Загадка смерті Лесіна. Що сталося насправді

5 коментувати
Абсолютно згоден з тими, хто каже: коли в США проти Лесіна було розпочато розслідування, він запросто міг піти на угоду

Інформаційний сніжний ком навколо загадкової смерті Михайла Лесіна, де нашаровується всього потроху — і серйозна інформація, і всілякі чутки, і лихі коментарі, і дуті сенсації — продовжує рости.

Грандіозна сенсація — про те, що колишній міністр виїхав з США за власним паспортом сорок днів після смерті, вже розвіялася. Представник служби прикордонного та митного контролю США пояснив, що відповідний запис було внесено в базу даних із суто відомчих міркувань, щоб покійний не продовжував значитися як іноземець, який в'їхав в Америку і потім з неї не виїхав.

У відповідь на конспірологічну версію про те, що Лесін, можливо, живий, що він міг погодитися співпрацювати з американськими спецслужбами, розслідуючими корупцію у вищих ешелонах російської влади, і тепер перебуває під програмою захисту свідків, а його смерть інсценізована, з'явилися докладні публікації, як працює ця сама програма.

Підзахисний просто зникає, безслідно розчиняється на просторах Америки під новим іменем, з новими документами, новою біографією, новою кредитною історією, обірвавши всі колишні людські зв'язки і знайомства. При цьому, стверджують автори, ФБР ніколи не інсценує смерть і похорон підзахисного — це все, мовляв, вигадано у Голлівуді.

Можливо, все так і є. Зауважу, однак, в цих публікаціях в основному мова йде про ФБР і американських громадян, які погодилися давати «федералам» свідчення у кримінальних процесах проти босів мафії. При цьому, боюся, ніхто толком не знає, як захищають свої джерела, свою агентуру, своїх інформаторів з числа іноземців, наприклад, ЦРУ або інші американські спецслужби, які займаються розвідкою. Мені, до речі, доводилося чути, ніби в спецслужбах всього світу уважно дивляться і голлівудські трилери, і шпигунські романи читають, і деколи беруть на озброєння вигадки їх творців.

Взагалі, мій життєвий досвід підказує, що спецслужби іноді здатні діяти набагато витонченіше, цинічніше і холоднокровніше, ніж може припустити нормальна людина, далека від світу «лицарів плащу та кинджалу». Причому логіка їх дій деколи здається ірраціональною — це до тих, хто каже: якщо Лесіна хотіли ліквідувати, навіщо було робити це в Америці, чи не простіше було це зробити в Росії, де він продовжував бувати?

До речі, ніякі спецслужби ніколи не рекламують прийоми і методи своєї роботи — сьогодні не інсценують похорон своїх підопічних, а завтра — інсценують. І можуть обставити справу так, що навіть рідні будуть впевнені, що присутні на цих похоронах.

Спецслужби ніколи не рекламують прийоми і методи своєї роботи

До речі, зараз всі рідні і близькі — за Лесіна горою, відкидають будь-які припущення, що справа нечиста. Але це нічого не доводить. Лесін вмів дружити, здатний був часом кинути всі справи і буквально в коржик розбитися заради друзів. Багато йому зобов'язані. Нормально, що вони тепер захищають його пам'ять. Але якщо їх послухати, то взагалі виростає прямо-таки фігура ангела без крил.

Насправді ж Михайло Лесін був, як мовиться, «нещадний до ворогів рейху». Як і ті відомі персонажі з історії різних країн, що і вірші складали, і акварелі писали, і «Апасіоната» з благоговінням слухали, і скрипочки майстрували на дозвіллі, і були зворушливо дбайливі про братів наших менших, але — ламали, не здригнувшись, спини і долі тим, хто заважав їм у великій політиці. Ось і Лесін — так само, якщо не злюбив когось, записав у свої вороги — пиши пропало. Я особисто відчув це на своїй шкурі. Коли на початку путінського президентства Кремль вирішив забрати під свій контроль «старе» НТВ, мені довелося не раз спілкуватися з Лесіним, який був тоді головним відповідальним за привласнення активів, що належали опальному медіа-магнату Володимиру Гусинському. Він не зовсім приховував своєї крайньої ворожості і в очі говорив: зроблю все, щоб ні тебе, ні Гусинського, ні Малашенко, ні всієї вашої НТВшної зграї більше на нашому телевізійному ринку не було.

Приблизно так само, наскільки мені відомо, Лесін розмовляв і з Олексієм Венедиктовим. Прийшовши керувати холдингом «Газпром-Медіа», він незабаром чесно і відверто пообіцяв Олексію Олексійовичу, що — як би це сказати делікатніше — рано чи пізно його «уделать». Тільки дієслово там було вжите більш міцніше, зовсім вже нецензурне.

