, звичайно, є. І ви це знаєте, ми спеціально і багато разів демонстративно це вам підкреслювали. Ви вважаєте, що нам на вас насрати? Ну, нарешті ж ви зрозуміли наше до вас реальне ставлення. А то ми вже думали, що ви всі безнадійні телепні.

Засвойте, дебіли: нам плювати, що ви про нас думаєте. Зрозуміло? Що ми будемо робити у зв'язку з цим кашинським листом? Нічого. Ви все правильно зрозуміли. Ми не будемо робити нічого. Ми навіть його читати не будемо. Нам байдуже все це.

Є цей лист чи ні, від цього наше до вас ставлення не зміниться: ми як душили вас, так і будемо душити, як вважали за свиней і козлів, так і будемо вважати. А якщо хтось з вас рот на нас усерйоз роззявить, так ми його вб'ємо. Просто вб'ємо - і все. А цидулки ваші пишіть скільки вам заманеться: папір усе терпить. Записочки свої убогі строчіть, бідолашні.

Надто багато честі про вас піонерам розповідати. Порепетуєте, та й заткнетесь, втомитеся. А нам плювати: собака гавкає - караван іде. А знаєте, чому ми так за сорок два роки змінилися? А тому, що ми зрозуміли те, чого не розуміли раніше: ніякої нації немає.

Ось Кашин пише "ви деморалізували націю". Деморалізували, це правда. Але не націю. Націю деморалізувати неможливо: вона свою мораль самовідтворює в кожному своєму елементі сама. Нація її зберігає. Власне, мораль - це іманентна властивість нації. Її не можна у нації відняти. Не можна її зруйнувати. Іншими словами, нація без моралі - не нація.

Таким чином ми деморалізуємо наволоч, натовп. Лише наволоч і можна деморалізувати. Так от, найбільшим нашим відкриттям за останніх сорок два роки стало те, що ми виявили важливу обставину: в Росії немає жодної нації.

Чому так вийшло? Ну, тут ви, мабуть, маєте рацію: сто років геноциду зробили свою справу. Може бути, звичайно, справа ще складніша, і все почалося ще раніше, але це вже не має значення. Тієї різанини, яку влаштували наші попередники - її однієї досить, щоб знищити будь-яку націю. Навіть найздоровішу і повну сил.

Але так чи інакше, проте нинішня російська влада взяла Бритву Оккама і відсікла все зайве. І не плодить сутності без потреби. Так вона зрозуміла одну важливу річ: ідеологія - річ надзвичайно незручна. Маючи ідеологію, неминуче скочуєшся в доктринерство і тим самим позбавляєш себе оптимального вибору, оскільки ефективне рішення може лежати і за межами ідеологічних кордонів.

З цієї ж причини вона відмовилася і від моралі (мораль - це різновид ідеології). Голий прагматизм влади привів її до несподіваного висновку: найкращий спосіб управління - це підкуп більшості і насильство над меншістю. Все. В цьому і початок, і кінець всієї владної кухні.

Якщо ти підкупив більшість, то вони проковтнуть будь-яку твою витівку. Оскільки вони самі позбавлені моралі, вони вважають цілком логічним, що її нема й у влади. Більш того, наявність моралі у влади така публіка сприймає як слабкість і тюхтійство.

До чого я все це? А до того, що ніякі вмовляння влади нічого не дадуть. І всі ці "листи" - жахливий наївняк і навіть, якоюсь мірою, позерство. Людині дали залізною палицею по голові, і вона прозріла. А якби не дали?

І ось ця апеляція до відсутньої сутності, якомусь "народу". Ой, не чіпайте народ, не знущайтеся над ним, не деморалізуйте його, не дезорієнтуйте.

Ми маємо справу з повним і абсолютним злом. Злом, яке скинуло з себе всі фігові листки і вдягнуло годинник за мільйони рублів. Зло, яке хизується тим, що воно - зло. Яке саме злом себе й усвідомлює. Вони фактично навіть і церкву собі створили - сатанинську. З явними і очевидними фактами прямого богохульства та знущання над вченням Христа.

Писати цьому злу листи - не тільки безглуздо, але навіть і нечесно по відношенню до зла. Адже воно з тобою грає чесно, прямо кажучи, що тобі нема на що розраховувати. А ти сам собі брешеш, намагаєшся переконати себе і навколишніх, що діалог можливий, що потрібно лише, щоб тебе влада почула.

І крім того, що це нечесно по відношенню до зла, це ще й зрада добра. А якщо ми його зраджуємо, воно зникає.

Оригінал


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.