Російська інквізиція — тільки початок

6 коментувати
До чого дійде свавілля, що відбувається чи не кожного дня в російських судах та правоохоронних органах

Російська юстиція при смерті? Правосуддя в Росії більше немає? Саме такі питання виникають у мене, коли я дивлюся з мого київського далеку на форменне свавілля чи не кожного дня в російських судах та правоохоронних — якщо можна їх так ще називати — органах.

Відверто кажучи, у мене таке відчуття, що у безлічі людей, що живуть в Росії, то, як кажуть, зовсім око «замилилося», чи то почуття остаточно притупилися – так мляво реагують на все це. А я дивлюсь і інших слів не знаходжу: підлість, гидота, гидота, ідіотизм, наруга над здоровим глуздом, знущання над елементарними уявленнями про добро і зло. Дикість, марення, позорище.

Як можна було відправити на два місяці за ґрати Руслана Соколовського, юнака з Єкатеринбурга, який ловив покемонів в церкві? Посміятися і забути. Ну, трохи покартати за вчинок, який раніше більшості нормальних людей здався б, найбільше, проявом поганого виховання або відсутністю почуття міри – і можна посперечатися.

Однак Руслана заарештували за звинуваченням у «порушенні ненависті або ворожнечі, а також приниження людської гідності», і в «порушенні права на свободу совісті та віросповідання, вчинене в місцях, спеціально призначених для проведення богослужінь, інших релігійних обрядів та церемоній» (саме так називаються статті КК РФ, за якими пред'явлено обвинувачення).

Хоча на той момент, коли Соколовський за допомогою свого смартфона вів полювання на віртуальних мультяшних персонажів, полювання, яким цього літа захворів весь світ, ніхто з присутніх у храмі явно не відчував себе ні приниженим, ні ображеним.

Починається перегляд – в судовому порядку — правди про історію країни

Це ясно видно на тому самому відео, яке Соколовський виклав в інтернеті. Видно, що він ходить по церкві, уткнувшись у свій гаджет, і оточуючі не звертають на нього ніякої уваги. Видно, що в момент зйомки в храмі не відбувалося ніяких церемоній, обрядів або богослужінь.

Суду також не було пред'явлено жодного приниженого або ображеного свідка обвинувачення. Та й чи потрібні вони, коли винесення судами рішень про запобіжний захід давно перетворилось на формальність в російській судовій практиці? Яких заходів зажадає слідство – такі йому суд і надасть.

Проте, цілком зрозуміло, чому і за що Руслан Соколовський відправлений за ґрати. Полювання на покемонів в храмі – тільки привід. Соколовський – популярний відеоблогер. У нього 270 тисяч передплатників. Руслан не приховує, що він атеїст, критикує церкву і протестує проти посилення клерикалізму в російському політичному і суспільному житті. Це – протизаконно?

Мені завжди здавалося, що Конституція Росії гарантує всім громадянам право не тільки на свободу віросповідання, але і право не сповідувати жодної релігії, право на свободу совісті – в тому числі право на свободу слова, бути відкритим атеїстом і публічно відстоювати атеїстичні переконання, критикувати діяльність церкви як суспільного інституту. Хіба ні?

Виходить, що Соколовського переслідують як громадянського активіста і політичного публіциста.

Йдемо далі: як може в нормальної людини піднятися рука на бесланських матерів у день поминання своїх дітей, загиблих при штурмі школи — які б гасла вони не писали у себе на футболках?! Яким моральним виродком потрібно бути, щоб хапати цих жінок, тягнути в районний суд, штрафувати, засуджувати до громадських робіт?!

І що їм було писати: «Дякуємо, Володимир Володимирович, за щасливе дитинство наших хлопчиків і дівчаток»? Чи: «Хай живе Путін – спаситель Беслана»?

І як може уповноважений з прав людини Москалькова, жінка, врешті-решт, нехай і генерал міліції (чи поліції?), міркувати, що, виявляється, «вчинок бесланських матерів — неправильний з точки зору моралі», і докоряти їм за «недозволені дії щодо глави держави»?!

Так що ж, виходить, критика президента Путіна у нас не дозволена? Це — як? Заборонена законом? Ау, товаришу генерал, ви це серйозно?

Проте, від товариша генерала іншого не чекали.

І ще один епізод з буднів російського, з дозволу сказати, правосуддя, який справив на мене тяжке враження.

Верховний суд Росії – зауважте, не районний суд в Єкатеринбурзі або районний суд в Беслані, а вища судова інстанція країни – прийняв цього тижня безпрецедентне рішення. Він відхилив апеляцію Дениса Лузгіна з Пермі, скромного користувача мережі «ВКонтакте», засудженого в червні до серйозного штрафу в 200 тисяч рублів за – ні багато ні мало — виправдання нацизму.

«Виправдання» полягало в тому, що Лузгін на своїй сторінці процитував статтю, в якій, загалом-то, йшлося про очевидну історичну обставину: в 1939 році «комуністи і Німеччина спільно напали на Польщу, розв'язавши Другу світову війну, тобто комунізм і нацизм чесно співпрацювали».

Марно захист Лузгіна на чолі з патріархом російської адвокатури Генрі Рєзніком доводила, що визнавати співучасть Сталіна в захопленні і поділ Польщі Гітлером у вересні 1939 жодним чином не означає виправдати нацизм.

Марно вони демонстрували суду витяги зі шкільних підручників та дитячих енциклопедій, які давно вже увійшовшли в педагогічний обіг, де розповідається про секретний додаток до пакту Молотова –  Ріббентропа, про спільний нацистсько-радянський парад в Бресті у 1939 році та інші загальновідомі факти співпраці гітлерівської Німеччини та сталінського Радянського Союзу напередодні та в перший період другої світової війни.

Верховний суд все це проігнорував.

Тут вже слів немає, напрошуються тільки недруковані вирази, варіації на тему «маленького пухнастого звіра». Це називається: приїхали.

Починається перегляд – в судовому порядку — правди про історію країни, так важко відвойованої у роки горбачовської перебудови та єльцинських реформ.

І справа тут, зрештою, не в історії.

Важко не згадати, що після війни новий виток сталінських репресій почався з речей, здавалося б, далеких від політики — найвищих розносів ленінградських літературних журналів, Ахматової та Зощенко, «неправильних» фільмів і опер, «антипатріотично налаштованих театральних критиків», «вейсманістів-морганістів» в генетиці та інших «безрідних космополітів». Чи треба нагадувати,чим все це обернулося потім? І чим все це могло закінчитися, якби «ефективний менеджер», ранг якого нині звели до генералісимуса, не віддав кінці?

Історія повторюється?

Боюся, це тільки початок. Далі буде тільки гірше. Повірте. Здалеку, з боку видніше.

Текст публікується з дозволу автора.

Оригінал

Більше точок зору тут


Читайте термінові новини та найцікавіші історії у Viber та Telegram Нового Времени.
ПІДПИШІТЬСЯ НА РОЗСИЛКУ ПОГЛЯДIВ   Погляди   ТА ЧИТАЙТЕ ТЕКСТИ ОБРАНИХ АВТОРІВ КОЖНОГО ВЕЧОРА О 21:00
     

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.