Єдиний можливий сценарій. Яким буде результат візиту Сі Цзіньпіна до Москви

Програш Путіна може мати в картинці китайського лідера Сі Цзіньпіна ще декілька небажаних, але цілком можливих наслідків, наприклад, зміна чи послаблення режиму (Фото:REUTERS)
Очевидно, що Китай знаходиться в ситуації, коли «безмежне співробітництво», узгоджене з Росією напередодні повномасштабного вторгнення, має отримати чіткі червоні лінії
Ще рік тому основним визначальним фактором для Китаю в частині зовнішнього стримувача були наслідки пандемії та завдання виправити історичний мінімум економічного зростання за останню декаду. Демографічна криза додатково посилює навантаження на економічну складову.
Проте, спільна заява Китаю та Росії в лютому 2022 щодо загроз демократії та ролі цих країн у відновленні стабільності світу, і майже одночасний початок повномасштабного вторгнення Росії в Україну, говорить також про фокус на силову стратегію Китаю в світі.
І якщо на початку 2022 року ще можливо було очікувати поєднання цих двох стратегій (торгівельної та силової), бо у Китаю були однозначні сумніви щодо єдності Заходу в масштабності реакції на вторгнення в Україну, зараз все змінилося.
Останній рік з моменту повномасштабного вторгнення Росії в Україну продемонстрував готовність коаліції союзників України на чолі з США до безпрецедентної підтримки. Зокрема, в частині накладання санкцій, яких в новітній післявоєнній історії проти держави — Постійного члена Ради безпеки ООН іще не було.
Цей факт однозначно примусить Китай принаймні переосмислити свої наміри, особливо в частині можливих силових сценаріїв.
Для України ситуація непроста
На сьогоднішній день Китай опинився в складній ситуації вибору між підтримкою свого однодумця по необхідності захисту автократичного режиму — Путіна, у війні, яка ним розв’язана очевидно незаконно, всупереч всім міжнародним правилам та вимогам ООН, з далеко неочевидними перспективами. Та можливості реалізовувати таку необхідну для стабільності країни і режиму політику економічного зростання.
Пряма військова підтримка Росії може означати для Китаю втрату важливих економічних партнерів в Європі, і не тільки. Як наслідок втрату ринків та серйозний спад торгівлі.
З іншого боку відсутність підтримки призведе до програшу Росії і послаблення союзника Китаю, як в Раді Безпеки ООН, так і серед альянсів, які вони спільно будують на противагу Заходу.
Додатково, програш Росії може мати в картинці китайського лідера ще декілька небажаних, але цілком можливих наслідків — зміна чи послаблення режиму, в перспективі переформатування режиму в більш демократичний та посилення західного впливу в країнах-сателітах, які також є планом експансії впливу з боку Китаю.
Очевидно, що Китай знаходиться в ситуації, коли «безмежне співробітництво», узгоджене з Росією напередодні повномасштабного вторгнення, має отримати чіткі червоні лінії, так як на сьогодні ставить інтереси Китаю під загрозу.

Зростання залежності Росії від Китаю в останні роки (особливо у 2022-му), друга роль в цьому союзі та небажання Китаю провокувати ядерну ескалацію, дає мені аргументи розраховувати на збалансований результат цього візиту.
Для України ситуація непроста, але позиція очевидна — Китай одна з ключових країн, яка стояла за створенням принципів та Статуту ООН. Тому виведення військ Росії з території України — єдиний можливий сценарій для подальшого мирного діалогу. Що прямо випливає із документу, на який Китай так часто посилається.
Приєднуйтесь до нашого телеграм-каналу Погляди NV