Під дев'яносто. Що робити Путіну зі своїм рейтингом

17 коментувати
Як людина не може жити з постійною температурою 40, так і в суспільстві такий високий рівень підтримки влади несумісний з нормальним життям

Коли я чую, як зростає рейтинг Путіна, знаєте, що я уявляю собі? Сцену в аукціонному залі якого-небудь Christie's або Sothby's:

«Отже, панове, черговий лот: рекордний рейтинг президента Росії! Встановлений в червні 2015 року. Вісімдесят дев'ять і одна десята — раз! Вісімдесят дев'ять і одна десята — два! Вісімдесят дев'ять і.... Джентльмен у третьому ряду — хто ви, ФОМ? Ах, ВЦВГД! Отже, ваше слово? Вісімдесят дев'ять і дев'ять? Вісімдесят дев'ять і дев'ять — раз! Вісімдесят дев'ять і дев'ять — два! Вісімдесят дев'ять і дев'ять десятих — три!» (Голосно б'є молотком).

Якщо жарти в сторону, насправді я не відкрию Америки, якщо скажу, що в авторитарній державі опитування громадської думки, особливо на предмет рейтингу верховного правителя, не мають ніякого сенсу. Тим більше рейтинги, які ВЦВГД, ФОМ, Левада-Центр та інші служби отримують самим визнано надійним методом - особистих інтерв'ю з респондентами.

Ви знаєте, як це робиться? Уявіть собі: вдень у суботу або неділю, коли ви нікого не чекаєте (але коли вас найімовірніше застати вдома), раптом у вас в квартирі дзвенить дверний дзвінок — це в нашій країні, де страх перед непроханим дзвінком або стуком у двері чи не відбився в нашій генетичній пам'яті!

На порозі — незнайома жінка середніх років, зовні нічим не примітна (соціологи вважають їх ідеальними інтерв'юерами). Скоромовкою представляється: мовляв, проводимо опитування для ВЦВГД. А ну, скажіть, будь ласка, чи довіряєте ви президенту Путіну? Чи схвалюєте його політику? Стали б за нього голосувати, якщо б вибори відбулися в найближчу неділю?

В авторитарній державі опитування на предмет рейтингу верховного правителя безглузді

Як ви думаєте, чи багато сьогодні будуть чесно і благородно відповідати на такі питання?
Ні? Тоді, як кажуть, «вгадайте з трьох разів»: похибка буде в чию сторону — тих, хто за Путіна, або хто проти?

Я зовсім не приховую і не соромлюся того, що не входжу в цю майже 90-відсоткову пропутінську більшість. Але цифра 89,9% — всупереч твердженням деяких представників колективного «Порву-за-путіна» — мене особисто зовсім не вганяє в зневіру. Швидше радує — чим вище ця цифра, тим ближче ми до того моменту, коли абсурдність чергового всенародного «одобрямсу» стане зовсім очевидною.

Людям мого покоління, які таки засумували, хочу нагадати: ми ж це вже проходили! Згадайте кінець 70-х — початок 80-х, коли з нашими тодішніми лідерами всім нам все було зрозуміло. Знайти людину, яка всерйоз схилялася перед лідерськими якостями, письменницькими талантами та державної мудрістю «дорогого Леоніда Ілліча» було неможливо вдень з вогнем. І вже серед наших рідних, друзів, знайомих точно ні одного такого не було. Але, тим не менш, на кожних нових виборах непорушний блок комуністів та безпартійних впевнено брав 99 відсотків голосів. Та хіба це для всіх нас означало, щось доводило? В один прекрасний день ні блоку, ні одностайної підтримки не стало — як водою змило.

Ні, я розумію, зараз інша ситуація. Ті вожді були старі, старезні і говорили з важкістю. Путін може говорити годинами, сліпуче мускулистий торсом і час від часу дивно молодіє обличчям.

Але далі-то що? Ну правда, мені цікаво: що Путін буде далі з цим рейтингом робити?

Зустрінеться з Обамою або з Меркель, дістане цей самий рейтинг з широких штанин, брякне на стіл і скаже: дивіться, який він у мене виріс?! А ну-ка, відміняйте санкції! Повертайте мене в «велику вісімку»! Визнавайте, що Крим — наш! Що Україна — наша сфера впливу!

Або як ще він цим неймовірним — в прямому і переносному сенсі слова — рейтингом розпорядиться?

Добре, припустимо, що цифра 89,9% більш-менш точна. Але про що вона говорить? Можливо, праві ті, хто каже: це просто показник надзвичайної ефективності державної пропаганди? Або, може бути, це т.зв. «рейтинг відчаю»? — Люди, з одного боку, відчувають, що справи йдуть все гірше, з іншого боку, розуміють, що є тільки один чоловік, який має реальну владу і, може бути, може, щось змінити, і тому все тісніше збиваються в купу навколо нього?

