Москва готується до осіннього загострення

17 коментувати
Москва готується до осіннього загострення
Заява Медведєва про санкції проти України та «наїзд» на українську бібліотеку свідчать, що покращувати відносини Кремль не планує

Нещодавно журналіст однієї російської газети спантеличив мене питанням: чи можуть підсумки виборів у місцеві органи влади, які відбулися в Україні 25 жовтня, привести до поліпшення українсько-російських відносин?

Я почав було пояснювати, що місцеві органи влади взагалі ніякого відношення до зовнішньої політики не мають, але потім осікся. І сказав приблизно наступне — і хочу повторити тут і зараз, тому що не знаю, чи зважиться та газета надрукувати мій коментар.

Поліпшення відносин між Україною та Росією не залежить від України. Не Україна зіпсувала відносини.

Це Росія заварила всю кашу. Нагадаю, що ще в 2013 році, коли стало очевидним, що справа йде до укладення угоди про асоціацію та всеохопну зону вільної торгівлі між Україною та ЄС, Москва зробила зрив цієї угоди головною метою своєї політики щодо Києва. І коли в кінці листопада 2013 року під натиском Путіна тодішній президент Янукович відмовився таки від підписання договору з Євросоюзом, обурені громадяни вийшли на вулицю. Почався Майдан. Тому Росія повинна звинувачувати себе за те, що в Україні сталася революція, і в результаті до влади в Києві прийшли прозахідні сили.

Це Росія, невдоволена таким поворотом подій, силою відкинула і анексувала Крим. Це Росія розв'язала потім гібридну війну на сході України, погрожуючи відтворити «Новоросію» від Донбасу до Придністров'я (план, який безславно провалився), підбурюючи донецьких та луганських сепаратистів до виступів проти центральної влади, підтримуючи, навчаючи і оснащуючи їх зброєю, технікою і всім іншим необхідним. А часом, коли сепаратисти, незважаючи на всю цю підтримку, зазнавали поразки, як минулого літа під Іловайськом, Росія йшла на пряме збройне втручання.

Поліпшення відносин між Україною та Росією не залежить від України

Це з вини Росії були вбиті і поранені десятки тисяч українців. Це з вини Росії в Україні налічується понад півтора мільйони вимушених переселенців з Криму і Донбасу — по суті справи, біженців. Плюс ще мільйон тих, хто вважав за краще шукати притулок від війни в інших країнах. Задумайтеся: вкупі ці цифри набагато більші, ніж число біженців, які ринули в Європу з Близького Сходу.

Це Росія за допомогою підконтрольних Кремлю засобів масової інформації півтора року розпалювала антиукраїнські настрої.

Живучи весь цей час у Києві я, до речі, не перестаю дивуватися тому, наскільки мудрий і терплячий український народ, і навіть зовсім прості, не досвідчені в політиці люди чітко розділяють російський народ та російську владу. Ставлення українців до російського народу дивним чином майже не погіршилося.

Ось і зараз я спостерігаю в Києві демонстрацію неймовірної великодушності: коли в минулу суботу стало відомо про загибель А321 над Сінаєм, кияни понесли квіти до будівлі посольства РФ, запалювали свічки, залишали біля огорожі зворушливі саморобні плакатики зі словами співчуття, плакали. І це після всього зла, яке зазнала Україна!

Але ось ставлення до джерел цього зла — правлячого в Росії режиму і особливо до його лідера Володимира Путіну, зовсім інше. Воно настільки негативне, що навіть деякі українські політики, перш відомі своїми проросійськими поглядами, тепер приховують їх приблизно так, як соромляться поганої хвороби.

Змінити ситуацію може тільки крутий поворот в зовнішній політиці Росії по відношенню до України, повернення до статус-кво на момент 20 лютого 2014.
Навіть при цьому знадобляться, можливо, роки, якщо не десятиліття, щоб забулося все, що сталося.

На жаль, останні кроки Москви не віщують Україні нічого хорошого. Навпаки, йде «осіннє загострення». Я маю на увазі, зокрема, заяву прем'єра Медведєва про те, що з 1 січня 2016 року Росія вводить економічні санкції проти України — у відповідь на майбутній вступ в дію тієї самої угоди про асоціацію між Україною та ЄС, через яку все почалося. Я маю на увазі і рішення російської влади з 1 листопада скасувати колишній пільговий режим перебування українських громадян на території РФ. Я маю на увазі і важкий «наїзд» правоохоронців на українську бібліотеку в Москві. Я маю на увазі і багато іншого — в тому числі і обіцянку віце-спікера Ради Федерації РФ Юрія Воробйова за допомогою Слідчого комітету розібратися з моїм колегою Матвієм Ганапольським за те, що у своїй програмі на київському Радіо «Вести» він опустив — дуже жорстко, але, на мій погляд, абсолютно справедливо — ефірного троля, який спробував заспівати дифірамби Володимиру Путіну.

І найголовніше — немає ніяких підстав розраховувати на те, що незважаючи на нинішнє затишшя на сході України, Путін має намір відмовитися від підтримки сепаратистів, які захопили владу на частині території Донбасу. Поліпшення відносин з Києвом, схоже, не входить ні в короткострокові, ні у віддалені плани Москви.

Текст публікується з дозволу автора.

Оригінал


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.