Сирійські сюрпризи від Путіна

9 коментувати
Сирійські сюрпризи від Путіна
Цілей, які Росія ставила перед собою на Близькому Сході, досягти не вдалося

А чи був хлопчик? Може, хлопчика не було? Чи пішов Путін з Сирії? Може, і не пішов зовсім?

І завіщо чого йому йти?

Жодної з заявлених — або незаявлених — цілей сирійської операції не досягнуто.
«Ісламську державу» не переможено.
Інші вороги Асада теж не розгромлені. Інакше навіщо мирні переговори?

Так, справи Асада трохи покращилися, але він як і раніше не контролює більшу частину території країни.

До речі, якщо мирні переговори щодо Сирії ні до чого не призведуть, і громадянська війна поновиться з новою силою, війська Асада без підтримки Росії можуть знову почати програвати.

Кажуть, Захід став інакше ставитися до Кремля. Знову заповажав, знову вважає впливовим гравцем, знову веде переговори. Може, комусь щось і справді здалося, а хтось хреститься: цур мене! Може, хтось і поважає, а хтось-ні. Це все з області суб'єктивного сприйняття. Тим більше, що Захід – різний. У США — одне, в Німеччині – інше, у Великобританії – третє.

А ось що стосується переговорів, то на Заході їх готові вести навіть з терористами, що захопили заручників. Сам факт переговорів ще ні про що не говорить. Захід майже завжди виходить з принципу: переговори кращі за кровопролиття, нехай будуть переговори хоч з чортом, хоч з дияволом, аби запобігти загибелі невинних людей.

Крім того, Захід все більше дратувала відверта брехня Москви: замість ударів по силам «Ісламської держави» бомбардувала сили опозиції, кажучи при цьому, що бомбардувала ІД.

І чого точно не відбулося – через операцію в Сирії ніхто із західних лідерів не поплазував до Путіна на колінах, в лахмітті та веригах, посипаючи голову попелом, щоб просити прощення, покаяння, запрошувати домовлятися про розподіл світу на сфери впливу, кликати назад в «вісімку». Не сталося ні нової Ялти, ні нового Потсдама.

Розміняти втручання в Сирії на якісь послаблення з боку Заходу з українських справ теж не вийшло.

Через операцію в Сирії ніхто із західних лідерів не поплазував до Путіна на колінах, в лахмітті та веригах

Захід як не визнавав анексію Криму, так і не визнає. І підкреслює, що ніколи не визнає. Санкції діють,ба більше, можуть виникнути нові. Якщо Путін не звільнить Надію Савченко.

Нагадаю, цього тижня звільнити Савченко зажадав президент США Барак Обама – просто в телефонній розмові з Путіним. Потім цю вимогу повторив президент Європейської ради Дональд Туск від імені всіх глав держав та урядів 28 країн-членів ЄС. Річ, насправді, безпрецедентна.

За роки путінського правління в Росії було багато ганебних судилищ, і на Заході неодноразово  лунали голоси на захист тих, хто потрапив під каток російського "лжеправосуддя". Але жодного разу не було такого: прямої вимоги лідерів всіх країн Заходу, зверненої особисто до Путіна, звільнити, причому негайно, жертву судового свавілля.

І що б не говорив потім путінський прес-блазень, якщо Росія спробує знову протиставити себе цивілізованому світові через Надію Савченко, то це може призвести до нового етапу ізоляції Росії.

Що стосується інших можливих цілей, на зразок «демонстрації військової міціі» Росії, ніщо не свідчить про те, що світ застиг в здивуванні, вражений новинками російського ВПК. Тим більше, що російська авіація діяла, прямо скажемо, в комфортних умовах – ні тобі повітряних боїв з авіацією супротивника, ні заслонів всіляких засобів ППО. А можливості авіаційної військової техніки перевіряються саме в таких боях, та ще в подоланні протиповітряної оборони противника. Єдиний випадок, коли російський МІГ-29, порушивши повітряний простір Туреччини, зустрівся в повітрі з турецькими винищувачами, закінчився, як всі ми пам'ятаємо, сумно.

