Переможець дістане все

11 коментувати
Гілларі Клінтон впевнено лідирує: за останніми підрахунками, для перемоги їй не вистачає лише 11 голосів вибірників, тоді як Трампу - 106

Гілларі Клінтон впевнено лідирує: за останніми підрахунками, для перемоги їй не вистачає лише 11 голосів вибірників, тоді як Трампу - 106

Прокинувшись вранці 9 листопада, ми дізнаємося відповідь на питання, хто став новим президентом США — Гілларі Клінтон або Дональд Трамп

Утім, у мене відповідь уже є: найімовірніше, ним стане Гілларі Клінтон. Вона, як і раніше, лідирує.

Якщо тільки не станеться чогось екстраординарного. Я маю на увазі щось серйозніше, ніж не дуже виразна заява директора ФБР Джеймса Комі про те, що розпочато якесь нове розслідування, яке може торкнутися — а може, і не торкнеться? — нещасливої історії про "неправильний" сервер Клінтон.

Демарш Комі — окремий епізод, який навряд чи стане для Клінтон "чорним лебедем", як встигли оголосити деякі спостерігачі. Достатньо почитати публікації у провідних американських ЗМІ.

Так, відверті недоброзичливці Клінтон раді: нарешті ця негідниця дістане свого! Але є чимало й тих, хто жорстко критикує директора ФБР, який порушив правило американських спецслужб і правоохоронних органів — не робити жодних кроків або дій у переддень виборів, здатних вплинути на результат на користь одного з кандидатів.

У США є навіть федеральний закон, так званий акт Хетча (за іменем сенатора Карла Хетча, що запропонував його), ухвалений іще 1939 року, який у цьому разі може вважатися грубо порушеним. Ще невідомо, які наслідки все це матиме для директора ФБР.

Головне в незвичайних для нас умовах американської виборчої системи — це середня температура по лікарні

До того ж його критики вказують, що заява Комі наводить тіні — жодних подробиць, жодних нових прямих звинувачень на адресу Клінтон, просто туманні слова про те, що під час зовсім іншого розслідування виплив якийсь лептоп, на якому можуть перебувати фрагменти електронного листування, що проходили через нещасливий клінтонський сервер.

Деякі прихильники Клінтон, наприклад, сенатор Гаррі Рейд від штату Невада, прямо звинувачують директора ФБР у подвійних стандартах: мовляв, вчепився у Клінтон, а численні сигнали про можливі зв'язки Трампа з Росією не розслідуються.

Згадують, що в минулому Комі — республіканець, і хоча він начебто оголосив, що більше не є зареєстрованим виборцем Республіканської партії, деякі натякають, що він змушений під тиском колишніх однопартійців хоча б зімітувати спробу повернутися до розслідування "справи про сервер".

Лідер є

І не треба, будь ласка, вигукувати обурено: а як щодо недавнього опитування найбільшої американської телемережі АВС, яке показав, що розрив між Клінтон і Трампом скоротився до мінімуму в 1%? Хіба це не результат скандалу, спричиненого заявою директора ФБР?

Навряд чи.

Справа в тому, що в Америці таких опитувань проводиться безліч, майже щодня і в загальнонаціональному масштабі, й в окремих штатах. У той самий день, 30 жовтня, інша провідна американська телемережа — NBC — опублікувала своє опитування, за яким Клінтон випереджає Трампа на 7%.

Але головне в незвичайних для нас умовах американської виборчої системи — це середня температура в лікарні.

Значення має лише розклад за штатами. Бо в США є система вибірників. Їх усього 538. Вони розподілені між 50 американськими штатами і столичним округом Колумбія досить нерівномірно. На частку майже 40‑мільйонної Каліфорнії припадає 55 виборців, на частку Монтани, що займає на карті США майже таку саму площу, але має лише один мільйон населення,— тільки три.

Голоси виборців підраховуються в кожному штаті окремо. Але якщо один з кандидатів набрав хоча б на один голос більше, йому йдуть геть усі голоси вибірників від цього штату. Інакше кажучи, діє формула: переможець дістає все.

Можна, трохи спрощуючи, пояснити цю хитромудру систему таким чином: за перемогу в кожному штаті кандидатові ніби-то нараховуються бали. 55 — за перемогу в Каліфорнії, 38 — за перемогу в Техасі, 29 — за перемогу в Нью-Йорку тощо. Для загальної перемоги достатньо 270 балів, тобто голосів вибірників. Причому незалежно від того, набрав ти трохи більше або навіть трохи менше свого суперника загалом у країні.

