Світ Путіна та Сі Цзіньпіна. Що потрібно зараз Китаю

Незважаючи на все, Путін привітав втручання Китаю та план загалом (Фото:REUTERS)
Тож яка вигода Пекіна, враховуючи, що для багатьох його мирний план для Росії та України приречений на провал?
Лише через кілька днів після того, як Міжнародний кримінальний суд видав ордер на арешт президента Росії Володимира Путіна, останній говорив про мир зі своїм найважливішим союзником, китайським президентом Сі Цзіньпіном. Місцем зустрічі стала Грановита палата, побудована наприкінці XV століття — тронний зал московських царів. Головними темами дискусії були: Як припинити воєнні дії в Україні? І після того, як війна закінчиться, як має змінитися система міжнародної безпеки?
Реакція багатьох західних країн на пропозиції, висунуті Китаєм і обговорювані з Росією, була особливо підозрілою. Держсекретар США Ентоні Блінкен висловив застереження, щоб світ не обдурили «будь-яким тактичним кроком Росії, підтриманим Китаєм, …заморозити війну на її власних умовах».
Його можна зрозуміти. Путін розпочав жорстоку, неспровоковану війну в Україні. На тлі напруженої емоційної обстановки через ракетні обстріли міст, жахливих звірств щодо звичайних громадян і депортації дітей з України, навіть холоднокровна оцінка того, як припинити бойові дії, оголосити про припинення вогню і розпочати переговори з воюючими сторонами призводить до звинувачень у заспокоєнні. А мирний план, запропонований Китаєм 24 лютого і обговорюваний з Путіним під час зустрічі 20−22 березня в Москві, критикували як занадто розпливчастий і позбавлений конкретних пропозицій.
Пекіну здається, що США мають намір перетворити Китай із суперника на ворога
За таких обставин важко розглядати питання про те, як насправді може зацікавитися інша сторона тим, щоб покласти край смертовбивству, та про їхню щирість щодо будь-яких можливих зусиль, спрямованих на це.
Але як історик, я запитую себе, яким бачать світоустрій опоненти колективного Заходу? Як Росія та Китай бачили його напередодні війни та під час самої війни? А як Сі та Путін уявляють собі світоустрій після війни?