Я думаю, що Путін прийняв рішення піти з Сирії – якщо він дійсно так вирішив (про це трохи пізніше) – тому, що в глибині душі теж розумів все вищевикладене.

Плюс ще з кількох причин.

По-перше, тому, що зрозумів: без наземної операції перемогти не можна ні ворогів Асада, ні ІД. Ризикувати ж Путін не хоче – наземна операція означає неминучі втрати на далекій і мало кому зрозумілій, навіть закінченим «ватникам», війні. Це вам не Крим і не Донбас, це Афганістан, версія 2.0.

По-друге, в загонах супротивників Асада можуть з'явитися, а за деякими повідомленнями, вже з'явилися засоби ППО – переносні ракетно-зенітні комплекси, що загрожує збитими літаками і жертвами серед льотного складу російських ВПС – і тоді, знову ж, буде повторення Афганістану, рано чи пізно.

По-третє, як і раніше, великий ризик того, що Туреччина може почати сухопутне вторгнення в Сирію. Тому Путін, можливо, волів би, щоб у цьому випадку російських військ і авіації там не було. Не хоче він випадкового конфлікту з країною-членом НАТО, як показав інцидент зі збитим МІГом – далі істерики з биттям посуду справа не пішла.

По-четверте, війна в Сирії – це витрати. Не те, щоб непідйомні, але й не малі. Називаються різні цифри — 38 мільярдів рублів за весь час операції, 3 мільйони доларів у день, 4 мільйони.

Про точність цих цифр можна сперечатися, але зрозуміло, що це додаткове навантаження на економіку. З економікою ж справи кепські – настільки, що президент просто в стилі Йосипа Віссаріоновича збирає раптом термінову нічну нараду з приводу антикризових заходів.

Крім того, а чи пішов Путін з Сирії насправді? Велике питання. Адже у Криму російських військ не було. Тобто вони були, сам Путін зізнався, але не відразу – тільки рік потому. І в Донбасі їх теж не було і немає. Якщо б задум з «Новоросією» не накрився мідним тазом, якщо б вдалося, певне, давно б уже зізнався, що були. І в Сирії російських військ поки що теж не буде, раз так вирішив Путін, а потім раптом з'ясується, що вони звідти пішли, та не зовсім.

Насправді вже заявлено, що бази в Тартусі і Хмеймімі продовжують діяти, що там залишаться і вертольоти і літаки, і багато всього іншого в достатній кількості, щоб надати підтримку сирійським урядовим військам.

Ось і минулої п'ятниці міністерство оборони РФ оголосило, що літаки російських ВПС здійснюють по 20-25 бойових вильотів в день в район Пальміри, за яку йдуть запеклі бої між військами Асада і загонами «халіфату». До речі, це чи не перший виразний випадок, коли російська авіація в Сирії дійсно бомбардує позиції ІД.

Ну і, нарешті, не можна виключити ще одну версію, яку стали нещодавно обережно висловлювати окремі спостерігачі. Суть її зводиться до того, ніби Путін вирішив, що жорсткий і реакційний курс, який він обрав у своїй зовнішній і внутрішній політиці після переобрання на третій термін в 2012 році, себе вичерпав, і він починає якийсь поворот у бік більш стриманої та раціональної політики, як внутрішньої, так і зовнішньої.

Як на мене – так поки ця версія виглядає цілком конспірологічною. У Путіна, котрий перетворився на Горбачовв, чи навіть на чверть Горбачова, не вірю. Чорного кобеля не відмиєш добіла. Але...

Наберемося терпіння, поживемо – побачимо. І це – не чергова фраза, якою інколи завершуєш текст, тому що нічого більш оригінального придумати не вдається. Просто герметично закрита кремлівська політика – давно вже справжній «чорний ящик». Що відбувається всередині, нам вдається судити тільки постфактум, коли ми бачимо, що в черговий раз з цього ящика вилетіло: «рокіровочка», то Крим, то Сирія, то Памфілова на чолі ЦВК, то колишній охоронець, підвищеного до губернатора, а то ще який-небудь, з дозволу сказати, сюрприз кольору дитячої несподіванки.

Текст публікується з дозволу автора.

Оригінал


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.