На фінішній прямій

Пам'ятаєте, як 2000 року довго не могли оголосити, хто став президентом США, бо перераховували голоси у Флориді? Нарешті з'ясувалося, що за Буша там проголосувало лише на 537 громадян більше, ніж за Гора, але в результаті всі голоси вибірників від цього ключового штату дісталися йому, і що принесло Бушу загальну перемогу. Хоча загалом у країні Буш поступився Гору більш ніж півмільйоном голосів.

А ще був 2004 рік, про який мало хто пам'ятає. Хоча тоді ситуація була в чомусь навіть крутішою. Так само, стремено в стремено, до фінішу прийшли той-таки Джордж Буш, який боровся за переобрання на другий строк, і його суперник сенатор Джон Керрі — той самий, що нині обіймає посаду держсекретаря США. Все вирішувалося розкладом голосів в Огайо — хто перемагає, той і отримує останні, вирішальні 20 балів — 20 голосів вибірників. Рано-вранці після виборів стало ясно, що утворився значний, у сто з гаком тисяч голосів, розрив на користь Буша і Керрі визнав себе переможеним. Однак чисто теоретично, якщо б Керрі вдалося тоді здобути перемогу в Огайо, то президентом став би він. І це створило б небачений прецедент — загалом у країні він зібрав би майже на три мільйони (!) голосів менше, ніж Буш.

Ось вам і середня температура в лікарні — нічого не вдієш, такі правила.

І ось за цими правилами Гілларі Клінтон впевнено лідирує. За підрахунками популярного в політичній Америці сайту realclearpolitics. com, що ґрунтуються на узагальнених даних передвиборчих опитувань за багато тижнів, станом на ранок 2 листопада Клінтон з високою часткою ймовірності могла заручитися голосами 259 виборців — тобто до перемоги їй бракувало 11 голосів. До речі, до виступу директора ФБР у неї їх було 263. Тобто збиток становив 4 голоси. Її ж суперник Дональд Трамп міг похвалитися лише 164 голосами. Йому бракувало ще 106.

Звісно, не можна повністю виключити можливість того, що позиції Клінтон погіршаться, а Трампа — покращаться за ті кілька днів, які розділяють вихід цього номера і день голосування 8 листопада. Але навряд чи радикально.

Дивіться самі: набрати додатково 11 голосів або 106 — завдання Трампа майже в десять разів важче.

Йому потрібно перемогти практично в усіх штатах, де поки що ні він, ні Гілларі не мають очевидної переваги. Йдеться насамперед про Флориду, Північну Кароліну, Колорадо, Неваду та Нью-Гемпшир.

Виборча наука

Зараз саме час звернутися до даних іншого американського сайту — fivethirtyeight.com (п'ятсот тридцять вісім — за числом усіх вибірників). Цей сайт був створений 2008 року блискучим молодим вченим-математиком Нейтом Сільвером, який зацікавився ще й псефологією — наукою про поведінку людей напередодні та під час виборів. До речі, багато хто чув про таку науку? У США нею займаються на дуже серйозному рівні.

Псефолог Сільвер розробив складну математичну модель, що враховує не тільки результати опитувань, але й економічні дані, й багато інших показників, що характеризують життя та настрої виборців у тому чи іншому штаті, і за допомогою цієї моделі став складати прогнози.

2012 року на президентських виборах він точно спрогнозував, хто переможе в кожному з 50 штатів. Відтоді його сайт завоював багатомільйонну аудиторію, і Сільвер продав його за величезні гроші компанії ESPN, зберігши посаду керівника.

Отже. Знову‑таки, станом на ранок 2 листопада, прогноз Сільвера щодо ймовірності загальної перемоги Клінтон на президентських виборах має такий вигляд: Клінтон — 71,2%, Трамп — 28,8%.

Імовірність перемоги Клінтон у ключових штатах, де їй необхідно взяти гору для загального успіху (не у всіх, зауважте, а в одному або двох): Флорида — 52,2% проти 47,8%, Північна Кароліна — 51,4% проти 48,6%, Колорадо — 75,8% проти 24,2%, Невада — 57,3% проти 47,8%, Нью-Гемпшир — 73,3% проти 26,7%.

І, нарешті, прогноз співвідношення голосів вибірників — основний показник, в яких описується перемога того чи іншого кандидата на президентських виборах в США. Нейт Сільвер пророкує, що Клінтон набере 304 голоси, Трамп — 234.

За декілька днів ми дізнаємося, чи не були самовпевнені ці прогнози. Чекати зовсім недовго.

Колонка опублікована в журналі «Новое Время» від 4 листопада 2016 року. Републікування повної версії тексту заборонене


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.