Що означає для РФ пам'ятник Івану Грозному

1 коментувати
Відблиск від фігури жорстокого царя неминуче впаде на фігуру нинішнього правителя

Адже пам'ятники ставлять не тим, хто на них зображений. Набагато частіше пам'ятник потрібен для того, щоб прославити час, коли він ставиться, або того правителя, який в цей час царює. Перша серія фільму Ейзенштейна «Іван Грозний», яка була знята за царським замовленням і вийшла на екран, коли ще йшла війна, була теж кінематографічним пам'ятником. Вона мала прославити майбутнього переможця в тій війні, Йосипа Сталіна. Друга серія, де Ейзенштейн зобразив Грозного таким, який він був – жорстокий, злий, мстивий, схильний до кепкування, юродства і навіть божевілля, була вщент розкритикована Сталіним і фактично заборонена — найімовірніше, генералісимус зрозумів, що в образі царя, що змінився, Ейзенштейн зобразив його самого.

Можливо тому сьогодні встановлення пам'ятника Грозному зведено до події обласного значення, а державне телебачення не намагається прославляти Івана Грозного? А то ж відблиск від фігури жорстокого царя неминуче впаде на фігуру нинішнього правителя, — та все одно вже падає.

Історія повторюється. Тоді, наприкінці 40-х – початку 50-х воювали з безрідними космополітами, сьогодні воюють з «націонал-зрадниками», «білострічниками», «п'ятою колоною». Тоді викривали «низькопоклонство перед Заходом», боролися за російську першість у всьому, здавалося, що і перші двигуни, і перші літаки, і перші електричні лампочки, і перше радіо і маса інших речей першими з'явилися в Росії. Боротьба ця увійшла в історію під отруйним слоганом, придуманим якимось безстрашним дотепником: «Росія — батьківщина слонів».

Чекати по-справжньому жорстких відповідей Заходу на браваду Путіна залишається недовго

Тепер вводимо контрсанкції, займаємося імпортозаміщенням, розвиваємо нанотехнології й будуємо Сколково. Цікаво, чи скоро візьмуться за літературу, музику або генетику з кібернетикою? Почали тоді: рухати фігури по кремлівській шаховій дошці. Молотова — на Вишинського, Берію — на Меркулова, Абакумова на Ігнатьєва, Хрущова на Кагановича, і назад. Тепер спікера послали в розвідку, начальника протоколу, голову адміністрації. Главу адміністрації головним у справах звірів і птахів, начальника над всією внутрішньою політикою в парламент, а на його місце головного з атомної енергетики. Когось звільнили, а когось і посадили. Не буду перераховувати всіх звільнених і заарештованих губернаторів і силовиків. Цікаво тільки, чи скоро почнеться нова «Ленінградська справа» за версією 2.0?

А там і до «справи лікарів» за новою версією недалеко. А ось у зовнішній політиці, боюся, речі можуть статися й серйозніші. Рік тому Путін з трибуни ООН закликав Захід відродити антигітлерівську коаліцію. Знаєте, доречно згадати, що сталося з антигітлерівською коаліцією вже тоді, влітку 45-го від великої трійки, що позувала для історичних знімків в Тегерані та Ялті, не залишилося майже нікого: помер Рузвельт, програв на виборах і пішов в опозицію Черчілль. До речі, розумник-Черчілль раніше за інших зрозумів, куди все котиться – першим заговорив про «залізну завісу» і про те, що вчорашні союзники у спільній боротьбі проти Гітлера ось-ось стануть смертельно небезпечними супротивниками. До решти Заходу набагато повільніше доходило, що відбувається насправді. Знадобилося, щоб в одній країні за іншою, Болгарії, Польщі, Румунії, Чехословаччині, Угорщині, спираючись на радянські багнети, прийшли до влади комуністичні режими. Знадобилися блокади Західного Берліна, знадобилося цілих чотири роки.

Але закінчилося це тим, що в 49-му колишні союзники СРСР з антигітлерівської коаліції, зрозуміли: для того, щоб наступними не впали Франція. Італія, Західна Німеччина, потрібно робити щось дуже серйозне. І тоді з'явилося НАТО. Судячи з усього, чекати по-справжньому жорстких відповідей Заходу на внутрішньополітичні метання і зовнішньополітичну браваду Путіна залишається недовго.

Текст публікується з дозволу автора

Оригінал

Більше точок зору тут


Читайте термінові новини та найцікавіші історії у Viber та Telegram Нового Времени.
ПІДПИШІТЬСЯ НА РОЗСИЛКУ ПОГЛЯДIВ   Погляди   ТА ЧИТАЙТЕ ТЕКСТИ ОБРАНИХ АВТОРІВ КОЖНОГО ВЕЧОРА О 21:00
     

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.