Або, може бути, все простіше? Може, надмірний рейтинг президента — свідоцтво, якщо завгодно, душевного нездоров'я нації? Не пам'ятаю, хто перший дотепно зауважив: як людина не може жити з постійною температурою 40, так і в суспільстві такий високий рівень підтримки влади несумісний з нормальним життям. При цьому люди не можуть (або не хочуть, або бояться) поглянути правді в очі, оцінити реальні результати роботи Путіна за шістнадцять років фактичного перебування у влади:

Почав з того, що пообіцяв Чечню втихомирити, а всіх терористів замочити в сортирі. В результаті віддав Чечню на відкуп лідера одного з місцевих кланів, вчасно перейшов на бік Москви, який в обмін на лояльність особисто Путіну — отримав стільки незалежності, скільки ніякому Дудаєву і ніякому Масхадову навіть не снилося. Російські закони там де-факто не діють, Чечня живе «по поняттям», «законам гір» і шаріату, при цьому повністю на утриманні центру.

Далі — за списком. Португалію так і не наздогнали. Точніше, заради справедливості, спочатку не могли наздогнати, про що насправді говорив Путін, нічого не обіцяючи. Просто констатував: відстала Росія так, що для того, щоб наздогнати за рівнем ВВП на душу населення хоча б маленьку Португалію, одну з найбідніших країн в Євросоюзі, російська економіка повинна зростати на 8% в рік протягом 15 років. Не сталося.

Економіка знічується. Рубль за рік подешевшав удвічі. Падають реальні доходи і купівельна спроможність населення. Оборот роздрібної торгівлі скорочується. Втеча капіталу з Росії вимірюється сотнями мільярдів доларів в рік. Інвестиції падають. Промислове виробництво — теж. Росія виключена з «великої вісімки», членства в якій довго і наполегливо домагалася. Зіпсовані відносини з ЄС. Зіпсовані відносини з НАТО.

Що в позитиві? Сирія? Не смішіть мене! Дії російських ВПС — особливо у викладі держтелеканалів — можуть недовгий час лоскотати національне почуття, як лоскоче його яка-небудь довгоочікувана перемога футбольної або хокейної збірної. Але що потім? Введення радянських військ в Афганістан 1979 році теж спочатку багатьом дуже сподобалось. Нагадати, що було після?

Що ще? Олімпіаду провели? Відібрали військовою силою в України, приєднали Крим? Навіть найближчі союзники накшталт Білорусі та Казахстану не визнають анексії півострова, а головне — народу-то що з того?

Санкції, введені за дії проти України Сполученими Штатами і Євросоюзом, — що б не говорили прокремлівські експерти-економісти, що забезпечують пропагандистську підтримку нинішнього курсу, — негативно впливають на стан економіки країни. Відповідні санкції, введені Кремлем, боляче б'ють по російському жителю. І далі може бути ще гірше.

Так який же «позитив» ми маємо в сухому залишку? Гордість за країну, яка нібито піднімається з колін? Але послухайте, якщо називати речі своїми іменами, поклавши руку на серце, перед обличчям вертикально піднятої влади, яка втратила усілякий поділ на якісь гілки, безконтрольної та нещадної, проста людина, окремо взятий громадянин, як і раніше, безправний, як і раніше стоїть на колінах.

Як нещодавно дуже точно написали «Ведомости», чому так «зачіпає» глядача фільм Андрія Звягінцева «Левіафан»? Тому, що в ньому немає хепі-енду. Герої, викликаючі співчуття, залишаються приниженими і ображеними, їх гідність розтоптана, ніякої надії на справедливість немає, і глядач відчуває в цьому жорстоку правду життя.

Парадокс полягає в тому, що рейтинг Путіна все одно високий — не важливо, в яких конкретних цифрах він виражається. І, незважаючи на все вище сказане, я особисто не сумніваюся, що більшість громадян, у тому числі принижених і ображених, Путіна дійсно підтримують. Поки що.

На жаль, в історії так буває. Її величність Історія взагалі досить сувора і безжальна дама. В історії цілі народи іноді жорстоко обманюються у своїх лідерах. Росія столітньої давності пішла за більшовиками. Італія — за Муссоліні. Німеччина — за Гітлером. Куба — за Фіделем Кастро. Іран — за Хомейні. Росія нашого часу — за Путіним.

Рано чи пізно це закінчується. Іноді протверезіння настає так швидко і стрімко, що люди озираються в подиві — невже це з нами було?! Як це могло статися? Але іноді за протверезіння доводиться платити важку ціну. Дай Бог, щоб цього не сталося з Росією зараз — хоча надій на безболісний вихід із кризи все менше.

Текст публікується з дозволу автора.

Оригінал


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.