Чи приготують українці найсмачнішу страву на європейській кухні?

0 коментувати
Дозволю собі порівняти зовнішньополітичну ініціативу ЄС щодо країн-сусідів із доволі популярними змаганнями щодо сучасного кулінарного мистецтва

Припустимо, команда з шести гравців-учасників має стандартний кулінарний набір, однакові інструменти та доволі суворого суддю, який обиратиме хто найсмачніше, у коротші терміни та виходячи із заданих правил зможе приготувати вишукану страву.

На відміну від телешоу, країни Східного партнерства готують різні «страви» у своїх стосунках з ЄС. Отже, «інгредієнти» та «рецепти» апріорі не можуть бути однаковими.

Так, це, звичайно алегорія, але коли ще у 2009 році Україна разом із п’ятьма країнами-партнерами розпочали участь в ініціативі Європейського Союзу Східне партнерство, ми всі дещо скептично її сприйняли, оскільки не були готові рухатися в «одному кошику» адже за рівнем амбіцій, змістом та темпом розвитку відносин з Євросоюзом Україна, Молдова  та Грузія значно відірвалися від інших партнерів.

Україна прагне бути максимально прагматичною, тому розглядає запропоновану багатосторонню платформу Східного Партнерства як додатковий майданчик для нетворкінгу та зміцнення співпраці як з країнами-партнерами, так і з державами-членами ЄС. Він допомагатиме  Україні в реалізації спільних взаємовигідних проектів – ефективному використанні транспортної й енергетичної інфраструктури, а також  дозволятиме, хоч і обмежено, на безпековому напрямі скоординувати  боротьбу із гібридними викликами і не тільки.

Справжня майстерність – самотужки приготувати насправді вишукану і неперевершену страву за власним рецептом

На жаль, ЄС, запропонувавши модель партнерства у своєму східному вимірі, до цього часу не зміг поєднати стратегічні візії і конкретне бачення їхньої реалізації, так би мовити, тактичні дії. Для РФ на етапі розпаду імперії  - все, що відбувається в країнах пострадянського простору є життєво важливим, і вона готова зробити все, щоб зруйнувати будь-який  рух до європейських цінностей. Натомість Євросоюз, часто маючи стратегічну візію, не має внутрішнього консенсусу, щоб зробити насправді амбітні кроки.

Однак,  зараз не час жалітися. Ми маємо використати запропоновані ресурси та інструментарій, одночасно розширюючи наш горизонт взаємодії з ЄС. Для українців – це невідворотній рух до чотирьох свобод, що є базовими елементами Європейського Союзу: вільний рух товарів, послуг, капіталу і людей, які кожен може для себе візуалізувати на практиці.

Але все ж таки основне, про що наголошую під час зустрічі із європейськими колегами – побудова інституцій за європейським зразком, адже їхня відсутність робить Україну вразливою до зовнішніх та внутрішніх викликів. Для нас основна цінність Угоди про Асоціацію з ЄС саме у новій якості впровадження європейських стандартів в життя кожного українця, і чи це буде оновлена районна адміністрація чи міністерство у столиці – вони мають функціонувати за ідентичними принципами –  транспарентності, залученості до прийняття рішень, гідних зарплат. У наших європейських друзів, попри непросту ситуацію всередині ЄС, є унікальний шанс зробити свій внесок в добробут і благополуччя держав-партнерів!

Наше завдання – перетворити виклики на переваги. Отже і сьогоднішня міністерська зустріч у форматі «Східне партнерство-Вишеградська четвірка» в Польщі має на меті саме знаходження таких переваг для кожної країни-учасниці. Логіка позитивних зрушень, а для України, Молдови і Грузії – це насамперед отримання безвізового режиму поїздок громадян та принципово новий рівень політичної й економічної інтеграції з ЄС, має бути закріплена на Саміті Східного партнерства у листопаді поточного року. Ця нова логіка має бути відображена в удосконаленій, більш гнучкій архітектурі цієї ініціативи, дозволяючи тим, хто хоче і може, рухатися швидше і глибше інтегруватися з ЄС. У добу змін та оновлення у самому Євросоюзі побудова різношвидкісного Східного партнерства буде цілком доречним кроком. А все інше можна робити поза рамками ініціативи Східного партнерства!

А щодо змагань на пекельній кухні – знаєте, певен, що не головне посісти перше чи друге місце, або першими отримати «безвіз»: у кожного – свій обсяг «домашньої роботи». Справжня майстерність –самотужки приготувати насправді вишукану і неперевершену страву за власним рецептом. Тоді готувати будемо на іншій кухні.

Але для цього доведеться попрацювати!

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.