«Уделать» не вийшло. До речі, думаю, що в тій історії Лесін, що називається, не по чину брав, без санкції згори вів особисту вендету — і проти Венедиктова, якого терпіти не міг, і проти радіостанції. Адже 15 років тому «Эхо» виявилося єдиним із засобів масової інформації, які належали Гусинському, яке зуміло, навіть перейшовши під контроль «Газпрому», відстояти свою редакційну незалежність. Лесін цього не забув і ніколи не пробачив.

Він міг бути азартний у цих своїх особистих війнах і здатний був, як мені здається, зарватися, втратити почуття міри. Нещодавно Сергій Пархоменко в своїй передачі сказав про Лесіна важливу річ: він боровся з незалежними ЗМІ не тільки тому, що йому це було доручено, але ще й тому, що явно отримував від цього задоволення — ось це повністю збігається з моїми відчуттями і спогадами. Як на мене, так він люто ненавидів і зневажав журналістів, всіляко намагався принизити їх. І чим талановитіше вони були, чим більше чинили опір, відстоюючи свою незалежність, тим більше він їх ненавидів.

Для чужих він був страшний чоловік — холодний, жорстокий, цинічний. Для своїх — широкий, веселий, добрий. Але в будь-якому випадку особисте благополуччя, особистий стан, особистий комфорт, доля сім'ї, рідних і близьких для Михайла Лесіна — знову ж таки, за моїми спостереженнями — завжди стояли вище різного роду «державницьких» міркувань. Державна служба була для нього лише ефективним інструментом в бізнесі.

Тому я абсолютно згоден з тими, хто каже: коли в США проти Лесіна було розпочато розслідування, він запросто міг піти на угоду — в тому числі і з власної ініціативи, з американськими правоохоронними органами або спецслужбами в обмін на гарантії для себе і для членів своєї сім'ї. Міг запропонувати за це поділитися всім, що він знає.

А знав він дуже багато — і тут я не погоджуся з тими, хто каже, що це не так.
Офіційного доступу до секретної інформації після звільнення з Кремля він дійсно не міг мати. Однак у Лесіна були великі особисті зв'язки, в тому числі і на високому рівні, він ними деколи хизувався — в останньому своєму інтерв'ю російській «Форбсу» натякав, наприклад, що продовжує іноді бачитися з Путіним. А спецслужби, як кажуть, по зернятку клюють, збирають інформацію по крихтах, які їх інформатори можуть отримувати в приватних розмовах, при особистих, неформальних контактах з сильними світу цього. Тим більше, що далеко не всі вони вміють тримати язик за зубами, особливо зі своїми. Крім того, для спецслужб може бути важливо все — просто спостереження з боку, оцінки, коментарі джерел.

Що все ж таки трапилося в готелі Dupont Circle 5 листопада минулого року, ми, можливо, ніколи не дізнаємося. Хоча множинні тупі травми, виявлені, як виявилося, по всьому тілу Лесіна, навряд чи свідчать про нещасний випадок. Швидше за все, його хтось до смерті побив — чи то в готелі, чи то на вулиці, звідки він зумів якимось чином дістатися до свого номера і помер від отриманих побоїв вже там. Чи то це було навмисне вбивство відступника, чи то превентивна ліквідація людини, яка загрожувала бути «слабкою ланкою», чи то результат спонтанної сварки з кимось знайомим, чи то - випадкової вуличної бійки.

У мене особисто немає версії, в якій я був би впевнений на 100%, але зрозуміло, що справа темна.
До того ж багато прокремлівських ЗМІ у висвітленні цієї справи використовують давно відпрацьовану ними методику створення максимального «інформаційного шуму» навколо якоїсь незручної для влади події чи новини, коли в публічний медіа-простір викидається відразу безліч версій, у тому числі абсолютно скандальних, купа взаємовиключних оцінок і коментарів — і все це спеціально для того, щоб остаточно заплутати, задурити голову обивателю, позбавити його можливості тверезо оцінити те, що трапилося.

Хтось каже, що Лесин посварився з друзями, у яких зупинився у Вашингтоні, пішов, грюкнув дверима і зупинився в першому-ліпшому готелі. Хтось заперечує: та ні, зовсім не в першому-ліпшому, Лесін же був геєм, готель же, де знайшли його тіло, серед вашингтонських геїв популярний як місце інтимних побачень, а між геями часто трапляються жорстокі з'ясування відносин. Хтось знову заперечує: нісенітниця собача, небіжчик, навпаки, був, великий женолюб і взагалі нещодавно завів собі нову пасію, колишню фотомодель, майже вдвічі себе молодше, закохався без пам'яті, почав з нею жити, подорожувати по світу, дівчина навіть народила йому дитину.

