"Сам дурень" в українській політиці

1 коментувати
Немає лиха без добра. Добре, коли в країні політики сперечаються прилюдно, а не в кулуарах, що записи цих суперечок і навіть сварок публікуються в інтернеті

Немає лиха без добра. Ця стара приказка цілком застосовна до історії про те, як міністр внутрішніх справ України Арсен Аваков і губернатор Одеської області Михайло Саакашвілі посварилися на нараді у президента Порошенко.

Аваков навіть запустив у Саакашвілі склянкою з водою, причому головним потерпілим, якого було облило цією водою, виявився міністр закордонних справ Павло Клімкін, який сидів поруч — принагідно зауважу, один з головних героїв минулого тижня: у минулу п'ятницю було оголошено, що Єврокомісія прийняла довгоочікуване політичне рішення — в 2016 році Україна отримає безвізовий режим. В успіху переговорів на цей рахунок між Брюсселем і Києвом, поза всякого сумніву, велика заслуга голови українського МЗС. І промоклий костюм цього ніяк не применшує.

Приємна новина про майбутню візову лібералізацію, у яку багато хто вже переставав вірити, трохи поліпшила настрій політично стурбованим українцям під кінець дуже важкого року. Весь цей рік в суспільстві збиралося відверте розчарування і навіть роздратування повільним ходом реформ, а головне — явною неспроможністю влади вирішувати проблеми, що накопичилися, найпершим з яких є корупція.

Саме тему корупції у верхах останнім часом осідлав Міхеїл Саакашвілі, який явно вирішив з головою поринути в українську політику і все частіше дає зрозуміти, що має намір серйозно боротися за владу в своїй новій країні. Він все частіше прямо звинувачує в корупції керівників уряду, особисто прем'єра Яценюка і людей з найближчого оточення прем'єра. І навіть якщо хоч трохи праві ті, хто стверджує: звинувачення Саакашвілі виглядають популістськими — вони, мовляв, не підкріплені фактами, документами і т. д., все одно не можна не помічати того, що в українських політичних і громадських колах, ЗМІ, соцмережах все частіше і частіше говорять і пишуть про корупцію в госкорпораціях, в середовищі вищих чиновників, про причетність до неї впливових депутатів парламенту.

Тиша і спокій — тільки на кладовищі. Або в державній думі РФ

Зустрічні звинувачення, з якими контратакують Саакашвілі його опоненти, виглядають досить непереконливо, насамперед, тому, що вони ще більше голослівні і побудовані за принципом банального «сам дурень».

Як нещодавно справедливо зауважив київський щотижневик «Новий Время», президент Росії Володимир Путін ненавидить Саакашвілі (зайвим свідченням тому — черговий отруйний путінський пасаж на його адресу на кремлівській прес-конференції в минулий четвер), що російські спецслужби, без сумніву, всі ці роки намагалися «нарити» що-небудь на колишнього президента Грузії, давно б опублікували на нього купи компромату, якби він дійсно існував. Але вони так нічого і не знайшли.

Що ж стосується публічної сварки Авакова і Саакашвілі, то вона, ясна річ, дуже засмутила свідому українську публіку. Тим більше, що в ній дуже негарно взяв участь прем'єр Яценюк — давши волю потаємним запасам ксенофобії, він обізвав Саакашвілі «гастролером» і кинув йому в обличчя: «Ми тебе в країну запросили справу робити, а не політичним аферизмом займатися!»

Коли прем'єр, міністр внутрішніх справ і — на жаль! — багато інших політиків, громадських діячів та журналістів ведуть себе по-хамськи, публічно демонструють неприязнь до інородців, тикають, ображають, вимагають, щоб «понаїхавші» прибиралися з країни — це, безумовно, сумно. Це дійсно не прикрашає політичний клас України — і я тут розумію почуття українських друзів і колег, які говорять, як їм деколи буває соромно. Хочеться, щоб еліта виглядала елітою — статечною, благородною, респектабельною.

Але знову повторюю: немає лиха без добра. Сцена останньої рукопашної сутички в українському парламенті, коли один з депутатів хотів перервати виступ прем'єра Яценюка, взяти його на руки і піти з трибуни, при цьому конкретно схопивши за причинне місце, а прем'єр стоїчно чіплявся за трибуну, примудряючись при цьому не випустити з рук букет квітів, була феєрично смішною і обійшла усі світові ЗМІ.

І, якщо вже на те пішло, своєю поведінкою в цій екстремальній ситуації Арсеній Петрович, по-моєму, повністю реабілітувався від звинувачень російських правоохоронців, які всерйоз стверджували, ніби в «лихі 90-ті» Яценюк провів тривожну юність на першій чеченській, борючись на боці збройних сепаратистів. Погодьтеся, якщо б це було так, він миттєво не залишив би від кривдника і мокрого місця.

Жарти в сторону. Я — серйозно. По мені — так краще, що пристрасті вихлюпуються назовні, а не заганяються вглиб, що політики сперечаються прилюдно, а не під килимом, не в кулуарах, що записи цих суперечок і навіть сварок публікуються в інтернеті.

По мені — так тільки на користь суспільству, що політики дають громадянам привід над ними посміятися, переконатися, що вони зовсім не небожителі, не лицарі без страху і докору в білих одежах, а цілком земні люди, які можуть виглядати смішно і навіть нерозумно.

Пам'ятаєте, у фіналі «Того самого Мюнхгаузена» незрівнянний Олег Янковський говорить: «Я зрозумів, у чому ваша біда: ви занадто серйозні. Розумне обличчя — це ще не ознака розуму, панове. Всі дурниці на землі робляться саме з цим виразом обличчя. Посміхайтеся, панове. Посміхайтеся!»

Веселий, темпераментний, ярмарковий, карнавальний початок в українській політиці, слава Богу, був завжди. І це, по-моєму, велике благо. Українська політика — жива. У країні триває реальне політичне життя і політична боротьба.

І, до речі, в ній Миіхеїл Саакашвілі — природжений політик і боєць — має всі шанси домогтися успіху. Особливо якщо враховувати його високу популярність. І особливо в ситуації, якщо у когось вистачить розуму виштовхнути Саакашвілі в опозицію — ось тоді їм, думаю, мало не здасться!

А тиша і спокій — тільки на кладовищі. Або в державній думі РФ, яка вже років десять, якщо не більше, як не місце для дискусій.

Текст публікується з дозволу автора.

Оригінал


Читайте термінові новини та найцікавіші історії у Viber та Telegram Нового Времени.
ПІДПИШІТЬСЯ НА РОЗСИЛКУ ПОГЛЯДIВ   Погляди   ТА ЧИТАЙТЕ ТЕКСТИ ОБРАНИХ АВТОРІВ КОЖНОГО ВЕЧОРА О 21:00
     

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.