Головний секрет російської пропаганди

2 коментувати
Чому навіть росіяни, яких було репресовано, вірять, що система працює правильно

Завдання тоталітарної пропаганди полягає в тому, щоб переконати людину в правильності курсу влади, в його безальтернативності. Людина, "опрацьована" такою пропагандою, переконана у тому, що вона щаслива. Принаймні в тій мірі, в якій це взагалі можливо в даних умовах. І що цим щастям вона зобов'язана владі значно більшою мірою, ніж сама собі.

І якщо вона все-таки нещаслива, то повинна це сприймати як прикру аномалію, як своє особисте, індивідуальне нещастя, ніяк не пов'язане з країною в цілому (яка щаслива як ніколи). І от як раз це її нещастя - плід її персонального пороку і слабкості, маловір'я і скептицизму.

Тобто, іншими словами, тоталітарна людина, якщо і відчуває себе нещасною, то чітко розуміє, що її нещастя - це виключення з правила. Що всі щасливі, а вона, виродок, нещасна. І для щастя потрібно лише приєднатися до решти людей, які радіють життю і не рефлексують, як вона.

І навіть коли нещастя носить цілком конкретний і відчутний характер: посадили батька, брата, розстріляли дружину, то така людина, навіть будучи повністю впевненою в їх невинності, все одно вважає це лише помилкою. І ходить по інстанціях, доводячи, що вони невинні, будучи впевненою, що "там розберуться", що потрібно лише дійти до правильного начальника, що "цар не знає" і так далі.

Людина, оброблена пропагандою, переконана, що щаслива

І ще один досить важливий нюанс: для неї не є доказом хибності самої системи те, що кругом таких посаджених братів і батьків - хоч греблю гати: це їх правильно посадили! У нас просто так не саджають! Значить, щось було! Немає диму без вогню! А мій випадок - це просто прикра помилка, непорозуміння, яке не скасовує правильності генеральної лінії.

Людина вільного суспільства представляє повну інверсію людини тоталітарної. У неї інші проблеми: вона щаслива, але переконана, що її щастя - це виняток, а не правило. Що народ страждає. Що влада порочна. Звідси нескінченні історії про те, що "ви не знаєте життя", "виїдьте за МКАД, подивіться, в якому жаху живе простий народ", або ось це, моє улюблене: "от ви ж з простими людьми не спілкуєтеся, а я вчора розмовляв із таксистом...".

І невтямки цій людині, що такі "щасливі винятки" складають більшість нації, настільки вільні ЗМІ зосереджені на обсмоктуванні саме негативу, розборі будь-яких, навіть наймізерніших помилок влади, на роздуванні до вселенських розмірів будь-яких дрібниць. Адже у вільному суспільстві на позитиві рейтингу не зробиш.

І ось ця інтонація і є найважливішим індикатором рабства чи свободи. Зараз в Росії все менше людей, які відчувають своє щастя як виняток, і все більше тих, хто вважає винятком своє нещастя.

Оригінал


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.