Хтось каже, що Лесін був у запої, хтось заперечує, так ні, він не пив, він давно зав'язав, а ось був наркоманом, і в той вечір, напевно, пішов шукати «дозу» в найближчому злачному районі, але чимось не сподобався місцевим наркоторговцям, які його жорстоко побили. Хтось стверджує, що він заборгував якимсь супервпливовим людям у Росії величезні гроші, хтось навіщось приплітає до всієї цієї історії мільярдера Петра Авена, розповідає, що приїхати до Вашингтона Лесіна запросив саме він — на церемонію вручення Авену якийсь премії. Хтось тут же напускає ще більше туману: але на церемонії-то Лесін так і не з'явився. Хтось розповідає, ніби напередодні смерті до Лесіна в номер зайшов хтось із персоналу готелю — хотів поцікавитися станом постояльця, давно не покидав номери, знайшов його лежачим на підлозі в напівнепритомному стані, намагався перекласти на ліжко, але той почав чинити опір, і портьє пішов геть. Натяк на те, що «тупі травми» ненавмисно завдав небіжчикові турботливий співробітник готелю?

До речі, зауважу: поки не відомо, що показали записи відеокамер внутрішнього спостереження. Коридори та холи готелю були ними обладнані, з високою часткою ймовірності, у слідства є відповідь: приймав Лесін у себе в номері відвідувачів чи ні.

Але якщо спробувати виділити з усього наявного «інформаційного шуму» щось істотне, вже є дві, на мій погляд, важливі та важко пояснювані обставини.

По-перше, абсолютно незрозуміло, чому Лесін, подавши у відставку і навіть не чекаючи офіційного оголошення про неї, 16 грудня 2014 року, поспішив туди, де його майже напевно чекали великі неприємності — в Америку?

Адже ще в травні 2014 року продзвенів «дзвіночок»: двоє впливових конгресменів, демократ Джим Макговерн і республіканка Ілеана Рос-Лехтінен, звернулися з листом до президента США, в якому закликали Обаму додатково включити в знаменитий «список Магнітського» ряд високопоставлених російських чиновників, винних в інших, що отримали широкий розголос, порушеннях демократичних прав і свобод в Росії. В тому числі і Лесіна — у зв'язку з тією роллю, яку він зіграв у вищезазначеній справі Володимира Гусинського (у США, як і в Європі, вважається давно доведеним, що ця справа була політично вмотивованою — на цей рахунок є рішення Європейського суду з прав людини, яке давно вступило в силу).

Далі — в липні 2014 року сенатор-республіканець Роджер Уікер, який вже багато років займається розслідуванням випадків корупції та порушення прав людини в Росії, публічно зажадав від міністерства юстиції США розібратися, яке походження коштів, на які була придбана нерухомість на багато мільйонів доларів в престижних районах Лос-Анджелеса, оформлена на приналежну Лесіну компанію Dastel Corporation.

А в грудні 2014 — приблизно за два тижні до відставки Лесіна з «Газпром-Медіа» — мін'юст США підтвердив, що цим розслідуванням займається кримінальний департамент міністерства і ФБР. При цьому, правда, не уточнювалося, чи порушена вже кримінальна справа, але і цих повідомлень було достатньо, щоб десять разів подумати, ніж їхати в Америку. Однак Лесін поїхав. І потім їздив ще кілька разів, явно зовсім не побоюючись проблем з американською юстицією.
Дивно, чи не правда?

І друга велика дивина: чому так довго мовчали американські судмедексперти, і чому саме зараз раптом було оголошено, що помер Лесін не від серцевого нападу, а зовсім з іншої причини? Важко повірити, що 5 листопада минулого року поліцейські, в тому числі судмедексперти, які прибули на місце події, могли при огляді не помітити на трупі сліди «тупих травм».

Можливо, у справі з'являться й інші питання, будуть і інші сюрпризи, в тому числі і вельми неприємні — можете самі здогадатися, для кого саме. Хоча станеться це, може, ой як нескоро. Згадаймо, що всю правду про те, як насправді було організовано в Мексиці вбивство Троцького - помітили, що чомусь саме зараз багато хто згадав про Рамона Меркадера та удар льодорубом по голові? — ми дізналися тільки через майже півстоліття.

Текст публікується з дозволу автора.

Оригінал


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.