Скандал імені Саакашвілі тільки починається

19 коментувати
Зараз я хочу зосередитися виключно на юридичному боці питання

Отже, — президент України Петро Порошенко своїм указом позбавив екс-президента Грузії і екс-губернатора Одеської області, а нині свого жорсткого критика, Михеїла Саакашвілі, українського громадянства. Я не буду зараз коментувати різні політичні аспекти цієї події, обговорювати всілякі версії, чому і навіщо український президент зробив це. Особливо, версії відверто конспірологічні — наприклад, про те, ніби насправді все це лише спектакль, затіяний за обопільною змовою для того, щоб реанімувати популярність Саакашвілі в Україні, що похитнулася. Або — інша версія — мало не за вказівкою вашингтонського, або брюссельського обкомів, де у Саакашвілі, нібито, з'явилися могутні недоброзичливці.

Зараз я хочу зосередитися виключно на юридичному боці питання. У законі про громадянство України є стаття 19, на яку, до речі, посилається державна міграційна служба України у своїй заяві. А за відсутності опублікованого тексту указу президента, це єдиний офіційний документ про позбавлення Саакашвілі українського громадянства.

Саакашвілі буде оскаржувати указ президента

Дійсно, в ст.19 цього закону є п.2. У ньому описуються підстави для втрати громадянства України. І в цьому пункті — увага — ясно сказано, що підставою для втрати українського громадянства, набутого на підставі ст.9 цього закону, є «обман, свідоме надання неправдивих відомостей або фальшивих документів». Йдемо далі, звертаємося до цієї самої ст.9 закону про громадянство України. У ній описується порядок прийняття в громадянство України і там говориться буквально таке: «До громадянства України не приймається особа, яка — перше — вчинила злочин проти людства чи здійснювала геноцид», – це не про Михеїла Саакашвілі. Друге: «засуджена в Україні до позбавлення волі за вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину до погашення або зняття судимості», мається на увазі, що якщо судимість знята або погашена, то колишній засуджений може бути прийнятий до громадянства України. Але все це, знову-таки, теж не про Михеїла Саакашвілі.

І, нарешті, третє: «не береться до громадянства України особа, яка вчинила на території іншої держави діяння, яке визнано законодавством України тяжким або особливо тяжким злочином». На той момент, коли Саакашвілі отримав українське громадянство — а було це 30 травня 2015 року, — ніяких вироків суду щодо Саакашвілі, що набули чинності, не було.

У законі нічого не говориться, до речі, про те, що в громадянство України не може бути прийнята особа, проти якої ведуться ті чи інші слідчі дії — як у випадку з Саакашвілі.

Крім того, доречно нагадати, що про спроби нової влади Грузії висунути проти Саакашвілі різного роду кримінальні звинувачення, було широко відомо громадськості. Ні в Європі, ні в США ці спроби не були зустрінуті інакше, як політично мотивоване переслідування. Це вже не кажучи про те, що Україна взяла на себе певні міжнародні правові зобов'язання не створювати ситуацій, в результаті яких фізична особа виявляється в статусі апатрида, тобто, особи без громадянства. А у випадку з Саакашвілі саме так і відбувається.

Коротше, — ясно, що Саакашвілі буде оскаржувати указ президента і відповідне рішення державної міграційної служби в судовому порядку. Ясно, що знайдуться грамотні юристи, які в цьому будуть йому допомагати — як відстояти рішення про те, що Саакашвілі більше не є громадянином України згідно із законом, уявити собі важко. І я побоююся, що скандал навколо всього цього тільки починається.

Текст опубліковано з дозволу автора

Оригінал


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.